Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Цената на кафето по света достигна исторически връх, на какво се дължи

Ключови думи: цена, кафе

Резкият скок на цената на кафето от началото на 2025 г. никак не радва потребителите на горещата напитка по целия свят. Кафето следва примера на какаото, чиито цени рязко се повишават от три години заради слабата реколта в основните страни производителки, най-вече в Западна Африка.

На основните световни пазари кафето отбелязва най-дългата си серия от поскъпвания от 1980 г. Фючърсните договори (споразумения за покупка или продажба на определено количество кафе на предварително определена цена на бъдеща дата) за популярния сорт Арабика, търгуван на Междуконтиненталната борса в Ню Йорк, достигат рекордните 4 долара за либра (мерната единица, използвана на американския пазар, равняваща се на 453,59 грама) или около 9 долара за килограм, което е над два пъти повече от нивото преди една година. Според експертите до пет долара за либра кафето все още е достъпен продукт, след което се превръща в луксозен продукт.

Както и при какаото, причината за повишението на цените на кафето е климатичната криза, най-вече необичайните метеорологични условия, които са нанесли щети на реколтата. Бразилия не прави изключение, съобщава германският седмичник "Цайт". Южноамериканската страна е най-големият производител на кафе от 150 години насам: растението се отглежда на 2 милиона хектара земя, които осигуряват средно около 3,3 милиона тона кафеени зърна всяка година, две трети от които са предназначени за износ. В последно време обаче близо 300 000 бразилски земеделски стопани са претърпели драстичен спад в добивите поради необичайни климатични явления като например безпрецедентни горещи и сухи периоди.

През 2024 г. в някои от най-важните райони за отглеждане на кафе са паднали най-малко валежи от четиридесет години. Мигел Ертал, собственик на голяма плантация в щата Рио де Жанейро, заяви пред "Цайт", че вместо обичайните 23 000 шестдесеткилограмови чували кафе годишно през 2024 г. компанията му е произвела само 3000, което е с 88 на сто по-малко. По този начин цената за кратко време се е покачила от 600 реала (около 95 евро) за чувал до 2000 реала (310 евро).

От Бразилия идват 35 на сто от световното производство, но тя не е единственият играч на пазара, който има проблеми. Другият е Виетнам, вторият по големина производител в света, специализиран в производството на сорта Робуста. Производителите в азиатската страна също са засегнати от слаби валежи и не гледат с оптимизъм към бъдещето: браншовите асоциации прогнозират, че до 2050 г. виетнамското производство може да намалее дори наполовина - до 2040 г. в света може да има недостиг на Робуста от 35 милиона шестдесеткилограмови чувала.

Третият по големина производител на кафе в света, Колумбия, също е изложен на риск, но не само заради изменението на климата, тъй като, както обяснява "Ню Йорк Таймс", над страната е надвиснал призракът на търговска война. За това свидетелстват митата, с които през януари заплаши президентът на САЩ Доналд Тръмп, след като правителството в Богота отказа да приеме група имигранти, репатрирани от Белия дом. Освен петрола, сред продуктите, които са най-засегнати от евентуалното налагане на мита, е и кафето: колумбийското кафе в момента е 20 на сто от кафето, внасяно в САЩ.

Компаниите, които са наясно, че в много страни разходите за живот са се увеличили рязко, прибягват до складиране на запаси, за да предотвратят прекомерното увеличение на цените по рафтовете на супермаркетите или в кафенетата: засега те продават продуктите така, сякаш цената на килограм кафе е около 2,5 долара. Но по данни на Министерството на земеделието на САЩ до 2026 г. запасите от кафе на зърна могат да достигнат второто най-ниско ниво от 1960 г., съобщава Блумбърг.

Скоро вече няма да е възможно да се ограничи повишаването на цените, особено ако климатичните условия не помогнат на производителите или ако те не намерят начин да се адаптират към новите условия, пише италианското издание "Интернационале". От поне четири години световното търсене (170 милиона 60-килограмови чувала годишно) надвишава предлагането при средно предлагане от 15-20 милиона чувала. Като се има предвид тази разлика, Блумбърг прогнозира, че няма да е изненада, ако цената на чаша кафе се повиши с 20-25 на сто през идните месеци.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шофьор отнесе 13-годишен велосипедист! Момчето е с комоцио в бургаска болница Неприятен инцидент на пътя с. Бата – с. Медово Прави икономическо чудо в страната си През следващите 30 години Аржентина ще бъде страната с най-висок икономически растеж, уверява президентът
Полицията разплете кражба в Камено, бандитите са трима Провинилите се имат криминално минало Получи 105 млрд. долара от САЩ. За какво отидоха парите? Имам собствен одит и страната ми документира много точно цялата информация, обяви Зеленски
Страшно предупреждение за Турция: Срокът изтече, очаква се бедствие Истанбул е изправен пред сериозна сеизмична заплаха, предупреди японският експерт Йошинори Мориваки Какво ще е времето днес? Сравнително топло в страната
"Али Реза ряпа да яде" Златева каза за олимпийските шампиони Получи интересен приз Мур е "Най-красивата личност за 2025 година"
Карат се за имот Афлек и Джей Ло не могат да се разберат за цена на луксозно имение Подиграваха му се и реши да... Сина си присади коса
Китай и Русия с грандиозен план Свързан с Луната Фрапиращ инцидент в България Младеж си спретна гонка с полицията