България губи 1,1 млрд. лв. европейски средства по програмата за саниране?
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов определи загубата на европейски средства по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) като резултат от „престъпно бездействие“, а не от неизпълнени реформи. В студиото на „Денят започва“ по БНТ той подчерта, че най-сериозното забавяне е в програмата за саниране, където има изоставане с 15 месеца.
„В продължение на две години – 2023 и 2024 – не беше направено абсолютно нищо по санирането на жилищни сгради. Това закъснение е критично, а крайният срок за отчитане на проектите е 30 юни 2026 г. Остават малко повече от 1 година, за да спасим каквото е възможно.“
Според министъра първите договори с общини са били подписани едва в края на 2024 и началото на 2025 г., което допълнително е забавило процеса. Програмата предвижда 1,123 млрд. лева грантово финансиране, но до момента са сключени едва 89 договора на стойност около 100 млн. лева. „Това показва мащабите на забавянето. Важно е сега максимално бързо да се изберат изпълнители, за да може санирането да се осъществи в оставащия срок.“
Министърът увери, че правителството е намерило решение за покриване на проектите, които няма да бъдат финансирани с европейски средства. „Заложени са средства в държавния бюджет за 2025 г., но въпросът е защо изобщо допускаме да губим европейско финансиране?“
Във връзка с други инфраструктурни проекти, Иванов заяви, че за последните четири години по магистрала „Хемус“ не е свършена почти никаква работа, но през 2025 г. ще бъде открит поне един лот.
По отношение на политическите теми министърът коментира и искането на ДПС за промяна в Съвета за съвместно управление. Според него е важно дискусиите да се водят вътрешно, а не през медиите.
Относно решението на Конституционния съд за повторно преброяване на бюлетините от парламентарните избори, Иванов заяви, че БСП е била сред партиите, сезирали съда. „Оказахме се прави – имаше безброй нарушения, които изкривяват резултатите. Това трябва да престане.“