Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Гастроентеролог от Бургас алармира: Чернодробната стеатоза се превръща в едно от най-разпространените хронични заболявания

Д-р Лина Хаджиилиева от МЦ „Д-р Стайков“ разяснява в подробности проблема и какви са последиците от натрупването на мазнини в черния дроб
Ключови думи: мц д-р Стайков, Лина Хаджиилиева, гастроентеролог от Бургас, Чернодробната стеатоза

От началото на месец март към екипа по гастроентерология на Медицински център „Д-р Стайков“ се присъединява и д-р Лина Хаджиилиева.

„Моите интереси са насочени в сферата на хепатологията, на чернодробна стеатоза и чернодробните заболявания. Избрах тази специалист, тъй като тя има голямо поле на развитие. Възможностите, които дава за работа в амбулаторни условия и в болнична среда отговарят на моите изисквания, като професионална реализация.

Прави ми впечатление, че пациентите са доста разнородни, като оплаквания и симптоматика. Може би, и поради точно тази причина, различните лечения се развиват с толкова бързи темпове“, разяснява гастроентерологът.

Едно от често срещаните заболявания, с които се сблъсква д-р Лина Хаджиилиева в своята практика е Чернодробна стеатоза и метаболитен синдром. Наричана още и „тихата заплаха за здравето“.

Ето какво обясни тя за заболяването:

Черният дроб е един от най-важните органи в човешкото тяло. Той участва активно в метаболизма на мазнините, въглехидратите и белтъците, регулира нивата на кръвната захар, съхранява витамини и минерали, произвежда жизненоважни протеини и детоксикира организма.

През последните десетилетия се наблюдава тревожна тенденция – чернодробната стеатоза, или натрупването на мазнини в черния дроб, се превръща в едно от най-разпространените хронични заболявания в света. Тя вече не се среща само при хора с наднормено тегло, но и при лица с нормално телесно тегло, но с метаболитни нарушения.

Чернодробната стеатоза не съществува изолирано, а е тясно свързана с метаболитния синдром – група от състояния, които значително повишават риска от диабет тип 2, сърдечно-съдови заболявания и хронични чернодробни увреждания.

Моята практика като гастроентеролог сочи, че голям процент от пациентите дори не подозират, че имат чернодробна стеатоза, защото в ранните стадии тя протича безсимптомно и често се открива случайно при рутинни изследвания. Още по-притеснително е, че дори когато знаят за състоянието си, мнозина го подценяват, смятайки го за безобидно. В действителност обаче стеатозата може да прогресира към възпаление, фиброза и дори цироза, а проучвания през последните години установяват и връзка с развитието на рак на черния дроб. Стеатозната болест се асоциира с повишен риска от диабет тип 2 и сърдечно-съдови заболявания.

 Липсата на осведоменост и забавените мерки правят това състояние още по-опасно, защото именно ранната интервенция е ключът към предотвратяване на усложненията.

Чернодробната стеатоза, или метаболитно-асоциирана стеатозна болест на черния дроб (МАСБ), е състояние, при което над 5% от чернодробните клетки съдържат натрупани мазнини.

Чернодробната стеатоза е част от по-широк метаболитен дисбаланс, който засяга не само черния дроб, но и сърдечно-съдовата система, панкреаса и други органи.

Метаболитният синдром (МС) е съвкупност от метаболитни нарушения, които увеличават риска от сериозни заболявания.

Защо това е важно? Метаболитният синдром задейства порочен кръг, при който инсулиновата резистентност води до чернодробна стеатоза, а мастният черен дроб задълбочава метаболитните нарушения, което значително увеличава риска от инфаркт, инсулт , чернодробна цироза и  карцином на черния дроб.

Какви са симптомите на чернодробната стеатоза?

В ранните си стадии чернодробната стеатоза няма изявени симптоми и често остава незабелязана с години, поради което често се открива случайно при посещение на пациента в кабинета на гастроентеролога по друг повод. Възможно е пациентите да имат оплаквания като хронична умора и липса на енергия; тежест или дискомфорт в дясното подребрие; намалена концентрация („мозъчна мъгла“).; подуване на корема и храносмилателни смущения. Чернодробната стеатоза и метаболитният синдром са две страни на една и съща монета – метаболитният дисбаланс, причинен от нездравословния начин на живот,

Как диагностицираме чернодробната стеатоза?

Диагностиката на чернодробна стеатоза включва комплекс от инвазивни и неинвазивни методи - лабораторни, образни и инструментални методи, които се назначават от гастроентеролог. Ранната диагностика е в основата на овладяване на започналия патологичен процес в черния дроб и за предотвратяване на усложненията.

Лечение на стеатозната болест

Лечението на чернодробната стеатоза трябва да бъде индивидуално и съобразено със състоянието на пациента, затова консултацията с гастроентеролог е ключова. Само специалист може да прецени степента на увреждане, да назначи подходящи изследвания и да изготви ефективен план за контрол и лечение.

Лечението на чернодробната стеатоза изисква активен подход – няма вълшебно хапче, но има доказани стратегии, които могат да спрат или дори обърнат процеса. Ключът е в промяната на начина на живот: балансирано хранене с намалени въглехидрати и трансмазнини, редовна физическа активност и контрол на теглото. Дори 5-10% загуба на тегло значително подобрява състоянието на черния дроб. При нужда могат да се добавят медикаменти за подобряване на инсулиновата чувствителност и липидния профил. Най-важното е последователността при прилагане на предписания режим на хранене, евентуалното медикаментозно лечение  и останалите допълнителни  фактори. Процесът е продължителен и пациентът следва трайно да промени начина си на живот, за да се избегне продължаващото напредване на  стеатозата и  увеличаване на риска от сериозни усложнения.

Съвет към пациентите:
Чернодробната стеатоза не е просто „мастен черен дроб“ – тя е сигнал за сериозни метаболитни нарушения, които отключват в организма механизми за развитие на други сериозни заболявания.

 Ако имате наднормено тегло, инсулинова резистентност, високи липиди или кръвна захар, не отлагайте консултацията с гастроентеролог. Ранната диагностика и правилният подход могат да спрат прогресията на заболяването, но успехът зависи от вас. Следвайте препоръките за хранене, движение и лечение, защото навременните мерки днес са гаранция за по-добро здраве утре.

Час за преглед при гастроентеролозите в Медицински център „Д-р Стайков“ – д-р Христина Атанасова и д-р Лина Хаджиилиева, можете да си запишете място в медицинския център на бул. Транспортна 33 (до мол Бургас плаза) или на тел.: 056 996 006 и 0892 996 006.

Арестуваха жена за поставяне на ботокс в апартамент В жилището са правени манипулации по поставяне на ботулинов токсин без нужните правоспособност и разрешително за дейността Последната интрига от "Ергенът" Две нови и добре познати дами влизат, загатнаха от продукцията 
Какво се случва, ако не спим достатъчно Сънят играе ключова роля в процесите на паметта, ученето и концентрацията Две мистериозни жени от миналото на Мартин и Виктор влизат в Ергенът Те обяче ще се борят да впечатлят третия ерген Васил
Решават за убиеца им България загуби майстори-занаятчии от Костенец Осъдиха Марин Льо Пен, крала европари Съдът изчисли, че общата загуба възлиза на 2,9 млн. евро
Днес е най-опасният ден след преместването на стрелките с час напред Може да бъде засегната тяхната продуктивност на работното място Каква е заплатата му Въпреки че Рачков шеговито споменава, че „работи за жълти стотинки“, реалността е доста различна
Утре ще се случи нещо неочаквано с телефоните ви Ще тестват националната система за бедствия  Продава "Ботев" за 10 млн.евро, но купувач няма Зингаревич е изпратил предложения към заможни инвеститори от Европа, с надежда за отговор до края на април
Напрежение на ГКПП Рудозем-Ксанти, жители от Рудозем излязоха на протест Въпреки факта, че България се присъедини към Шенгенската зона на 1 януари 2025 г., пропускателният пункт остава затворен от гръцка страна, тъй като предстои окончателно официално разрешение Известен певец издъхна след концерт Изпълнителят припаднал на сцената, лекарите не успели да го спасят