Президентството с нов адрес
Ключови думи:
Президентска администрация, смени адрес, нов адрес, София, Столична община, Дондуков 2
Президентската администрация трябва да смени адреса си, тъй като той не отговаря на фактическото разположение на сградата спрямо плана на София. Такива официални писма от Столичната община и няколко граждански организации редовно се получават на „Дондуков” 2.
Вариантите, между които администрацията трябва да избере, са площадите „Независимост”, „Атанас Буров” и „Княз Александър Първи”, съобщи "Монитор". Причината за настояването за промяната е, че от близо 18 години фактическият адрес на учреждението не е на бул. „Дондуков” №2, твърдят от Столичната община. Същият пространствен проблем според плана на София имат и администрациите на Министерския съвет и Конституционния съд, които сме свикнали да „намираме” на бул. „Дондуков” №1.
Решението на Столичния общински съвет за назоваване на Ларгото между президентството и Министерския съвет площад „Независимост” е от 21 септември 1994 г. и е по предложение на фондацията „Мати Болгария”. Оттогава неправителствената организация периодично напомня на държавните институции да актуализират адресите си спрямо официалното име на пространството помежду им. На 15 май 2005-а, по повод 50-годишнината от кончината на Атанас Буров, зоната между официалния вход на президентската администрация и този на БНБ, заедно с фонтана пък получава името площад „Атанас Буров”. Инициативата е на фондацията, посветена на бележития банкер, която също не спира да напомня на президентството да актуализира местоположението си, но в случая на площад „Атанас Буров”. Така държавният глава се сдобива с втори възможен адрес, който отново не е „Дондуков” 2. Служители на президента Росен Плевнелиев коментираха пред „Монитор”, че са получавани и писма, според които адресът трябва да бъде променен на площад „Княз Александър Първи”. На него според официалните документи се намира съседната на президентството парламентарна сграда, известна още и като бившият Партиен дом. Площадът, кръстен на княз Александър Батенберг обаче, не се простира до президентството, а опира в БНБ и гърба на бившата централа на ЦК на БКП, обхващайки зоната пред някогашния мавзолей и сегашната Национална художествена галерия. Към момента администрациите оставят призивите на Столична община и фондациите без отговор, тъй като фактически грешният адрес не създава затруднение при комуникацията с тези институции. Именно заради трудности с комуникацията преди около десетина години обаче една от най-старите улици в централната част на София - „Васил Левски”, беше прекръстена на „Дякон Игнатий”.
Причината се оказаха именно проблеми с комуникацията на двете намиращи се на нея министерства – на отбраната на №3 и на транспорта на №9. Оказало се, че вместо тях пощата им получават жителите на кооперациите в началото на бул. „Васил Левски” в близост до Сточна гара. Затова и самите ведомства настояли пред Столичната община да им смени официално адреса. Добави Коментар