Как се източват 250 милиона от ДДС чрез касови бележки от бензиностанциите
Правителството предприема радикална промяна в отчитането на търговията с горива, като задължава всички бензиностанции да издават фактури вместо стандартни касови бележки при плащане в брой, с карта, ваучер или чек – дори когато купувачът е обикновен гражданин.
Тази мярка е част от промените в Закона за ДДС, включени в преходните и заключителни разпоредби на проекта за Държавния бюджет за 2025 г., внесен в Народното събрание. Според правителството тя ще предотврати измами с ДДС, които ежегодно ощетяват бюджета с до 250 милиона лева.
Съгласно предложените промени, фактурите за физически лица може да не съдържат някои задължителни реквизити, като име и адрес на получателя.
„Документът всъщност ще бъде разширен касов бон, който ще се издава в момента на покупката и ще бъде единственият разходоотчетен документ. След това няма да има възможност да се върнете и да поискате фактура,“ поясни пред bTV председателят на Българската петролна и газова асоциация Светослав Бенчев.
Как се източва ДДС чрез касови бележки?
Досега честа практика беше служители на бензиностанции да събират изоставени касови бележки, които впоследствие предават на фирми. Тези фирми осчетоводяват фалшиви разходи и си възстановяват ДДС в значителни размери.
„Има фирми, които се занимават само с това“, заяви Бенчев, като уточни, че годишната щета за бюджета от тази схема възлиза на 200-250 млн. лева.
Защо се избира този метод за контрол?
Подобна мярка вече беше предложена от служебния кабинет, но тогава се обсъждаше друго решение – бензиностанциите да посочват номера на автомобила върху касовите бележки, за да не могат да се използват от други лица. Тази идея обаче срещна съпротива от петролната индустрия, тъй като би довела до забавяне на продажбите и би изисквала скъпа инвестиция в камери и софтуер.
„Сегашната мярка предлага по-бързо и ефективно решение“, коментира Бенчев.
Той призова гражданите винаги да взимат касовите си бележки, за да не допускат злоупотреби с техните покупки.
По думите му, в последния месец няма значителни промени в цените, като преди това е имало увеличение с около 20 стотинки заради поскъпването на петрола до 77-78 долара за барел.
„Очаква се цените да останат в тези граници в следващите месеци“, прогнозира Бенчев.
Правителството залага на по-строг контрол върху отчитането на търговията с горива, за да намали злоупотребите с ДДС. Новата система ще направи невъзможно източването на данъка чрез фалшиви разходи, но дали ще улесни или затрудни потребителите и бизнеса, предстои да се види.
Те тези дето са изоставяли касови бележки в миналото ще изоставят и фактури в бъдеще, а събирачите (касиери в бензиностанции) ще им се налага да попълват по често данни на фирми, това е.
Пука му на онзи който до вчера си е изоставял касовата бележка, че управниците нямало да съберът и похарчат още четвърт милиард.