Европа в глобалната надпревара: Какво е бъдещето на зеления преход в Европейския съюз?
Има ли пазарни решения, които подкрепят постигането на целите в областта на климата и енергетиката с повече икономическа ефективност? Какви реформи са нужни, за да може Европа да не ограничи конкурентоспособността си и потенциала за растеж? На този въпрос отговаря докладът Европа в глобалната надпревара: Какво е бъдещето на зеления преход в Европейския съюз на EPICENTER.
Политиката на Европейския съюз в областта на енергетиката и климата все повече се ръководи от климатичните цели, които изместват други също толкова важни, като конкурентоспособността и енергийната сигурност. Освен това амбициозните цели в областта на климата бяха подкрепени от нарастващ брой нормативни актове, които създадоха високи административни разходи и добавиха няколко слоя допълнителни цели, свързани с фаворизиране на конкретните технологии за намаляване на емисиите например задължителни цели за възобновяемата енергия и енергийната ефективност, както и неравностойно третиране на нисковъглеродните технологии.
Макар амбицията за намаляването на емисиите на CO2 да отразява социалните и политическите предпочитания на европейците, регулациите, които посочват „печеливши“ и „губещи“ технологии, увеличават общите разходи и така подкопават тяхната легитимност в обществото, особено сред хората с по-ниски доходи. Икономически по-ефективният начин да се преследват целите, свързани с климата, е да се разчита на пазарните сили, а не на забрани и задължения. Това може да стане, като се заложи в по-голяма степен на основния стълб на европейските политики в областта на климата – на системата за търговия с емисии на Европейския съюз. Определянето на цените на въглеродните емисии е най-ефективният от гледна точка на разходите инструмент за стимулиране на намаляването на емисиите.
Автор: Институт за пазарна икономика
Източник: Инфобизнес
Снимка: pixabay
Повече информация ще намерите ТУК.