Голяма промяна при сделките с имоти
Затягат правилата за плащане на ДДС при сделки с имоти със законодателни промени, които са част от проекта на бюджет за 2025 г. и са предложени от Министерство на финансите. Ще бъде въведен специален ред за регистрация по ДДС и за плащане на данъка при продажба на нови апартаменти и терени от малки или нови фирми, които нямат необходимия оборот за задължителна регистрация по ДДС.
Специално е посочено, че новите правила няма да важат за продажби на имоти от граждани, които не са еднолични търговци. Подобно предложение за промяна в Закона за ДДС беше направено и от служебното правителство. Тогава брокери на имоти погрешно разбраха проекта и решиха, че идеята на Министерство на финансите е гражданите да плащат ДДС при препродажба на нови жилища, които са купили наскоро. Това би стопирало прилагането на схеми за бързи печалби от сделки с имоти, при които човек купува жилище в началния етап от строителството и го продава на по-висока цена при окончателно завършване на сградата.
Всъщност правилата за плащане на ДДС при продажба на апартаменти или къщи от граждани няма да бъдат променяни. И в момента ДДС при продажба на имоти от гражданин трябва да бъде плащан, ако той извършва тази дейност системно, с цел реализиране на печалба. Съдебната практика е, че за системна дейност се приема извършването на над две продажби на имоти в рамките на година, и то на жилища, купени специално с цел да бъдат препродадени, а не например получени по наследство или купени преди много години.
Новото предложение за промени в Закона за ДДС е свързано с продажбите на имоти от малки или нови фирми, които не са регистрирани по ДДС. “На регистрация по този закон подлежи всяко лице, което извършва две или повече от две облагаеми доставки с място на изпълнение на територията на страната в рамките на една календарна година на: 1. нови сгради или на части от тях, на прилежащите към тях терени, както и учредяването и прехвърлянето на други вещни права върху тях; 2. прехвърляне на правото на собственост или учредяването или прехвърлянето на право на строеж върху урегулиран поземлен имот по смисъла на Закона за устройство на територията”, гласят предложените промени в Закона за ДДС. Като задължение за регистрация по ДДС в Националната агенция за приходите възниква не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за първата облагаема доставка става изискуем.
Тези нови правила няма да важат за граждани, които не са еднолични търговци. Промените означават, че фирми, които не са регистрирани по ДДС, могат да продадат до една нова сграда, нов апартамент или терен без да платят ДДС. Но 7 дни преди да реализират втора такава сделка трябва да се регистрират по ДДС и при продажбата да внесат данъка в държавния бюджет.
Промените ще стопират възможността покупката на терени, върху които строителни предприемачи изграждат жилищни сгради, да минават през малки фирми, които не са регистрирани по ДДС. Срещу правото на строеж върху терена тези малки фирми получават апартаменти в новата сграда, които в последствие продават без ДДС.
Труд