5 поверия за Голяма задушница
На 22 февруари, събота, ще отбележим Голяма задушница - ден, в който отдаваме почит на починалите ни близки. На задушница по обичай отиваме на гроба на нашите починали близки, носим жито, вино и дребни сладки за раздаване и отправяме молитва за техните души. Има и някои други поверия, които са предавани през годините от поколение на поколение.
Ето някои от поверията за Голяма задушница:
1. Има поверие, според което, ако по време на храненето край масата или гроба се появи мушичка или пеперуда, това може да значи, че душата на мъртвия се е върнала, за да навести семейството си.
2. На някои места и в някои райони на страната е прието освен подавките от жито и питка, да се раздават и брашно и сол. Те са като символ на греховете на отишлия си близък. И се нарича греховете му да се разсипят така, както се разсипват солта и брашното. Също така обичаят е подавките да се раздадат между живите – семейство, приятели и близки, за да споменат с добро мъртвия. Няма храна, която да е забранена на тази задушница за подаване.
3. На Задушница се слагат общи трапези като първата хапка и първата глътка се оставят на земята – за починалите. Има поверие, което гласи да се остави един празен стол до масата, за да има къде да "седне" покойният. В някои райони това поверие се спазва и до днес.
4. Според друго поверие е редно да приготвим за задушница храна или ястия, които са били любими на починалите ни близки. Така ще почетем тяхната памет и ще си ги спомним с добро.
5. Съществува поверието, че жени, преживели аборти или са загубили детенце, на задушница трябва да занесат в църквата ябълки в памет на починалите деца. Трябва да има толкова ябълки, колкото има починали деца или направени аборти.
Az-jenata.bg
Добави Коментар