80 на сто от законите ни са некачествени, защото промените се правят на тъмно
Важните закони и промени се случват на тъмно. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ доц. Тони Димов от Центъра за оценка на въздействието на законодателството.
Не може да се похвалим с това, че откакто има регулаторна реформа в България от 2016 г., сме постигнали някакви успехи, защото промените, които станаха в закона за нормативните актове не бяха самоцелни, т.е. не ги правихме, защото е добре да има европейско законодателство, а защото по-доброто регулиране, както се нарича програмата в ЕС, води до по-хубав живот, добави той.
„Сега след определен брой години гледаме дали тези неща, които сме въвели, са направили нашия живот по-добър. Отговорът е не. Само 20% според последните изследвания на парламентарния център, който провежда такива от законопроектите, са тези, които отговарят на стандартите за добро качество с вносител Министерски съвет. Останалите 80 % са внасяни от народните представители където може да се каже, че действа сивата зона“, обясни доцентът.
„Законодателството ни е тъмно. Системата не произвежда по-добър живот за нас. Хората не вярват, няма я легитимността. Народното събрание има само 6 % одобрение. Никой не иска да уважава решенията, вземани по този начин“, коментира той.
Той обясни и как в съвременните държави и общества съжителстват едновременно демокрацията и капитализма. „Тя изисква основни права и върховенство на правото и е насочена към индивида. Важно е той да се чувства свободен с целия си комплекс от права. Капитализмът пък не се интересува от права, а от печалба, капитали и натрупване на по-голяма икономическа мощ. Държавата помирява тези съвкупности като регулира, налага върховенството на правото и се грижи за спазването на основните права на хората“, каза още доц. Димов.