Корупцията в България: Трайна криза с тежки последици за управлението и икономиката
Според Индекса за възприятие на корупцията (Corruption Perception Index) за 2024 г., публикуван днес, 11 януари, от Transparency International, глобалните нива на корупция остават тревожно високи, а усилията за нейното ограничаване се оказват неуспешни.
В тазгодишното издание на индекса България получава 43 точки, (само преди Унгария от страните в ЕС) което е под критичния праг от 50 точки и сигнализира за сериозни предизвикателства в борбата с корупцията в страната.
България: трайно ниски резултати и липса на напредък
С резултат от 43 точки България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор – резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми.
Индексът, който измерва нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие.
Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.
Източник: Асоциация „Прозрачност без граници“
Снимка: pixabay
За да прочетете целия материал натиснете ТУК.
Ако 10 организации публикуват на сайта си едно и също, ще трябва да го четем и ние 10 пъти и да си играем на "открий разликите"?