Созопол направи най-голямата крачка за по-модерна екологична община (СНИМКИ)
Созопол пое уверено към осигуряване на екологични и технологични възможности за опазване на околната среда и за оползотворяване на хилядите тонове отпадъци, които се генерират от общините Созопол, Царево и Приморско в Регионално депо за неопасни битови отпадъци.
Припомняме, че на януарската си сесия Общинският съвет подкрепи извънредната докладната записка, с която даде разрешение кметът Тихомир Янакиев да участва в общото събрание на дружеството „АНТЕА СОРТИНГ“ ООД за вземане на решение за теглене на кредит от 9,2 млн. лв., а общата инвестиция е на стойност 12 млн.лв.
Созопол се спаси от екокатастрофа, инвестират 12 млн. лв. в регионалното депо
Днес е направена първата копка за изграждането на две нови инсталации за преработка на отпадъците и тяхното рециклиране.
Площадка №4 на депото остана единствена незаета от отпадъците, генерирани в трите клетки в период от 17 години от трите туристически общини. Тя посрещна гостите с шум на тежка техника и работещи строители.
Домакините на събитието бяха кметът на община Созопол Тихомир Янакиев и представители на фирмите от сдружение „Антеа Сорстинг“ ООД. Официални гости бяха бяха кметовете на община Царево – Марин Киров, и община Приморско Иван Гайков, председателят на Общински съвет Созопол Станимир Андонов, общинските съветници Димитринка Господинова, Стилияна Николова, Стефан Христов, Ружди Якуб, Станислав Стаматов, Светлана Лулева, Илиян Стефанов и Димитър Джунжуров, кметовете на с. Равадиново Иван Пазвантов и кметът на с. Росен Иван Янев.
Проектът е на стойност 12 млн. лв. и се изпълнява на четвърта клетка е по линия на публично-частното партньорство с Община Созопол.
В приветственото си слово кметът на Община Созопол Тихомир Янакиев определи проекта като важна стъпка за постигането на чиста околна среда и устойчиво управление на отпадъците не само за община Созопол, но и за другите две общини, които използват депото – Приморско и Царево.
„Анализите, които направихме, показаха, че до няколко години капацитетът на депото за неопасни битови отпадъци ще се изчерпи. В четвъртата най-голяма клетка на депото от миналата година е пусната и специалната система за пиролизна обработка на отпадъци, която беше изградена преди десетина години, заяви кметът Тихомир Янакиев, който изрази надежда, че изграждането на инсталациите ще превърне Созопол в модерна екологична община.
“В основата на пирамидата при третирането на отпадъците стои тяхното сепариране и респективно връщането им в икономиката. Освен сепариращата инсталация ще изградим и компостираща, която да третира биоразградимите отпадъци. Всички те към момента се разхвърлят по дерета или влизат нерегламентирано в депото“, добави още кметът по време на събитието.
Отец Димитър отслужи литургия за здраве и благоденствие на работещите по проекта и на жителите, които ще се ползват от него. „Да се грижим за животните и природата е истинската любов, която ние хората можем и трябва да дадем за бъдещите поколения“, заяви в края на службата созополският отец.
Предстои сериозна работа за изграждане на халетата и оборудването им с модерни технологични линии, които да преработват отпадъците и да ги превръщат в полезен продукт.
Регионално депо за неопасни битови отпадъци започва своята дейност през 2008 г. Работата по неговото изграждане започва в далечната 1998 година с отреждане на терен, изработване на ПУП-ове, разработване на цялостен проект за използване и стопанисване на съоръжението, спомня си главният еколог на Общината Мадлен Вълчева. Минават години преди да бъде изградено от четири клетки и да отговаря на европейските изисквания за третиране на отпадъците.
Ni e ot grada