Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вълнуваща лекция и изложба разкриха историята на една от най-знаковите сгради в града

Ключови думи: лекция, вълнуваща, история, областна администрация, бургас, сграда, история на сградата

Бургас се превърна в сцена на едно значимо културно събитие, посветено на творчеството на украинския скулптор Михайло Парашчук. В Областна администрация Бургас се проведе лекция на тема „Художествената декорация на Търговската индустриална и Стопанска камара в Бургас“, която осветли малко известни детайли от изграждането и украсата на тази емблематична сграда. Неслучайно сградата на Областна управа в Бургас е обект от КИН от национално значение.

Събитието е част от проекта „Щрихи от творчеството на Михайло Парашчук в България“, ръководен от архитект Юлия Красовска, която в продължение на шест години е изследвала работата на Парашчук у нас. Нейният труд е събран в книга, представяща богатото му наследство в България.

Кой е Михайло Парашчук?

Украинският скулптор Михайло Парашчук пристига в България през 1921 г. и остава тук до края на живота си през 1963 г.. Той е автор на пластичната украса на едни от най-значимите архитектурни обекти в страната, сред които са: Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Народен театър „Иван Вазов“, Канцеларията на Народното събрание, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

В Бургас неговата работа е запазена в украсата на сградата, в която днес се помещава Областна администрация – навремето построена като седалище на Търговско-индустриалната камара.

Основният лектор – арх. Юлия Красовска, запозна присъстващите с уникалната декоративна украса на сградата, създадена от Парашчук. Благодарение на архивни документи и задълбочени проучвания, тя разкри интересни подробности за процеса по създаването ѝ.

Арх. Иван Бахатуров от „ЕКОАРТ Инженеринг“ пък разказа за реставрационните дейности, извършени през 2013 г., които върнаха сградата към автентичния ѝ облик.

Събитието бе открито от областния управител проф. д.н. Мария Нейкова, която подчерта значението на културно-историческото наследство:

„Щастлива съм, че точно в тази зала, в една от най-впечатляващите сгради на Бургас, мога да отправя призив да бъдем отговорни към материалното и нематериалното културно богатство на страната ни.“

Бе представен изследователски труд на краеведът Соня Кехлибарева върху стенописите на Иван Пенков, които красят малката зала на първия етаж. Тези живописни творби пресъздават традиционните занаяти и поминъка на българите в миналото.

В рамките на събитието бяха представени двадесет акварелни картини на Юлия Красовска, изобразяващи култови сгради, върху които е работил Парашчук. Картините бяха допълнени от архивни фотографии с детайли от фасадите на неговите произведения в София, Бургас, Перник, Русе и Кърджали.

Сред официалните гости на събитието бяха: Димитър Караненов – Почетен консул на Украйна в Бургас, Данка Георгиева – директор на Дирекция „Регионален държавен архив“, Ученици от ПГСАГ „Кольо Фичето“, студенти от НХА – филиал Бургас, граждани и представители на много медии.

Почетният консул на Украйна Димитър Караненов изрази своята благодарност към арх. Красовска за активния ѝ принос към културния и артистичния живот на Бургас.

„Винаги ми е приятно, когато организираме събития съвместно с украински граждани, които са част от Бургас, от нашето ежедневие и бъдеще. Не спираме да търсим и изтъкваме връзките между България и Украйна.“, сподели той.

Тази уникална среща между история, архитектура и изкуство постави акцент върху значението на културното наследство и необходимостта от неговото опазване. Благодарение на усилията на Фондация „Архитектура и изкуство“, Областна администрация Бургас, Община Бургас, Почетното консулство на Украйна и Държавен архив – Бургас, събитието остави трайна следа в културния живот на града.

Историята на Михайло Парашчук продължава да живее чрез неговите произведения, а Бургас – с всяка такава инициатива – доказва, че цени и пази своето минало.

Великанът, който остави незаличима следа по най-високите върхове в света Да си спомним за Боян Петров, който стигна върха и продължи напред Шокиращо! Това ли е краят й? Замесена е в преврата срещу Ердоган Най-онбичаната турска актриса Джансу Дере излезе с обяснение за обвиненията
Февруарски студ или пролетно време? Какво време ни очаква в Бургас Втората половина на февруари е по-стабилна, с температури около +9°C дневно и +3°C нощно Налейте бира в тенджери и тигани и цял живот ще сте ми благодарни Освен ечемик и хмел, бирата съдържа и естествени киселини, които имат свойството да разтворят всякакви примеси
Мая Минкова от Несебър отново ще представя СУ "Любен Каравелов" на световната олимпиада по математика Най-после: Европейската комисия ще преразгледа забраната за продажба на автомобили с двигатели с вътрешно горене Урсула фон дер Лайен инициира "стратегически диалог" между властите, автомобилните производители, инвеститорите и синдикатите
Дори в Меден рудник няма такъв кич: Ферари забранява пребоядисване на колите си (СНИМКИ) Според компанията пребоядисаните коли вредят на имиджа й Останах шокирана, когато свекърва ми сложи гъбата за чинии в микровълновата, а се оказа супер трик Оказва се, че освен за топлене и приготвяне на храна, микровълновата може да се използва и за други неща
Това е най-правилният начин за варене на картофи, стават за минути Този метод ще помогне на тези, които искат бързо да приготвят и хапнат сварени картофи Не купувайте тези 6 коли: Имат ужасно проблемни скоростни кутии Колата ви няма да излезе от сервиза, коментират експерти
Цените на имотите по Южното Черноморие растат: Какво да очакваме през 2025 г. Анализ на ключовите локации и прогнози за следващата година Няма психиатри, а дават заплати по 2000 лв. Няма място за клошарите и надрусаните, но в Курило все има, заяви медикът Цветеслава Гълъбова