Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Така се използва омекотител, за да ухаят добре дрехите

Ключови думи: омекотител, флагман, свежо, пране

Ароматизирането на тъканите е важна стъпка в правилната грижа за тях. Редовната употреба на омекотител по време на процеса на пране придава на дрехите свежест и аромат, а също така ги предпазва от процесите на стареене. Така любимите ви дрехи ще изглеждат като нови и ще ви служат дълго време.

Какво е омекотител?

Омекотителят за тъкани е воден разтвор на смес от катионни повърхностно активни вещества, органични и неорганични компоненти. Катионните повърхностно активни вещества се използват в ниски дози и имат омекотяваща функция. Различават се по вкус и концентрация.

Омекотителят придава на тъканта свежест и аромат и я прави мека на допир. Освен това предпазва тъканта от загуба на форма и избледняване на цвета. Омекотителят има антистатичен ефект и улеснява гладенето.

Как работи омекотителя за тъкани?

Принципът на действие на омекотителя е подобен на този на балсама за коса. Основните компоненти на омекотителя – катионни повърхностноактивни вещества и силикон – след измиване се фиксират върху влакната на тъканта, образувайки вид защитен филм. Това фолио предотвратява натрупването и избледняването на цвета, като предотвратява разпадането на тъканните влакна поради твърда вода, удари на пералня или триене в други тъкани по време на носене. В резултат на това нещата запазват първоначалния си вид по-дълго, по-лесно се гладят и не се „наеликтризират“ от статично електричество.

Кой вариант да изберете: концентриран или обикновен?

Концентрираният омекотител е по-усъвършенстван и изисква по-малко дозиране от неконцентрирания, което означава по-добра защита на тъканите и по-икономично използване за същия обем.

От екологична гледна точка концентрираната форма също е за предпочитане. За производството му се използва по-малко количество природни ресурси, по-специално вода. Транспортирането на концентриран продукт изисква по-малко логистика, в резултат на което в атмосферата се отделя много по-малко въглероден диоксид. Поради икономичното потребление по-малко пластмасови опаковки отиват на депото.

Важен момент е използването на омекотител при пране на ниски температури. Прането при температура от 30 ° C и по-ниска според еколозите е не само нежно за тъканите, но и допринася за запазването на озоновия слой, тъй като намалява преразхода на енергия в процеса на нагряване на водата, което намалява образуването парникови газове, които влияят върху промяната на климата.

Как да използвате правилно омекотителя?

Омекотителят започва да работи едва в края на прането по време на фазата на изплакване, така че е много важно да го добавите в специалното отделение на пералнята.

Златното правило е да следвате препоръките на опаковката на омекотителя и да спазвате дозировката. Например, за 4-5 кг пране е оптимално да използвате 35 мл. балсам. Това е само обемът на капачката. Ако добавите твърде малко, тогава няма да има ефект, ако добавите твърде много, тогава балсамът няма да се отмие напълно, прането ще стане неприятно на допир.

Какви дрехи могат да се перат с омекотител?

Омекотителят за тъкани е подходящ за най-широка гама от съвременни тъкани. Изключение правят вълнестите тъкани: руно, велур, шенил или хавлиени тъкани.

Струва ли си да използвате омекотител, ако страдате от алергия?

Ако страдате от алергии, изберете омекотител за тъкани с надпис „дерматологично тестван“ и го съчетайте с хипоалергенен перилен препарат, като такъв, сертифициран от Европейския център за изследване на алергиите ECARF.

Използването на омекотител за хора с чувствителна кожа е особено важно, защото минимизира дискомфорта от контакт с дрехите, като прави тъканта мека.

Не забравяйте обаче за индивидуалната непоносимост, която е възможна за отделни компоненти. Това важи за всичко, с което влизаме в контакт, включително омекотителите. Ако имате реакция, например, към конкретен аромат, тогава трябва внимателно да прочетете състава, преди да купите и да се уверите, че няма съответен компонент.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Известна жена скандализира с избор на облекло Ето как се показа модел роден в Централна Европа Две момичета отвлечени с тролея в София Проверяват дали служителят е отказал да ги пусне да слязат
Музикални легенди с пожелание към "Левски" От Айрън Мейдън искат "сините" да жънат победи Държат се като бандити, защото... Хора с лошо влияние към макаци
Обявиха извънредно положение на Санторини заради трусовете  Германски учени уточни, че те са тектонски, а не вулканични Сполетя я огромно щастие Жизел Бюндхен с трето дете 
Опасно е да правите това в банята Ето какво сподели терапевт Дете припада в училище след енергийна напитка и цигара Няколко часа по-късно в Спешното отделение е приет и 16-годишен, изпил голямо количество уиски
"Мислиш си, че си видял всичко на този свят и точно тогава..." Тюлен реши да дремне в хотелска стая Дилърът, продал вейпа с наркотици на загиналото момче от Плевен, е непълнолетен Купило го е за 50 лева от София, а поръчката е направена след видяна обява в Интернет
Негов син вкара 11 гола в един мач При това, не най-талантливият наследник на Лео Меси Почина голямо име в рапа От този свят си отиде известен продуцент