Ако имате потребителски кредит, задължително прочетете тази новина
Банковите институции в България продължават да покачват лихвените проценти по потребителските кредити. Според последните данни на БНБ, средната лихва по новоотпуснатите левови заеми за домакинствата през декември 2024 г. достига 10.03%, а при включване на допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) се изчислява на 10.68%.
Това представлява увеличение с 0.8 процентни пункта спрямо ноември 2024 г. и с 0.5 процентни пункта на годишна база в сравнение с декември 2023 г. Важно е да се отбележи, че за първи път от 2017 г. насам средната лихва по потребителските кредити надхвърля 10%, след като в последните години се движеше основно между 8% и 9%.
Ръст при жилищното кредитиране въпреки ограниченията
През декември 2024 г. българските домакинства са изтеглили потребителски заеми на обща стойност 680.8 млн. лв., което е с 12% по-малко в сравнение с предходния месец. В същото време обаче ипотечното кредитиране продължава да расте.
Статистиката на БНБ показва, че през последния месец на 2024 г. банките са отпуснали жилищни заеми за 943 млн. лв., което е с 2.2% повече в сравнение с ноември и с 24% повече спрямо декември 2023 г.
Този ръст се случва въпреки ограниченията, наложени от БНБ през октомври 2024 г. Съгласно новите изисквания:
Размерът на месечната вноска не може да надхвърля 50% от месечния доход на кредитоискателя.
Купувачите са задължени да осигурят самоучастие от минимум 15% от стойността на имота.
Очаквания за плавно покачване на лихвите
Решението на Европейската централна банка (ЕЦБ) да увеличи основния лихвен процент с 50 базисни пункта през последните месеци започва да дава отражение и на българския пазар. Според Екатерина Кирилова, заместник-директор „Банкиране на дребно“ в една от големите банки у нас, ефектът върху потребителските кредити вече се усеща.
„В момента пазарните лихви по потребителските заеми варират между 8.96% и 9.1%, докато ипотечните кредити достигнаха рекордно ниски нива през декември“, коментира Кирилова пред БНР-Радио София.
Тя подчерта, че България доскоро беше „остров на ниските лихви“ в сравнение с останалите страни от Европейския съюз. Ако и у нас настъпи сериозно покачване, то ще бъде плавно, а не рязко.
В момента евровите кредити са с по-високи лихви спрямо левовите, а българските банки разполагат с висока ликвидност и значителен обем привлечени средства. Това обяснява относително стабилния пазар на кредити.
Допълнително банките все по-често предлагат заеми с фиксирани лихви, което осигурява по-голяма предвидимост за клиентите в дългосрочен план.
Добави Коментар