Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф. Хинков: Огромна част от бюджета на Касата отива за лекарства

„Проблемът не е в парите, които се наливат в системата, а в правилното им разпределение“, категоричен бе проф. Хинков
Ключови думи: Проф. Хинков, здравна каса, новини, Флагман

„Себестойността на клиничните пътеки е висока и се увеличава непрекъснато, защото една огромна част отиват за лекарства. Там винаги е имало силно лоби и то винаги е успявало да наложи своя дневен ред във формирането на бюджета на Касата“. Това каза пред БНТ бившият здравен министър проф. Христо Хинков.

Той подчерта, че бюджетите за здравеопазване всяка година се увеличават и за тази година е може би най-големият бюджет, предвиждан досега за Здравната каса.

„Проблемът не е в парите, които се наливат в системата, а в правилното им разпределение“, категоричен бе проф. Хинков.

По думите му, хората не виждат подобрение, независимо от увеличаването на парите, и това се дължи и на факта, че те самите си доплащат сериозно.

„Доплащането ще е толкова сериозно, докато приходите в Здравната каса не покрият разходите по клиничните пътеки и по-малките разходи в извънболничната помощ. Недостатъчно се прави, за да се увеличат средствата за общественото здраве – профилактика, имунизации и т.н.“, обясни бившият министър.

В контекста на въпроса за високите разходи на Касата за лекарства, той каза:

„Аз познавам добре сегашния управител Станимир Михайлов, който ще бъде сменен в скоро време и се надявам да бъде заместен от човек, който има същите човешки качества, които има сегашният управител. Защото той, макар и идвайки от друг бранш, схвана какви са проблемите в Здравната каса и е готов при една добра колаборация с Министерство на здравеопазването и, разбира се, с парламента, да направи тази оптимизация, която е необходима, за да може да се разпределят правилно средствата“.

Проф. Хинков бе категоричен, че болниците не могат да източват средства, но основният въпрос засяга контрола.

„Липсва контрол от страна на Здравната каса, липсва контрол от страна на Министерство на здравеопазването. Премахната беше акредитацията на болниците, остана само акредитация за учебна дейност. Акредитационната процедура и тази оценка, която получава една болница от тази процедура може да бъде обвързана със сключване на договор със Здравната каса и тогава щяха да се намалят и договорите. Тогава щеше да се повиши качеството“, подчерта той.

Бившият здравен министър се върна назад във времето, когато е ръководил системата, и призна, че е назовавал проблемите, предлагал е решения, но е останал неразбран.

„Не бях подкрепен нито от свои, нито от чужди. Бях атакуван от много места“, каза проф. Хинков.

„Имаше идея с пари от Плана за възстановяване и устойчивост да бъдат създадени 100 малки амбулатории в отдалечени райони. Тогава аз попитах кой ще работи в тях, след като няма кадри. Предложих и парите да бъдат пренасочени към изграждането на психодиспансери в областите, в които няма такива. Всъщност това бяха парите от този транш, който не пристигна“, обясни той.

По думите на бившия здравен министър големият проблем у нас не е толкова в увеличаването на здравната вноска, колкото в липсата на реформи в системата, в промени, които да позволят прехвърлянето на тези огромни средства от лекарствата и болничната помощ към извънболнична помощ и профилактика.

„Има стратегическа визия за това, но реалните стъпки са много плахи“, отбеляза проф. Хинков.

Той изрази мнение, че проблемът с липсата на кадри не е само български, но и световен, защото все по-малко хора навсякъде по света искат да се посветят на медицинска професия.

Проф. Хинков коментира и темата за противоепидемичния план и справянето с COVID пандемията.

Той ба категоричен, че планът, който е написан през 2009 г., се нуждае от актуализация, а реакцията при пандемията у нас е била хаотична и слабо ефективна.

„В сравнение с редица други страни в Европа заболяемостта от COVID беше по-ниска, под средното ниво, но България излезе на първо място по смъртни случаи. Това говори, че проблемът е свързан с организацията. Системата беше хаотична“, каза бившият здравен министър.

3
Коментара по темата
3.
Катанец
29.01.2025 17:11:06
Няколко човека в държавата си поделят фармацевтичния пазар у нас . Също така няколко човека са собственици на големите вериги от частни боници в страната . Те са много силни и ползват Здравната каса като собствена спестовна касичка . Частните болници , за разлика от държавните , нямат задължение да провеждат открити процедури за обществени поръчки при покупката на лекарства . Преди десет години д-р Москов , тогава здравен министър , предприе конкретни стъпки за запушването на пробойните в здравната каса , но могъщото лоби на фармацевтичния бизнес и частните болници тогава набързо му скроиха шапка.
2.
До 1
29.01.2025 16:23:57
А кой ще плаща за онези които не плащат здравни осигуровки? Имам предвид такива като инвалиди, пенсионери, деца, полицаи, учители, администрация, и не на последно място бързата помощ за цигани?
Човека ти казва най-много пари отиват за лекарства. Лекарства както за болничните лечения, така и за онези които се получават безплатно или с доплащане от хронично болни. Лобитата на фармацевтичните компании, надуват цените като знаят че здравната каса ще плати. Вероятно черпят правилния човек за да се взема решение да се плати сума за лекарства колкото бъде поискана.

Отделно частна фирма може винаги да обяви фалит и да останеш на сухо точно когато имаш нужда, тогава какво правиш???
1.
1
29.01.2025 16:05:41
Колкото и да е бюджетът на касата, всичко ще потъва като вода в пясък. Първо, че парите отиват не само за здраве, но и за попълване на дупки в бюджета на държавата и второ касата се източва. Решението е разбиване на монопола на касата и създаване на частни здравни каси. Всеки ще може да се осигурява, където прецени.
  Добави Коментар
Алчни търгаши прогониха българите от Одрин Масово се фалшифицират стоки и се завишават цени, нашенците вече отпрашват директно за Истанбул Тръгна делото срещу КирилПетков за ареста на Борисов Вината му ще бъде доказана, уверен е прокурор Ангел Кънев
Нова присъда за Георги Семерджиев Наказанието е за шофиране с фалшива книжка Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ
Невиждан прецедент в Капките от създаването им За първи път в историята на музикалното шоу журито отказа да оценява участниците Вторият ни F-16 лети към България Ще е при нас до 3 дни
Гренландия без интернет и телефони заради токовия удар в Испания Щетите тепърва ще се установяват Демократите внесоха искане за импийчмънт на Тръмп Страх тресе кочината
Астролозите зарадваха тези зодии: Май е вашият месец! Те ще постигнат всичко, което пожелаят Вечер на украинската поезия събра почитателите на мерената реч в Бургас Стихотворенията на украинските класици лекуват, дават кураж и светлина, каза почетният консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов
Те печелят „Един за друг“ Става дума за блондините Герман и Ивелина Трик за милиони: Вземете пластмасова капачка и я поставете върху чесъна Беленето на чесън не трябва да е скучна работа, а чисто удоволствие