Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Уникален софтуер събра световни учени в Бургас

Ключови думи: софтуерен продукт (Q)SAR Toolbox 3, Ованес Мекенян, Димитър Николов, Лорис Мануелян

Правителствени делегации на 15-те най-развити държави и учени от различни краища на света участваха в двудневен научен форум в Бургас. Поводът бе презентация на създадения в Лабораторията по математична химия /ЛМХ/ към Университет „Проф. д-р Асен Златаров” уникален нов софтуерен продукт (Q)SAR Toolbox 3, който прогнозира наличието на токсичност и канцерогенност на индустриално произведените химически съединения. Домакин на работната среща бе екипът на професор Ованес Мекенян – ръководител на ЛМХ.

За да се запознаят с качествата на новия софтуер, в Бургас пристигнаха делегати на страните членки на Организацията за икономическо сътрудничество /OECD/ - САЩ,  Канада, Япония, Франция, Великобритания, Германия, Италия, Дания, Швеция, Испания, Полша и др. и представители на най-големите международни химически компании, сред коитоProcter & Gamble, BASF, L’OREAL и др., които от години използват софтуерни продукти на на ЛМХ - Бургас.

Екипът на бургаското научно звено и гостите на международната среща бяха поздравени от кмета на Община Бургас Димитър Николов и от заместника му д-р Лорис Мануелян.

Създаденият в Бургас софтуерен продукт е проект на OECDи Европейската химическа агенция и е финансиран от ЕС. В изграждането му са обединени препоръките на водещи учени и институти от ЕС, САЩ, Канада, Япония.

Софтуерната разработка ще се използва за рискова оценка на близо 10 млн. природни и синтетични химически съединения, в т.ч. съединения влизащи в състава на продукти и стоки за широко битово потребление като прах за пране, пасти за зъби, парфюми, лекарства, дрехи, мебели, компютри и др. Програмата идентифицира опасни свойства като токсичност, канцерогенност, предизвикване на алергии и др. на химическите съединения.

(Q)SAR Toolbox 3 ще предпази хората от здравословни проблеми, ще замени опитите с животни, ще намали времето и цената за тестове. В момента при експериментални тестове за определяне на токсичност и канцерогенност, само в страните от ЕС, се жертват близо 10 милиона опитни животни на година, а икономическите разходи за преодоляване само на кожната алергия, се оценява годишно на 29 милиарда евро.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Бой между непълнолетни, майка се включи в сбиването (ВИДЕО) От МВР съобщиха, че е започнала проверка и случаят вече е докладван и до прокуратурата Едва оцеляла по време на първото си раждане Синоптичката разказа за най-тежкия си момент
Тези зодии са ужасни приятели Интересни поверия за днес Църквата почита Свети йеромонах Тит Чудотворец
Поредна катастрофа на фатална отсечка По информация от полицията, за щастие, този път няма пострадали Мъж от село Оризаре кара мъртво пиян За щастие не се стигна до инцидент
Отличник е в... Масажите Млада жена от Бургаско реши да краде, полицията я сгащи Престъплението стана в Поморие
Депутатите обсъждат вота на недоверие Гласуването ще е към края на традиционната работна седмица Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България
Авиобаза Граф Игнатиево очаква ценни придобивки за българската армия В ход е модернизиране на родните ВВС Стрелецът да се пази от измамници, а Овенът да внимава с кого флиртува Хороскоп за деня – 2 април 2025, сряда