Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ВСС прекрати процедурата по избор на главен прокурор

Решението отразява измененията в Закона за съдебната власт, които влязоха в сила вчера
Ключови думи: всс, прекрати процедурата, избор, главен прокурор

Висшият съдебен съвет (ВСС) единодушно прекрати процедурата за избор на главен прокурор. Решението беше взето днес на заседанието на Пленума на съвета и е в резултат на последните изменения в Закона за съдебната власт (ЗСВ). Както е известно, единствен кандидат за поста беше и.ф. главният прокурор Борислав Сарафов.

Това беше първото заседание на ВСС, което беше председателствано от новия министър на правосъдието Георги Георгиев.

В началото му той направи кратко обръщение към кадровиците, в което изрази надеждата си за сътрудничество и взаимодействие между съдебната и изпълнителната власт.

„Вие по-добре от мен знаете проблемите на съдебната система и имате опита за тяхното решаване. В мое лице и в лицето на кабинета на г-н Росен Желязков ще срещнете подкрепа за законодателни инициативи и за необходимите мерки от страна на изпълнителната власт, и за сезиране на законодателната власт, когато се налага, за да решаваме заедно проблемите на съдебната система“, каза Георгиев.

Той заяви, че съдебната система е самоуправляваща се и неговото участие като председателстващ следва да бъде разбирано като възможност за партньорство – не за друго, а защото гражданите очакват ефективно правораздаване. Министърът на правосъдието посочи още, че е силна онази държава, която има ефеективна правораздавателна система. Той призова членовете на съвета и съдебните органи да не работят ад хок и с оглед личността, а по начин, който да гарантира законните интереси на гражданите и юридически лица.

Георги Георгиев сподели, че тепърва предстои да бъдат обсъдени приоритетите на Министерството на правосъдието, но допълни, че заедно трябва да се справят с чувството за дефицит на справедливост, което минава най-вече чрез преодоляване на бавното правосъдие.

По думите му това трябва да бъде направено по начин, който да не накърнява правата и да не натоварва допълнително така или иначе натоварените магистрати.

„Не с гръмки фрази, а с ефективни мерки заедно да подобрим условията на работа на магистратите“, каза още Георги Георгиев като заключи, че според практиката и на ЕСПЧ, и на ВКС бавното правосъдие е отказ от правосъдие.

Както „Лекс“ писа, според промените в ЗСВ докато не бъдат избрани нови членове на ВСС, както от парламента, така и от съдебната власт, няма да има не само нов главен прокурор, но и нов председател на Върховния административен съд (ВАС). Това е така, защото в чл. 33, ал. 4 беше записано: „Пленумът на Висшия съдебен съвет може да прави предложение до президента на Република България за назначаване и освобождаване на председателя на Върховния касационен съд, председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор, както и да приема решения по ал. 3, като в гласуването могат да участват само изборни членове, чийто мандат не е изтекъл към датата на предложението или вземане на решението“.

Ал. 3 на разпоредбата, към която се препраща, пък предвижда: „Решенията на пленума на Висшия съдебен съвет по чл. 30, ал. 2, т. 6 по отношение на главния прокурор се приемат с мнозинство, не по-малко от тринадесет гласа, а решенията по т. 2 и т. 6 по отношение на изборен член на Висшия съдебен съвет, председателя на Върховния административен съд и председателя на Върховния касационен съд се приемат с мнозинство, не по-малко от седемнадесет гласа. Останалите решения се гласуват с мнозинство повече от половината от присъстващите членове. Гласуването е явно“.

Посочената в чл. 33, ал. 4 ЗСВ препратка към ал. 3 стана повод днес Атанаска Дишева да сподели, че Пленумът не може да взема каквито и да е решения. Изводът ѝ е заради второто изречение в чл. 33, ал. 3 от ЗСВ, в което се посочва мнозинството за вземане на решения.

Според Дишева това се дължи на редакционна грешка, вероятно на бързане, защото според нея от мотивите на проектите за промени в ЗСВ не се налага извод, че законодателят е искал да ограничи и другите правомощия на Пленума.

Тя каза, че вчера е имало работно заседание на Пленума на ВСС, на което е бил обсъден този въпрос. Мнозинството от колегите ѝ обаче не били на нейната позиция и тя накрая се съгласи и предвид довода, че всички решения на ВСС може да бъдат обжалвани пред Върховния административен съд, който ще каже и дали Пленумът на ВСС е компетентен да взема решения.

Цветинка Пашкунова на свой ред посочи, че разпоредбата не създава пречка пред ВСС да работи. И напомни, че ако една разпоредба е неясна, смисълът се установява чрез способите на граматическото, логическото, систематичното и историческо тълкуване.

По думите ѝ целта на законодателя е ясна и тя е да се ограничи правомощието на Пленума да избира тримата големи. Тя напомни, че в един от проектите за промени в ЗСВ са били изложени мотиви ВСС да продължи да работи по управление на съдебната система във временен режим, но без да открива процедури за избор на тримата големи.

Пашкунова отбеляза още, че неслучайно препратката е към цялата разпоредба на чл. 33, ал. 3 от ЗСВ, защото решенията за откриване на процедури за избор на председателите на ВКС и ВАС и на главен прокурор се вземат с обикновено мнозинство и според нея въобще не става дума за грешка, която да препятства работата на съвета по бюджетни въпроси, управлението на сгради, нормотворческата дейност и др.

„Ако има воля на законодателя, която не сме разчели, всички наши решения подлежат на съдебен контрол пред ВАС, така че няма пречка съдът да се произнесе и по отношение на нашата компетентност“, каза Пашкунова.

След това изясняване на становищата, Пленумът на ВСС прекрати процедурата за избор на главен прокурор като посочи, че в 14-дневен срок решението може да бъде обжалвано пред ВАС.

След гласуването Олга Керелска постави въпроса за изпълнението на преходната разпоредба в ЗСВ, предвиждаща процедурата за избор на нови членове на ВСС от професионалната и парламентарната квоти да бъде открита в шестмесечен срок от влизането в сила на изменението в закона. Тя попита дали този въпрос не трябва да бъде обсъден на работно заседание на Пленума, на което да присъства и министърът на правосъдието.

Огнян Дамянов уточни какви са притесненията във връзка със спазването на текста, а именно дали не предстоят други промени в ЗСВ, с които евентуално да се въведат нови правила за избор на професионалната квота във ВСС.

Министър Георги Георгиев припомни, че има вече готов проект за изменения в съдебния закон, изготвен по времето на Мария Павлова, който е минал и през обществено обсъждане. По него обаче имало доста становища и възражения, с които предстои да се запознае.

При все това той изрази готовност за участие в работно заседание на съвета по този въпрос.

1
Коментара по темата
1.
Хахаха
23.01.2025 16:19:44
Боби -Ръ-то е стабилен ама не е независим .
Грабежа продължава !
  Добави Коментар
Спа с 1000 мъже, но иначе е... "Тиха, сякаш срамежлива..."  Силно замърсяване на водата в... Италия
Разтърси мрежата Диона със скандални думи Чудна зимна супа Вкусна и полезна
Горанов: Ще пишат Асен Василев в учебниците, защото показа как хората да са богати със заеми  В мирно време той направи революция, коментира бившият финансов министър от ГЕРБ Почина известен бивш спортист От този свят си отиде двукратен участник на олимпиада
Зарязана и ограбена Дори Кристин Дейвис може да бъде отрязана в любовта Огромна трагедия в София Тролей блъсна и уби пешеходка
Пише история Станимир Стоилов е като фурия начело на турски отбор Каза много тежки думи Какво става с музиката в България?
Полицейско куче обра точките в България Тайник в прахосмукачка убягна на полицаите, но... Стана баща за четвърти път Щастливият баща сподели хубавата новина в социалните мрежи