Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво се случва с дрехите, които изхвърляме в контейнерите

Ключови думи: дрехи, контейнер, изхвърляне, преработка

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат.

Важният преход към модела на кръговата икономика изисква много промени в начина, по който дрехите се произвеждат, както в изградените навици на потребителите за покупка и изхвърляне на непотребния текстил. Намаляването на количеството дрехи, които имаме, както и удължаването на живота им, е най-доброто, което можем да направим.

Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат втори живот – отново като дрехи или рециклирани в други продукти. От цялата страна през миналата година са събрани около 7 хил. тона текстилни отпадъци. Ако трябва да кажем какво представлява това - представете си 470 тира с по 15 тона във всеки камион, т.е. говорим за голямо събиране.

Столицата генерира минимум 70% от това количество. Мога да споделя, че качеството на тези дрехи, които идват при нас, е почти равно на качеството на дрехите, които внасяме от Германия, което за пореден път доказва, че българинът се е замогнал и носи хубави дрехи”, коментира експертът Виктор Зарев пред БНР.

Той обясни също, че в страната ни се преработват около 30 хил. тона, което не е голямо количество. Освен това, една много голяма част от това количество, се изнася. Единствената фабрика за преработка на текстил се намира в района на София (в Костинброд) и около 10% от материала, който използваме за сортиране, е от района на София. 

След като хората оставят ненужните си стари дрехи в контейнерите за събиране на дрехи, минават микробуси, които събират съдържанието на контейнерите и го карат в Костинброд. От там 150 души, служители на завода, сортират дрехите като вид и като качество 20 - 50 кг и тези артикули след това се продават на пазара.

За България отиват около 50%, около 3-4% от дрехите отиват на сметището, останалите 47% се продават в чужбина - в Пакистан, Африка и страните от бившия СССР, които използват повторно текстила. От общо събраните дрехи около 13-14% се нарязват на парцали и се използват в индустрията за почистване.
 

5
Коментара по темата
5.
До 4
21.01.2025 22:43:49
Наясно съм, но щом ти си изхвърлил нещо, какво значение има дали то ще бъде ползвано и от кого?
Как предлагаш да ограничиш дейността на мангалите? Да пълним затворите с хора бъращи по твоите кофи ли?
4.
d-r Mengele
21.01.2025 20:12:38
МногоЗнайко,
Въждал ли си какво правят мангалите, след като претарашат контейнерите за дрехи?
Една част изхвърлят край контейнера, друга част - по пътя към гетото, а останалата, ако не я пласират - по драките край града (селото).
3.
Знайко
21.01.2025 18:34:57
При 6,6 милиона население 7 хил тона са по едно кило текстил на човек за една година, което въобще не е много.
До 1 ядосваш се че циганчета вземали от твоя боклук? Не разбирам, искаш боклукът ти да бъде раздаден на хора според етноса им ли?
До 2 Спрете да пишете в подкрепа на тезата че много дрехи били изхвърляни, целта е да ви наложат данък тектил, нещо като акциз върху дрехите, това ли искате!
2.
Xaxo
21.01.2025 17:44:03
После на пазара в циганските села.
Преди няколко дена минах през с.Бата и на мегдана имаше постлани 5-6 чаршафа, направо на земята и върху тях купища стари дрехи.
1.
00
21.01.2025 16:13:57
Ами какво се случва - циганчетата се навират и изваждат всичко.
Какво ги правят след това не мога да кажа.
  Добави Коментар
Лоша новина за великденската салата Пълна е с нитрати  Този празничен Великденски козунак на плитка стана любим на синовете ми и дори свекървата ме похвали Сложих шипков мармалад в козунака и у дома са във възторг
Ситроен потегли сам и помете в гръб бургазлийка до център "Мадика" Жена влезе в болница, след като... Мая Манолова разпродавала дрехите си в интернет Закъсала ли го е финансово бившата омбудсманка, питат в социалните мрежи
Агнешкото стана празничен деликатес, внасяме яйца на поразия За една година сме произвели малко над 6000 тона агнешко месо Защо си сложи вентилатор между краката Имах чувството, че се задушавам в костюма, който беше от дупанперд, признава победителката от последния епизод на Капките
Младеж умря след луда нощ в Тайланд Препил е с лош алкохол Радостин Василев с коментар за вота на недоверие Ето какво коментира лидерът на МЕЧ
В Бургас ще се състои среща в памет на жертвите от атентата в "Света Неделя" Днес се навършват 100 години от най-мащабния терористичен акт в историята на България Над 360 нови фиданки са засадени в Поморие Кметът Иван Алексиев стартира кампания за по-красив и зелен град
Почина голям бизнесмен Отиде си финансистът от Дания Майкъл Халбай Депутатите ще обсъждат вота на недоверие (НА ЖИВО) Казусът с ДПС-ДПС е много интересен