Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво се случва с дрехите, които изхвърляме в контейнерите

Ключови думи: дрехи, контейнер, изхвърляне, преработка

Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат.

Важният преход към модела на кръговата икономика изисква много промени в начина, по който дрехите се произвеждат, както в изградените навици на потребителите за покупка и изхвърляне на непотребния текстил. Намаляването на количеството дрехи, които имаме, както и удължаването на живота им, е най-доброто, което можем да направим.

Разделното събиране на непотребните текстилни продукти е единственият начин те да получат втори живот – отново като дрехи или рециклирани в други продукти. От цялата страна през миналата година са събрани около 7 хил. тона текстилни отпадъци. Ако трябва да кажем какво представлява това - представете си 470 тира с по 15 тона във всеки камион, т.е. говорим за голямо събиране.

Столицата генерира минимум 70% от това количество. Мога да споделя, че качеството на тези дрехи, които идват при нас, е почти равно на качеството на дрехите, които внасяме от Германия, което за пореден път доказва, че българинът се е замогнал и носи хубави дрехи”, коментира експертът Виктор Зарев пред БНР.

Той обясни също, че в страната ни се преработват около 30 хил. тона, което не е голямо количество. Освен това, една много голяма част от това количество, се изнася. Единствената фабрика за преработка на текстил се намира в района на София (в Костинброд) и около 10% от материала, който използваме за сортиране, е от района на София. 

След като хората оставят ненужните си стари дрехи в контейнерите за събиране на дрехи, минават микробуси, които събират съдържанието на контейнерите и го карат в Костинброд. От там 150 души, служители на завода, сортират дрехите като вид и като качество 20 - 50 кг и тези артикули след това се продават на пазара.

За България отиват около 50%, около 3-4% от дрехите отиват на сметището, останалите 47% се продават в чужбина - в Пакистан, Африка и страните от бившия СССР, които използват повторно текстила. От общо събраните дрехи около 13-14% се нарязват на парцали и се използват в индустрията за почистване.
 

5
Коментара по темата
5.
До 4
21.01.2025 22:43:49
Наясно съм, но щом ти си изхвърлил нещо, какво значение има дали то ще бъде ползвано и от кого?
Как предлагаш да ограничиш дейността на мангалите? Да пълним затворите с хора бъращи по твоите кофи ли?
4.
d-r Mengele
21.01.2025 20:12:38
МногоЗнайко,
Въждал ли си какво правят мангалите, след като претарашат контейнерите за дрехи?
Една част изхвърлят край контейнера, друга част - по пътя към гетото, а останалата, ако не я пласират - по драките край града (селото).
3.
Знайко
21.01.2025 18:34:57
При 6,6 милиона население 7 хил тона са по едно кило текстил на човек за една година, което въобще не е много.
До 1 ядосваш се че циганчета вземали от твоя боклук? Не разбирам, искаш боклукът ти да бъде раздаден на хора според етноса им ли?
До 2 Спрете да пишете в подкрепа на тезата че много дрехи били изхвърляни, целта е да ви наложат данък тектил, нещо като акциз върху дрехите, това ли искате!
2.
Xaxo
21.01.2025 17:44:03
После на пазара в циганските села.
Преди няколко дена минах през с.Бата и на мегдана имаше постлани 5-6 чаршафа, направо на земята и върху тях купища стари дрехи.
1.
00
21.01.2025 16:13:57
Ами какво се случва - циганчетата се навират и изваждат всичко.
Какво ги правят след това не мога да кажа.
  Добави Коментар
Напрежение на протеста на "Възраждане", има пострадали Какво се случва в София? Костадинов: 10 хиляди българи се борим за свободата на другите 6 490 000 Ето какво твърди политикът
Ранени полицаи и арести на протеста на „Възраждане” "Възраждане" запали чучула с лицата на видни европейски лидери в центъра на София. Това съобщиха от пресцентъра на партията "Погребаха" го Фалшива новина стресна феновете на Захари Бахаров
Масови фалити на производители заради олио от Украйна В момента цените на външните пазари са ниски, на вътрешния също не се наблюдава покачване, въпреки поскъпването има на всички стоки Жали 10-годишна присъда за убийство, бил невинен През 2023 година той уби приятеля си Тони Тоневски
Марин Киров: Ключова задача пред държавата е основен ремонт на пътя Бургас-Созопол-Приморско-Царево Ето какво каза кметът на Царево Почина легендарен музикант В САЩ скърбят
Плевнелиев: Всяка държава, която е влязла в еврозоната, е по-богата от България "Нашите предци ни казваха да бъдем в сърцето на Стария континент", отчита политикът Уникален студ в... Разградско
Има голям празник Баримор е родена на 22-ри февруари Приказката им свърши Разведоха се официално