Кинотворци заговориха за терена на "Бояна" като апетитно място за жилищно строителство
Продуцентът Габриел Георгиев, създал проекти като сериала "Столичани в повече", филма "Воевода", "Войната на буквите" и др., сигнализира в социалните мрежи, че е подал оставка като председател и член на Гилдията на българските продуценти, след оказан натиск от ръководството на "Ню Бояна Филм" ЕАД.
Георгиев твърди, че причината за това е изпратено от Гилдията искане за предоставяне на отчетите по договора за приватизация до Държавната агенция за публичните предприятия и контрол – органът, който следи за изпълнението на условията по договора.
"По искане на членуващ продуцент, в края на миналата година (декември 2024 г.), Сдружение "Гилдия на българските продуценти" изпрати искане за предоставяне на отчетите по договора за приватизация до Държавната агенция за публичните предприятия и контрол – органът, който следи за изпълнението на условията по договора. На 17 декември 2024 г. агенцията изиска да намалим обема на исканата информация, но не пропусна да уведоми и "Ню Имидж България" ЕАД (правоприемник на "Ню Имидж България" ЕООД).", пише Габриел Георгиев в своя профил във Facebook.
"На 18 декември 2024 г. изпратих ново искане, като намалих обема на изисканата информация. В резултат на това ръководството на "Ню Бояна Филм" АД предприе действия за натиск върху членове на Гилдията на българските продуценти, което доведе до подаването на моята оставка като председател и член на сдружението на 14 януари 2025 г., след преизбирането ми за втори мандат", обяснява той във ФБ профила си.
"Ще ви върна малко назад в близкото минало и ще припомня — през 2006 г. 95% от акциите на "Бояна Филм" ЕАД бяха приватизирани от "Ню Имидж България" ЕООД. Тогава тази приватизация предизвика големи полемики и публично недоволство. Договорът за приватизация посочва, че ограничението за разпореждане със земята и сградите изтича през март 2026 г. В публичното пространство отново се заговори, че студиото ще бъде продадено и съборено, за да бъдат построени жилищни сгради на негово място. Сегашното ръководство на студиото публично отрича, че студиото се продава, но въпреки това инвеститори идват на огледи.", пише Георгиев и задава следните въпроси: "Моят въпрос е: защо държавата, в лицето на Държавната агенция за публичните предприятия и контрол, е толкова старателна и "прецизна" при разглеждането на един законно предявен иск? И защо тя бърза да уведоми "тревожно" "Ню Имидж България", след като по закон не би трябвало да предоставя информация на трети страни?
Как чужди инвеститори се месят и успяват напълно да блокират основателна молба за достъп до обществена информация? Защо обществото трябва да бъде държано "на тъмно" относно случващото се в ключово за отрасъла предприятие с 5% държавно участие? Има ли неизпълнение на условията по договора за приватизация на "Бояна Филм" ЕАД?
Реакция от филмовите среди