Петльовден е! Ето какви са обичаите
На 20 януари според църковния календар православните християни възпоменават Свети Евтимий Велики и св. Евтимий Търновски, пише "Фокус". В народните традиции празникът е известен като Петльовден. Имен ден празнуват всички с имената Евтим, Евтимия, Евтимий, Ефтим и производните.
Празникът е познат под различни имена като самото название Евтимовден почти не е регистрирано за сметка на неговите производни – Ихтим, Ихтима, Петльовден, Петеларовден или Петларовден. Последните три названия са свързани с основната обредна практика – жертвоприношение на петел във всяка къща с момчета. В онези домове, където има момиченца, стопаните колят ярки за тяхно здраве. Краката на птицата се хвърлят на покрива на къщата, а перата й се запазват. С тях бабите кадят болни или урочасани деца.
Петльовден е приеман като мъжки празник за стимулиране на плодовитостта на момчетата. На някои места е разглеждан и като мъжки аналог на обичая Бабинден, а според някои изследователи, е наследник на древен славянски празник в чест на лова и пчеларството, на който се приема новата генерация ловци. По стар стил се празнува на 2 февруари.
В Странджанския край, където народният култ към Св. Евтимий е особено развит, всяка жена коли за здравето на своите деца черен петел. Според местните вярвания Св. Евтимий е господар на детските болести и той предпазва от "детешката" и "вънкашната болест" (детски паралич и епилепсия).
В Пловдивско денят е известен под името Черна или Църън ден. Тук, освен принасянето в жертва на черен петел (или кокошка), се спазват и редица забрани. Не се върши женска работа, не се къпят, не правят сватби, за да не “църнеят", т.е. да не жалят починал.
Ходи се по голяма нужда пред вратата на комшията .На.вечерната оргия млади монаси играят кан кан и ритуално кукуригат в полог ако някой снесе яйце се обявява за чудо.
Слуша се Кондьо