Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо хлябът в България е най-скъп

Ключови думи: Анализ на причините за високата цена на хляба в България. Как политическите и икономическите фактори влияят върху уязвимите групи и какво стои зад неефективните мерки като нулевия ДДС?

Нулевата ставка на ДДС за хляба действа от август 2022 г., беше обявено с фанфари от властта, но статистиката показва, че тя остана без очаквания ефект върху цените, пише в анализа си Институтът за пазарна икономика (ИПИ). Отпадането на ДДС върху хляба бе една от най-големите икономически новини за 2022 г. и беше възприета от част от обществото като глътка въздух.

Но ето какво показват данните за 2022 г.: В периода от август до декември, когато действа нулевата ставка за ДДС, цените на хляба се увеличават с 18% спрямо същия период за 2021 г.

Хлябът удари 6 лева

Средните разходи за хляб на домакинствата за последното тримесечие на 2022 г. са по-високи, отколкото преди нулевия ДДС, макар че при някои видове хляб цените са се понижили.

Средното потребление на хляб и тестени изделия на човек в България е намаляло до 72,5 кг годишно, докато през 2014 г. е било 80,4 кг.

Политически дивиденти

Разбира се, производителите се кълнат, че не искат да вдигат цената на хляба, но държавата им го „наложила“ с премахване на данъчната преференция. Заедно с това предупреждават, че няма да спрат дотук, тъй като повишението на цените на електроенергията и на минималната работна заплата вещае още поскъпване.

Политиците обаче продължават да се намесват на пазара в опит да постигнат краткосрочни политически цели, без да вземат предвид последствията върху най-уязвимите – същите, които консумират най-много и най-евтин хляб.

Тези хора са част от групата на енергийно бедните българи, изчислени на 1,8 милиона. Властта успя да формулира определение за енергийната бедност през 2023-та, но не и как ще подпомага засегнатите.

Цената на хляба отново е предмет на спекулации и популизъм. На тази кукичка политиците ловят избиратели, но всъщност купуват благосклонността на бизнеси – и при това не плащат с пари от джоба си.

2
Коментара по темата
2.
Наблюдател
18.01.2025 18:42:43
Богато сме, това е причината хлябът да е скъп.
1.
Ханко Брат
18.01.2025 17:16:39
А при налагането на данъчната преференция-защо не поевтиня?!
  Добави Коментар
Отправи сензационно предложение Джокович гони рекорд, но е готов да удари по питие с "доброжелател" "Лудия" получи брутална оферта, дават му 1 милиард лири, за да... Смени тима във Формула 1
Храни, които можем да ядем късно вечер, без да качваме килограми Ето предложения... Голям романтик е Везенков е много влюбен в Никол от Гърция
Застреляха млада рускиня Жената е била 29-годишна, твърди се, че се е издържала с проституция Фенове настръхнаха заради нея Зрители искат Ралица да остане в Игрите
"Алтернатива за Германия" иска незабавно експулсиране на всички украински бежанци На 14-15 януари баварският клон на АзГ проведе среща в Регенсбург, в резултат на която публикува два политически документа Внезапно почина обичан учител Опелото ще се състои в сряда, 22-ри януари, от 13:30 в храм “Света София”
Близо 40 на сто от енергията ни е от внос Нараства енергийната ни зависимост Германският бизнес готви масов протест срещу правителството Почти 50 асоциации планират да проведат мащабни демонстрации пред Бранденбургската врата в Берлин и други градове
Ще си отреже най-милото Иска да е жена Тя планираше да спи със 100 мъже за 24 часа, но я арестуваха Вандан разкри плановете си да постави "рекорд" по брой сексуални отношения за един ден на страницата си в социалната мрежа на 14 януари