Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Смърт и памет: Гробовете от миналото ни разказват истории, които съвременните забравят

Милко и Сийка са се самоубили, защото са били обвинени, че въртят любов. Тя е изключена от училище без право да учи никъде. Него го пощадяват. Всичко това е закодирано в епитафиите върху гроба.
Ключови думи: гробове, истории, флагман, варна

Гроб отпреди 89 години, където са положени две почти деца, загинали трагично, съседства с друг от 2000 г. В него е погребано младо момче, убито зверски. Върху плочата на първия родителите им са се погрижили да оставят памет за тях. Епитафиите са поетични и са вплели в себе си послание към бъдещите поколения. В онези години времената са сложни. В България е въведен безпартиен режим. Вестниците са цензурирани. Родителите не могат да напишат истинската причина за смъртта. Затова я закодират умело в поетичните епитафии. Дори днес те са в състояние да спрат случайния минувач, да го накарат да се зачете, защото надписите говорят и вълнуват. Така ще е още много десетилетия. Докато времето не ги изличи.

С „Паднах скосена като цвят от людско зло в лъжовний свят“ родителите умело заобикалят цензурата, но разказват достатъчно ясно какво се е случило.

Върху втория гроб има само име и две дати – на раждането и смъртта. Нищо, с което да впечатли, ако изключим една айфелова кула, която стои по-скоро кичозно на плочата. Нито ред, с който родителите да накарат странниците, минаващи покрай него, да се спрат, да се замислят, да станат съпричастни с трагичната история. 25 години подир убийството малцина са онези, които все още помнят името на момчето и драматичната му участ. След още малко, като я забравят и те, гробът ще остане безличен като всички останали от новото време.

И двата се намират в централните варненски гробища, които днес всички наричат „старите“. В първия почиват учениците Михаил и Сийка. Родителите им пишат върху камъка, че са загинали „от людско зло в лъжовний свят“.

Достатъчно да предизвика любопитство. И то такова, че историята им да бъде разучена, благодарение на съхранените на различни места архиви. През 2020 година тя най-сетне видя бял свят.

Останките във втория са на Мартин, студент във Франция. Там е убит от двама неудачници, които просто му завиждат, че е отличник, че животът му се получава. Те са още в затвора. Но интернет отдавна е изтрил най-старите публикации, в които се разказва цялата драма. Въпрос на време е да изчезнат и последните отпреди 5 години с искането на убийците да бъдат пуснати предсрочно. Когато и това се случи, вече няма да има никаква следа, която да води към трагичната история на Мартин.

Гробът на Мартин Борилски мълчи за съдбата му. Все по-малко хора си я спомнят.

Ако през 1937 година, когато са премествали останките му от наистина старите в централните варненски гробища, тогавашните българи са решили да изпишат върху камъка само Петко Киряков и датите на раждане и смърт, никой нямаше да знае, че това е гробницата на Капитан Петко Войвода. Но те са имали достатъчно въображение да не постъпят така. Затова мястото, където почиват жена му и четирите му деца, говори и днес.

Защо някога – във времена, които смятаме за сиви, дори нецивилизовани, хората са имали въображение, то им е подсказвало как да разкажат и да запазят жив спомена за починалите си близки, а днес няма нищо от това?

Съвременните гробове са не просто сиви и еднакви, но често некролозите около тях съдържат даже обвинение към мъртвия – че си е позволил да умре: „… отиде си, на никого не каза нищо…“
Тези места винаги са огледало на обществените и социалните промени. Преди Втората световна война и преди установяването на комунистическия режим в България културните и религиозни традиции са по-различни. Гробищата често са възприемани като социални мрежи, където да отправяш послания, а не просто да изразиш уважение към починалите и техния живот. Епитафиите и описателните надписи са начин да се запази историята на човека и неговите постижения или трагедии за бъдещите поколения. За времето, когато никой от близките му вече няма да е на този свят, за да може сам да ги разкаже.

Семейната гробница на Капитан Петко Войвода можеше да е просто една безлична плоча с имена и години. Но не е. Правена е в други времена.

След установяването на комунистическия режим през 1944 г. много аспекти на обществения живот, включително религията и културата, са подложени на контрол и промяна. Тиранията насърчава колективизма и социалното равенство. В такова общество е трудно човек да мисли самостоятелно и с въображение. 45 години диктатура - последиците се са видни и днес. Това е широка тенденция за унифициране и стандартизация на обществените традиции дори след комунизма, когато индивидуалният подход уж отново е водещ.

Модерният начин на живот, урбанизацията и глобализацията водят от своя страна до още промени в начина, по който хората възприемат и изразяват скръбта си. По-малко внимание се обръща на детайлите и повече на простотата и функционалността.

А когато човек прекарва времето си основно в социалните мрежи и те оформят до голяма степен речниковия му запас, това може да доведе и до случай, в който един от малкото „говорещи“ съвременни гробове ни съобщава, че там е погребан „уникален баща“, „уникален съпруг“, „уникален мъж“, който „не даваше задна“.

Инфлуенсърите успяха да наложат чуждицата „уникален“ като клише, подходящо за всичко – от сирене до опъване на бръчки.

Недалеч от починалия, „уникално“ описан по всички инфлуенсърски стандарти, е последният дом на 18-годишния ученик Алишер Сузин. Загинал през 1933 година, върху него са оставени слова прости, но затрогващи: „Спри се при този тъжен гроб, оросен от сълзите на моите родители, и пролей и ти поне една топла сълзица за моя тъй рано изгаснал млад живот“.

Алишер е мъртъв от 92 години. Но родителите му са се погрижили гробът му да спира странниците и днес.

Около тях е друг, където мъж жали по загубата на своята любов. Тя може би се е самоубила. Времената отново са сурови - годината е 1940. В Европа вече бушува война. Цензурата в България е сериозна. Но епитафията е успяла да я заобиколи. „Дивен цвят на младост свидна, за тоз покой ли ти мечта…“

Е.М., вероятно нейният любим, загатва какво се е случило с 25-годишната Кица: „… за тоз покой ли ти мечта“.

Днешното общество, заето с настоящето и бъдещето, изглежда е загубило нуждата да оставя трайни следи след себе си – три имена, две дати, това е. Личните истории очевидно вече са загубили окончателно своята стойност.

7
Коментара по темата
7.
Ред, ама за другите
19.01.2025 08:37:16
Комунистите насърчават социалното равенство, !!!!, което не се вижда дори в гробищния парк, даже там има наши и ваши. Срамота е за истински заслужили бургазлии да е отредено място за вечен покой във вътрешни и глухи алеи, а за петолъчката - 1 място на Централната алея . Това място е било запазено от самото начало, да не си помисли човек, че просто така се е случило. Идва ми наум , че други , които предварително си избират място са ЕГИПЕТСКИТЕ ФАРАОНИ.
ПС КОГА В ГРОБИЩНИЯ ПАРК ЩЕ ИМА ПАРАКЛИС, В КОЙТО СВЕЩЕНИЦИТЕ ЩЕ МОГАТ ДА ОТСЛУЖВАТ ПОГРЕБЕНИЯ, МОЛИТВИ И ВЪЗПОМЕНАНИЯ И ДА НЕ ДА ОБИКАЛЯТ С БЛИЗКИТЕ ПАРКА В СЛЪНЦЕ, В МРАЗ И В ПЕК? КОЙ ВЕК СМЕ?
6.
Непоет
18.01.2025 11:05:00
Сълза кристална бавно изпълзя
На връх едноока, безуха и гола глава
Проблясна самотно в сутрешна зора
Девойката каза "остави, аз сама"
5.
До номер 3
18.01.2025 10:05:14
Абсолютно си прав!!!
4.
Почти деца?
17.01.2025 22:34:10
Гроб отпреди 89 години, където са положени две почти деца,
----
"Момчето е родено през 1915 и е починал през 1936. Бил е мъж на 21 години, не момче. 21 годишните тогава не са дечковците днес. Момичето не знам кога е родено, но предполагам също е било на 18, при положение, че тогава са ги женели масово на 14-15 години
3.
Нищо не се е променило
17.01.2025 22:27:14
"Вестниците са цензурирани"

А сега има свобода на словото ли? И защо като сме цъфнали с тая демокрация и свобода на словото, триете коментари и заключвате статии? Някои заблудени още си мислят, че с гласуване може да променят нещо? Къде е разликата с онова време? И тогава цензура, и сега цензура. И тогава еднопартийна... и сега същото - тогава са ги спускали път СССР, сега ги спускат от САЩ
2.
Немили Недраги
17.01.2025 21:31:00
Щом Божката стигна и до Варненските гробища.....смятайте какъв размах има флегманската журналистика!
1.
Добре
17.01.2025 19:50:52
Добре
  Добави Коментар
Дългогодишен брак се разпадна, защото жена сподели, че... Деликатна ситуация в САЩ Иска да се пенсионира Кейт Бланшет е милионерка, желае да й остава повече свободно време
От АПИ с важна информация за "Хемус" Утре за ремонт на асфалтовата настилка последователно ще се ограничи движението за всички автомобили в двете посоки от 30-ти до 47-ми км на магистралата Съседи със страхотен рекорд Партизан Белград с невероятен хеттрик, феновете на "гробарите" обичат много клуба и баскетбола
Агресивен мъж счупи носа на шофьор на автобус В област Кюстендил Разкри защо не говори на български Ситуацията с Фарниев е деликатна
Разтърсващи подробности за бягството на момче от детска градина в София Малчуганът се "похвалил" на приятели какво ще стори Нагло престъпление в Пловдив 19-годишен открадна телефона на жена в автобус
Един от най-силните хора в САЩ с тежки думи за Зеленски Ванс с остър коментар Каза за скандала с езика Новиков счита, че някои борци на България са тормозени
Чужденец с шокиращо провинение край Варна Шофьор на товарен автомобил се напи жестоко Голям рев в "Ергенът" Емоционални срещи в предаването тази вечер