Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Смърт и памет: Гробовете от миналото ни разказват истории, които съвременните забравят

Милко и Сийка са се самоубили, защото са били обвинени, че въртят любов. Тя е изключена от училище без право да учи никъде. Него го пощадяват. Всичко това е закодирано в епитафиите върху гроба.
Ключови думи: гробове, истории, флагман, варна

Гроб отпреди 89 години, където са положени две почти деца, загинали трагично, съседства с друг от 2000 г. В него е погребано младо момче, убито зверски. Върху плочата на първия родителите им са се погрижили да оставят памет за тях. Епитафиите са поетични и са вплели в себе си послание към бъдещите поколения. В онези години времената са сложни. В България е въведен безпартиен режим. Вестниците са цензурирани. Родителите не могат да напишат истинската причина за смъртта. Затова я закодират умело в поетичните епитафии. Дори днес те са в състояние да спрат случайния минувач, да го накарат да се зачете, защото надписите говорят и вълнуват. Така ще е още много десетилетия. Докато времето не ги изличи.

С „Паднах скосена като цвят от людско зло в лъжовний свят“ родителите умело заобикалят цензурата, но разказват достатъчно ясно какво се е случило.

Върху втория гроб има само име и две дати – на раждането и смъртта. Нищо, с което да впечатли, ако изключим една айфелова кула, която стои по-скоро кичозно на плочата. Нито ред, с който родителите да накарат странниците, минаващи покрай него, да се спрат, да се замислят, да станат съпричастни с трагичната история. 25 години подир убийството малцина са онези, които все още помнят името на момчето и драматичната му участ. След още малко, като я забравят и те, гробът ще остане безличен като всички останали от новото време.

И двата се намират в централните варненски гробища, които днес всички наричат „старите“. В първия почиват учениците Михаил и Сийка. Родителите им пишат върху камъка, че са загинали „от людско зло в лъжовний свят“.

Достатъчно да предизвика любопитство. И то такова, че историята им да бъде разучена, благодарение на съхранените на различни места архиви. През 2020 година тя най-сетне видя бял свят.

Останките във втория са на Мартин, студент във Франция. Там е убит от двама неудачници, които просто му завиждат, че е отличник, че животът му се получава. Те са още в затвора. Но интернет отдавна е изтрил най-старите публикации, в които се разказва цялата драма. Въпрос на време е да изчезнат и последните отпреди 5 години с искането на убийците да бъдат пуснати предсрочно. Когато и това се случи, вече няма да има никаква следа, която да води към трагичната история на Мартин.

Гробът на Мартин Борилски мълчи за съдбата му. Все по-малко хора си я спомнят.

Ако през 1937 година, когато са премествали останките му от наистина старите в централните варненски гробища, тогавашните българи са решили да изпишат върху камъка само Петко Киряков и датите на раждане и смърт, никой нямаше да знае, че това е гробницата на Капитан Петко Войвода. Но те са имали достатъчно въображение да не постъпят така. Затова мястото, където почиват жена му и четирите му деца, говори и днес.

Защо някога – във времена, които смятаме за сиви, дори нецивилизовани, хората са имали въображение, то им е подсказвало как да разкажат и да запазят жив спомена за починалите си близки, а днес няма нищо от това?

Съвременните гробове са не просто сиви и еднакви, но често некролозите около тях съдържат даже обвинение към мъртвия – че си е позволил да умре: „… отиде си, на никого не каза нищо…“
Тези места винаги са огледало на обществените и социалните промени. Преди Втората световна война и преди установяването на комунистическия режим в България културните и религиозни традиции са по-различни. Гробищата често са възприемани като социални мрежи, където да отправяш послания, а не просто да изразиш уважение към починалите и техния живот. Епитафиите и описателните надписи са начин да се запази историята на човека и неговите постижения или трагедии за бъдещите поколения. За времето, когато никой от близките му вече няма да е на този свят, за да може сам да ги разкаже.

Семейната гробница на Капитан Петко Войвода можеше да е просто една безлична плоча с имена и години. Но не е. Правена е в други времена.

След установяването на комунистическия режим през 1944 г. много аспекти на обществения живот, включително религията и културата, са подложени на контрол и промяна. Тиранията насърчава колективизма и социалното равенство. В такова общество е трудно човек да мисли самостоятелно и с въображение. 45 години диктатура - последиците се са видни и днес. Това е широка тенденция за унифициране и стандартизация на обществените традиции дори след комунизма, когато индивидуалният подход уж отново е водещ.

Модерният начин на живот, урбанизацията и глобализацията водят от своя страна до още промени в начина, по който хората възприемат и изразяват скръбта си. По-малко внимание се обръща на детайлите и повече на простотата и функционалността.

А когато човек прекарва времето си основно в социалните мрежи и те оформят до голяма степен речниковия му запас, това може да доведе и до случай, в който един от малкото „говорещи“ съвременни гробове ни съобщава, че там е погребан „уникален баща“, „уникален съпруг“, „уникален мъж“, който „не даваше задна“.

Инфлуенсърите успяха да наложат чуждицата „уникален“ като клише, подходящо за всичко – от сирене до опъване на бръчки.

Недалеч от починалия, „уникално“ описан по всички инфлуенсърски стандарти, е последният дом на 18-годишния ученик Алишер Сузин. Загинал през 1933 година, върху него са оставени слова прости, но затрогващи: „Спри се при този тъжен гроб, оросен от сълзите на моите родители, и пролей и ти поне една топла сълзица за моя тъй рано изгаснал млад живот“.

Алишер е мъртъв от 92 години. Но родителите му са се погрижили гробът му да спира странниците и днес.

Около тях е друг, където мъж жали по загубата на своята любов. Тя може би се е самоубила. Времената отново са сурови - годината е 1940. В Европа вече бушува война. Цензурата в България е сериозна. Но епитафията е успяла да я заобиколи. „Дивен цвят на младост свидна, за тоз покой ли ти мечта…“

Е.М., вероятно нейният любим, загатва какво се е случило с 25-годишната Кица: „… за тоз покой ли ти мечта“.

Днешното общество, заето с настоящето и бъдещето, изглежда е загубило нуждата да оставя трайни следи след себе си – три имена, две дати, това е. Личните истории очевидно вече са загубили окончателно своята стойност.

7
Коментара по темата
7.
Ред, ама за другите
19.01.2025 08:37:16
Комунистите насърчават социалното равенство, !!!!, което не се вижда дори в гробищния парк, даже там има наши и ваши. Срамота е за истински заслужили бургазлии да е отредено място за вечен покой във вътрешни и глухи алеи, а за петолъчката - 1 място на Централната алея . Това място е било запазено от самото начало, да не си помисли човек, че просто така се е случило. Идва ми наум , че други , които предварително си избират място са ЕГИПЕТСКИТЕ ФАРАОНИ.
ПС КОГА В ГРОБИЩНИЯ ПАРК ЩЕ ИМА ПАРАКЛИС, В КОЙТО СВЕЩЕНИЦИТЕ ЩЕ МОГАТ ДА ОТСЛУЖВАТ ПОГРЕБЕНИЯ, МОЛИТВИ И ВЪЗПОМЕНАНИЯ И ДА НЕ ДА ОБИКАЛЯТ С БЛИЗКИТЕ ПАРКА В СЛЪНЦЕ, В МРАЗ И В ПЕК? КОЙ ВЕК СМЕ?
6.
Непоет
18.01.2025 11:05:00
Сълза кристална бавно изпълзя
На връх едноока, безуха и гола глава
Проблясна самотно в сутрешна зора
Девойката каза "остави, аз сама"
5.
До номер 3
18.01.2025 10:05:14
Абсолютно си прав!!!
4.
Почти деца?
17.01.2025 22:34:10
Гроб отпреди 89 години, където са положени две почти деца,
----
"Момчето е родено през 1915 и е починал през 1936. Бил е мъж на 21 години, не момче. 21 годишните тогава не са дечковците днес. Момичето не знам кога е родено, но предполагам също е било на 18, при положение, че тогава са ги женели масово на 14-15 години
3.
Нищо не се е променило
17.01.2025 22:27:14
"Вестниците са цензурирани"

А сега има свобода на словото ли? И защо като сме цъфнали с тая демокрация и свобода на словото, триете коментари и заключвате статии? Някои заблудени още си мислят, че с гласуване може да променят нещо? Къде е разликата с онова време? И тогава цензура, и сега цензура. И тогава еднопартийна... и сега същото - тогава са ги спускали път СССР, сега ги спускат от САЩ
2.
Немили Недраги
17.01.2025 21:31:00
Щом Божката стигна и до Варненските гробища.....смятайте какъв размах има флегманската журналистика!
1.
Добре
17.01.2025 19:50:52
Добре
  Добави Коментар
Кучият студ, сковал България, продължава и в събота! Сняг ще завали на неочаквано място Температурите ще са в много широки граници, минималните - от минус 15°-минус 17°, а максималните на места може да достигнат до 6°-7° Какво да направим, ако онлайн рецептата ни е изтекла, а трябва да купим лекарства? Кои лекарства се заплащат от Здравната каса за домашно лечение?
Всеки уикенд задължително правя тези пухкави турски питки на тиган Опитате ли ги веднъж, ще си ги правите редовно Арестуваха училищен директор, докато получава подкуп Европейската прокуратура разследва корупция
Георги Валентинов срещу Пенчо Дочев на MAX FIGHT 60 Началният час на събитието е 19:00 часа, а мястото столичната зала „Левски София“ Тестват във въздуха втория български хеликоптер за медицинска помощ Екипът трябва да извърши т.нар. техническо приемане на летателната машина и нейното медицинско оборудване и апаратура
Дъно! Всеки четвърти от поколение Gen-Z в САЩ се идентифицира като LGBT 9,3% от възрастните се определят като нещо различно от хетеросексуални в нов доклад на Gallup  Кремъл: Русия не е поискала изтегляне на войските на НАТО от Източна Европа Путин остава готов да разреши ситуацията около Украйна чрез преговори
Контра репортаж от Хърватска показва масово недоволство от въвеждането на еврото Искам да ми плащат толкова, колкото ми обещаваха по телевизията", заявява млада жена пред камерата Депутатите успокояват: Няма да изпращаме българи за военни действия в Украйна България загуби шанса си да бъде медиатор за приключване на войната
С 10% се повишават цените на част от куриерските услуги от 1 март Свидетели сме на агресивното навлизане на китайските платформи В училището в Свети Влас се състоя интересен интердисциплинарен урок Преподавателят на третокласниците госпожа Колева преподаде необходимите знания по изключително интересен и достъпен начин – с  помощта на мултитъч екран