Някогашният палат на богатия търговец и банкер Исакучо Презенти в Бургас се разпада, Общината започва спешен ремонт
Община Бургас предприе спешни мерки по обезопасяването на рушаща се сграда. Само преди дни от фасадата са паднали няколко големи парчета. Мястото обаче е изключително оживено, от тук минават много хора и за да не се стигне до тежък инцидент се наложи част от ул. „Апостол Карамитев“ да бъде заградена.
Сградата е архитектурен паметник на културата и всички стъпки по нейното укрепване и възстановяване трябва да се съгласуват с ресорното министерство. Тя е част не само от историята на Бургас, в нея са снимани сцени от любимия на поколения българи филм „Опасен чар“.
Колкото и да е трудно да се види в момента, но сградата е истинско произведение на изкуството. Вътре има изключително ценни мозайки, а таваните са рисувани от италиански майстори. В къщата е имало и красива мраморна чешма, която за съжаление е открадната.
Много от собствениците на красивата, но силно занемарена къща живеят в чужбина и комуникацията с тях е изключително трудна.
Междуведомствена комисия, в която участват експерти от Националния институт по опазване на културното наследство, Регионалния инспекторат по културно наследство, ДНСК и Община Бургас вече е изготвил констативен протокол. На базата на него кметът Димитър Николов ще издаде заповед.
Така собствениците ще трябва да предприемат конкретни мерки по укрепването и възстановяването на сградата. Ако това не се случи, то тогава Община Бургас ще изпълни принудително всички мерки по заповедта, а разходите ще се поемат от собствениците.
Сградата е една от най-старите жилищно-търговски сгради в Бургас. Неин собственик е бил богатият търговец и банкер Исакучо Презенти. Строена е около 1870 год., а през 1885 е била преустроена от Рикардо Тоскани.
Партерът e преустроен в модерен за онова време магазин, а жилищният етаж – съобразно новите изисквания за живеене. Сградата е префасадирана в духа на сецесиона, с използване на неокласицистични форми.
Богатото пластично каменно третиране – пиластри и колони с коринтски капители, фризове, ажурни балконски парапети, конзоли, подпиращи главния корниз, атики и триъгълни лоджии. Всичко това прави от тази сграда забележително произведение с изключително въздействие.
Именно тя е била избрана да приюти цар Фердинанд при неговото посещение в Бургас. В годините са правени няколко преустройства, като последното е от около 1930 година.
Как така ще решат да правят ремонт на чуждата собственост с бюджетни средства, без да са попитали собствениците и нас - гражданите?
Защо точно сега се разбързаха с ремонта на тази къща, при положение, че тя е в този вид от доста години??
Съвпадение с амбициите на театрали, режисьори и вносни продуценти??
И вероятна, случила се комуникация и договорки със собствениците?
Ако ще се притесняват за гражданите, които преминават, покрай къщата, защо има действащи магазини там, които това целят- клиентела.
Ако е за ремонт, нека е сграда на учебно заведение, нуждаеща се от спешен ремонт и безопасност. Това ще излезе безплатно, а и ще се направи проверка на ефективността на разхода на средствата от делегираните бюджети и адекватното им приложение, и менажиране на повереното, учебно заведение.
Трудна ситуация им била комуникацията...
Ами, реставратор Янаки Верани м.г. е завършил реставраторството на храм- паметник в Стрелча. Бил е и ръководител на екипа. Има сумати информация за дейността му във ФБ.
И да! Твори в Атон. Ами, да му изпратят хабер по нашите попове и миряни, които редовно ходят там.
А, за по- лесно, бързо и безплатно, ето, той си е посочил координати:
https://www.arbbg.org/index.php?cat=3&subcat=11
До 16
Ако да - от кого? Опа, ето единия съсобственик...
Ако не - глоби до дупка...
Абе, предостатъчно съвпадения!
И както пишат съгражданите по- напред, с бюджетни средства??
Бюджетни средства, "трудна комуникация със собствениците", едни ентусиазирани театрали- обръгнали гр@нтаджии, някакви индийски продуценти...???
Колкото до Фердинанд, за него знаем за розовата нощница и от файтона в п¥бличния дом, в града ни.
Странно е да е "трудна комуникацията" със собствениците, при положение, че има сумати форми за мигновен, дигитален контакт.
Мраморната чешма, да не би да е шадраван?
Всички стари, богати, бургаски къщи имаха шадравани във вътрешните си дворове.
И на "Тройката" имахме фонтан. Той символизира: изобилие, хармония, просперитет.
Сега е от студен, по- студен площадът. И не е хармоничен никак, вече Бургас.