Развръзка: Процедурата за избор на Борислав Сарафов ще бъде прекратена, но ВСС може да стартира нова
Парламентарната правна комисия одобри промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), които ще доведат до прекратяване на процедурата за избор на главен прокурор. Решението обаче не налага никакви ограничения за Висшия съдебен съвет (ВСС), дори с изтекъл мандат, да започне нова процедура при същите условия.
Правната комисия в НС отхвърли ключови реформи, Сарафов изглежда остава, а правителството може и да няма
Съгласно промените, процедурите за избор на главен прокурор и председатели на Върховния административен съд (ВАС) и Върховния касационен съд (ВКС), които не са финализирани с указ на президента, ще бъдат прекратени. Това означава, че единствената текуща процедура – тази за избор на Борислав Сарафов – ще бъде прекратена, ако пленарната зала гласува окончателно текстовете, което се очаква утре.
Възможности за ВСС след прекратяване на процедурата
Въпреки прекратяването на настоящата процедура, ВСС ще има право незабавно да открие нова процедура за избор на главен прокурор и дори за председател на ВАС. По време на този процес Борислав Сарафов и Георги Чолаков могат да останат на своите постове като изпълняващи функциите на главен прокурор и председател на ВАС съответно.
Изборът за главен прокурор е насрочен за този четвъртък, но до тогава промените в ЗСВ няма да са влезли в сила. Това ще даде основание на президента Румен Радев да откаже издаването на указ за назначение на Сарафов, дори ако ВСС го избере. След това процедурата ще бъде прекратена съгласно новите разпоредби.
Политически дебат и отхвърлени предложения
Правната комисия отхвърли предложенията на ПП-ДБ и "Възраждане" за забрана на ВСС с изтекъл мандат да избира главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Това решение беше взето с 11 гласа "за", 3 "против" и 9 "въздържал се". Против бяха депутати от "ДПС-Ново начало", докато ГЕРБ и БСП се въздържаха.
Отхвърлени бяха също предложенията за въвеждане на ограничения за изпълняващите функции на председатели на ВКС, ВАС и главен прокурор, както и идеята за "двойно мнозинство" при изборите за тези позиции.
След тези гласувания съдия Андрей Георгиев от Софийския районен съд, представляващ Съюза на съдиите, напусна заседанието, заявявайки, че липсата на приемане на принципни предложения обезсмисля неговото участие.
Нали ОПГ -то нямаше да се коалира с бъсъпъ? Имало решение на ръководството на чекмеджето. Какво стана с решението? Ващо мами заблудено деева!