Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Близо 200 заплати са нужни за покупката на жилище

Ключови думи: заплата, жилище, кредит, заем, поскъпване

Цените на жилищата са се увеличили с 3.9% през третото тримесечие на 2024 г. спрямо предходното тримесечие, сочат данни на НСИ.

Най-голямо увеличение е регистрирано в София (+5.4%), следван от градовете Варна (+5.3%), Стара Загора (+4.3%) и Бургас (+4.2%). Намаление е регистрирано в град Русе (-5.9%). На годишна база увеличението за третото тримесечие на 2024 г. показва, че жилищата в страната са се увеличили с 16.5% в сравнение с третото тримесечие на 2023 година.

Броят на сделките с жилищни имоти, придобити от домакинствата, е 24 923 или 7,1% повече в сравнение със същия период на миналата година, съобщи БНТ.

За първите девет месеца сделките са 68 721 и почти достигат продажбите за първите девет месеца на 2022 г. (71 138), която беше рекордна като продажби за последните седем години.

Стойността на сключените сделките за първите девет месеца на 2024 година са 8 819 425 136 лева, което е повече отколкото за цялата 2023 година и най-високият резултат, отчитан някога от пазара.

В строителството също има нарастване. Данните на НСИ са за ноември м.г и показват, че индексът на продукцията в сектор „Строителство“ се повишава с 1.8% спрямо предходния месец. Конкретно при строителството на сгради - с 0.6%. В сравнение със същия месец на 2023 година при строителството на сгради увеличението е с 5.9%.

Цените на жилищата като цяло в Европа се увеличават през последните 14 години, сочи статистика на Евростат. Цените скачат най-драстично в Унгария и Естония - повече от три пъти. Двойни са цените в Литва, Латвия, Чехия, Австрия, Португалия, България и Люксембург. Само в Италия цените са се понижили и то минимално с 4%.

В Европа през третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата също се повишават с 3,8% спрямо година по-рано. Спрямо предходното тримесечие цените скат с 1.4% От Евростат отчитат определена тенденция от 2011 г. насам. Цените на жилищата следват променлив модел, при който се наблюдават периоди на спад, последвани от бързо покачване. Между 2010 г. и третото тримесечие на 2024 г. цените на жилищата в ЕС са се увеличили с 54,1%.

Търсенето на апартаменти, особено в големите градове изпреварва предлагането, което също стимулира покачването на цените. Има ли обаче негативи, когато влагаме пари в жилище?

В България виждаме предимно ползите от купуването и притежаването на жилище, но истината е, че има и недостатъци. На първо място това определено са големите първоначални разходи. Инвестицията, особено в големите градове в страната, изисква неминуемо шестцифрена сума. Банките изискват самоучастие. БНБ ограничи официално през миналата година максималния размер на заема да е до 85% от стойността на сделката. Жилището често пъти изисква довършителни дейности, цялостен или частичен ремонт, обзавеждане, което трябва да се калкулира в крайната цена.

В същото време недвижимият имот е неликвиден. Възможността бързо да разменяме актив го прави ликвиден или неликвиден. Тази липса на ликвидност може да се разглежда като недостатък спрямо инвестиции в ценни книжа.

Цените на недвижимите имоти също се влияят от случващото се в икономиката. Отново, ако трябва да ги сравним с фондовите пазари, те са по-устойчиви, но икономическите спадове често водят до увеличение на безработицата, а при имотите – цените им обикновено намаляват. Едно жилище, като актив, обаче дава по-голям контрол за разлика от ценните книжа или взаимни фондове. И още нещо – жилищата може да бъдат от полза в едно инвестиционно портфолио с цел диверсификация, тъй като те не се влияят от случващото се на фондовите пазари и по този начин са защита при спадове.

Ако отдавате имота под наем – не знаете на какви наематели ще ползват вашата собственост. Недобросъвестни наематели могат да доведат до имуществени щети и пропуснати плащания. Това ни води и до още един недостатък – независимо с или без наематели – разходите за поддръжка и управление, включително и време.

Ако обмисляте купуване на имот през тази година, може би е добре да знаете, че в бранша не очакват промяна в тенденцията за ръст в цените - едноцифрено или двуцифрено. Цените на жилищата следват променлив модел и се влияят от икономическия растеж. Не на последно място имотите изискват голяма първоначална инвестиция, а в същото време са неликвиден актив, а притежаването му е свързано и с допълнителни разходи.
 

3
Коментара по темата
3.
Селянин
14.01.2025 11:21:19
Най ми е интересно като гледам как цените растат и растат, населението от 20 години се намалява с 1% на година и цените при отчитане на реална жилищна площ задминават Австрия и цяла средна Европа. Едно жилище ново строителство тук ако е 100м2 реално е 55м жилищна. При панелите от 100 идват към 75м2 заради по тънките стени. Много прост народ ей
2.
До 1
13.01.2025 18:16:45
Личи си , че си архитект и инвестициите не са ти сила .
1.
архитект
13.01.2025 13:06:52
Жилището е дългосрочна инвестиция и е за който може да си го позволи. За това не е евтино като кило гнили банани .
  Добави Коментар
Проф. Рачев: Стиснете зъби още малко, зимата си отива В София в четвъртък може да стане минус 12 Заради пожарите отлагат за втори път номинациите за „Оскар“ Очаква се това да стане на 23 януари
Връхлетя го нов кошмар След разочароващия сезон за неговия отбор Манчестър Сити, проблемите засегнаха и личния му свят Силни ветрове заплашват да разпалят отново пожарите в Лос Анджелис Най-малко 24 души са загинали досега
Снегът затвори път в Бургаско На територията на община Малко Търново Тръмп ще се срещне с Путин скоро, след като се върне в Белия дом Избраният за президент на САЩ не посочи конкретен график
"MAX FIGHT 60" – Юбилейната бойна вечер, която ще разтърси София на 1 март Най-взривоопасното спортно събитие на годината събира елита на бойните спортове в България Два трупа открити в къщата на издирван мъж Кюстендилец е подал молба в полицията за издирване на 55-годишния му брат, който живеел в с. Багренци и няма връзка с него
Продават цигулка на Страдивари за рекордните 18 млн. долара Аукционът ще се проведе в Ню Йорк през февруари Полицията нахлу в най-култовото ромско гето в България Униформените респектират ромите от "Надежда"
Бум на болни от грип, но кога ще бъде обявена епидемия Пет области на на границата, обяви доц.д-р Ангел Кунчев Руснаци твърдят, че Украйна е... Бойните действия продължават с голяма сила