Кметът на Поморие: Недопустимо е да се върнем във времето на свободно паркиране с туби и бутилки
Обществено обсъждане относно промени в условията за платено и безплатно паркиране се проведе в Поморие. Поводът бе решение на Административен съд – Бургас, с което се отменя режимът на платено преференциално паркиране извън „Зона за кратковременно платено паркиране” на Наредба № 23 за условията и реда за платено и безплатно паркиране на пътни превозни средства на територията на град Поморие, приета от Общински съвет – Поморие.
Съдебното заседание бе образувано по протест на Окръжна прокуратура – Бургас и по сигнали от няколко поморийци, с искане за спиране действието на Наредба № 23 като незаконосъобразна.
Според Съда, при приемането и измененията на Наредба № 23 не са допуснати нарушения на процесуални норми. От всички режими за паркиране, уредени с наредбата, съдебният състав констатира противоречие със закона единствено за режим „Платено преференциално паркиране на ППС” за живущите извън „Зона за кратковременно платено паркиране” (раздел V, чл. 19 – 25 от Наредба № 23).
Противоречието се изразява в това, че на практика се предоставя възможност на граждани да наемат дългосрочно, денонощно и целогодишно конкретен участък от пътя, собственост на общината, без да е спазена необходимата процедура на Закона за общинската собственост – да се извършва след провеждане на публичен търг или публично оповестен конкурс, въз основа на които се сключва договор за наем от кмета на общината или от оправомощено от него длъжностно лице от една страна, а от друга – от гражданина, спечелил търга/конкурса.
С други думи – всеки желаещ да заплати за преференциално паркиране пред дома си, би следвало да се яви на публичен търг при определена начална тръжна цена и да наддава за мястото, в случай че има и други кандидати за него.
„Лично аз считам това за недопустимо. Не допускам и отново да се върнем във времето на свободно паркиране със „запазване на правото” чрез туби и бутилки. Недопустимо за мен е и въвеждане на т.нар. „синя зона” в целия град, тъй като припомням, че през 2013 година, това предложение бе категорично отхвърлено от поморийци.
Предлагам промени в наредбата, в частта ѝ за преференциалното паркиране извън зоната за кратковременно платено паркиране, чрез които да се определи часови диапазон на денонощието, в който паркирането да бъде напълно свободно и безплатно за всички, с което ще бъде спазен и Законът за общинската собственост. Освен това предлагам комисията за разглеждане на заявленията от гражданите да бъде съставена от общински съветници, с което да се гарантира прозрачността и защитата на интересите на местните хора”, каза кметът Иван Алексиев по време на обсъждането.
Проектът за изменение на наредбата, с всички предложения от кмета, ще бъде обявен в сайта на Общината, като в 30-дневен срок всеки ще може официално да даде мнение или да направи свое предложение. Ако промените бъдат гласувани от Общинския съвет през м. февруари, през м. март ще може да започне приемът на заявления за платено паркиране за 2025 година.
Какви туристи какъв сезон. Местността кротиря с толкова хотели няма един път и една улична лампа.
Туин пийкс 2025г.
Давам подземен гараж в Поморие за 50лв на месец.
Няма наддаване няма глупости. Синята зона е по скъпа и колата стои навън.
Какво значи свободно паркиране? Движението е свободно за преминаване. Ще развиваш курортен град със свободно паркиране?!
Искаш да сложим бариери, както е в Несебър? Никой не дискриминира никого. Сигурно има нередности, и няма как при такова безумно благоустройство! Това не е само в Поморие. Честито на подалите жалбата, сега ще имат в пъти повече главоболия.
В близост до моя дом, изникнаха платени абонаменти през месец август, лишавайки ме от възможност за паркиране.
Посетих ЦГМ с намерение и аз да си заплатя - отвърнаха: изтекъл е срокът за кандидатстване.
Получилите платени абонаменти са познати на кмета.
Може да е съвпадение, никого не обвинявам.
Къде са описани критериите по които се дават тези места?
На приятели и познати - ясно.
Другите за какво се борим???