Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Все повече хора в Бургас и страната разбират, че графитите са изкуство и искат рисунки да красят фасадите им

Радвам се, че Общината подкрепи идеята да превърнем сивите места в града ни в своеобразна галерия, каза Иван Янков - ESTEO
Ключови думи: бургас, иван янков, esteo, графити, история, техника, изкуство, интервю

Иван Янков - ESTEO е на 46 години от Бургас. Той е един от най-известните графити артисти в България. Рисува от над 25 години, като изкуството му е обиколило цяла Европа. Боя от неговите спрейове и четки пък краси не само стени, фасади на сгради и интериор, но и автомобили. Той е и барабанист в една от най-популярните рок групи в страната - бургаската “LEK CITY CASE”, чиито парчета се въртят по радиа и подкасти в цяла България. Успяхме да разговаряме с него по няколко любопитни теми - не само за това, което от няколко месеца прави по фасади на блокове в Бургас съвместно с Общината, но и за други - дори по-интересни теми, свързани с графити изкуството в града, региона и страната. Ето какво ни разкри ESTEO:

- ESTEO, нека първо да направим една ретроспекция за графити изкуството. Откъде и кога започна всичко в България и по-конкретно в Бургас?

- В България това изкуство е най-много на 30 години. Нямаше много графити. Туристи от други държави са рисували тук, когато са идвали на почивка, но много спорадично. Но малко по малко това се промени. Може би с филмите, които излъчваха по телевизията, може би от списанията за скейтборд, изведнъж хора от цялата страна започнаха да се занимават с графити. Впоследствие се зародиха идеи да има графити фестивали в България, започнахме да се срещаме с артисти от други градове и така започна всичко. Аз не съм един от първите, но съм един от най-старите активни в това изкуство. 

Чудо в Бургас! Вижте как като магьосник художник преобразява с графити сивия бетон

- Откъде идва псевдонимът ти „ESTEO”?

- Известно време работих в Испания. Там имаше страшно много графити, а всеки, който се занимава с това изкуство, има собствен псевдоним. Тогава още нямах такъв, но пък реших, че щом съм от източната част на България, защо тагът ми да не е „Изток” - или ESTE на испански. Оказа се обаче, че има такъв графити артист, който се подписва по същия начин. Впоследствие се запознах с него - вече е мой добър приятел от Полша. Та просто добавих едно „О” накрая и това е историята.

Поколението Х се събира на култово място в Бургас

- Двама различни човека ли са Иван Янков и ESTEO?

- Това е просто псевдоним. Ползваm го основно като име, с което да се отличавам от другите. Не робувам на някакъв конкретен стил - ако харесам нещо и искам да бъде направено, го правя. Избирам си подходящо място и давам каквото мога от себе си. Никога не съм доволен от това, което правя. Винаги искам нещо повече. Така мога да се подпиша под себе си.

- Как се зароди идеята, която в момента осъществяваш съвместно с Общината за разкрасяване на града? Помня, че преди няколко години заедно с NASIMO изрисувахте стена при подлезе на Операта - „Малкия принц”, който още може да се види там.

Какво е изящно графити изкуство и защо изложбата на NASIMO е сензация за Бургас

- Тогава му помагах. Това беше негов проект. Той е много зает и вече трудно може да се добереш до него, но все пак успяхме да направим нещо заедно. Иначе преди години съм работил и по други проекти на Общината, но сега с кмета Димитър Николов и Весела Йорданова решихме да направим по-масивна инициатива - да изберем няколко по-сиви места в града и да ги направим много по-красиви от това, което са. По бул. „Сан Стефано” имам няколко направени фасади. Получи се така, че хората поеха инициативата и доста хора от блокове вече сами искат да имат рисунки по фасадите - да са по-шарени и по-интересни. Много съм радостен, че Общината подкрепя тази идея и искат да направим много неща - да стане градът по-модерен. Хората приемат инициативата с усмивка и всички се радват.

- Като страничен наблюдател, сякаш виждам, че в последните години започна този интерес към графити изкуството в мейнстрийма. Преди това беше повече от „нелегалната страна”. Има ли почва в Бургас все повече графити артисти да могат да се изразяват не стени по легален начин? Може би през Общината?

София с крачка пред Бургас: Създават правила за графити артистите, ще могат да „драскат” на легални стени

- Надявам се, че ще стане така. Тъжно е, че по принцип хората слагат графитите под общ знаменател с футболното хулиганство и с драсканиците по улиците. Слава Богу след доста години и доста нарисувани стени хората започнаха да виждат, че това е изкуство и то може да разкраси по уникален начин града. Да го превърнат в своеобразна галерия. И че графитите не са някакви си драсканици по стените.

Общински съветник застана зад идеята за графити фест в Бургас, вижте историята на изкуството (СНИМКИ/ВИДЕО)

- Публична тайна е може би, че ти си автор на един от т.нар. „мюрали” в Бургас - този на Васил Левски на фасадата на сградата на ВиК-Бургас на ул. „Булаир”. Каква е историята там и как за толкова години още изглежда толкова запазен ликът на Апостола на свободата?

БСП иска ремонт на Графити подлеза в Бургас заради „обидни надписи“, но вижте какъв отпор срещна

- Минаха години от тогава, но беше по инициатива на „Ротари клуб Бургас”. Те си го поръчаха, уговориха и мястото. Помня, че имаха притеснения, че с времето това ще избелее, но както им обещах - такова нещо досега не се е случило. Всичко зависи от материалите, които се използват. Тези, които се ползват в графити изкуството, издържат много, ако се полагат правилно, върху правилна основа.

Обликът на Апостола на свободата се появи на тази фасада през 2015 г.

- Само със спрейове ли работиш, или използваш и други инструменти? Всъщност какъв е процесът зад тези красиви стени, които рисуваш сега в града?

- Не се ползват само спрейове. Първо се полага дълбокопроникващ грунд, после отгоре се минава с фасаген от висок клас за външно боядисване на фасади. Върху тази основа се боядисва - най-вече със спрей, но не само.

Това е един от последните проекти на ESTEO в Бургас

- Има ли тайни в боравенето със спрей? Какви са тънките моменти?

- Прекалено много са... (смее се). Техниката за работа се учи доста години и иска много проби и грешки. Дори за себе си не твърдя, че съм научил всичко, но се справям достатъчно добре да покрия нуждите на проектите, които изпълнявам. Много е трудно и съвсем не се свежда до просто натискането на една дюза и пръскаш. Изцяло друг въпрос е, че има различни дюзи, като всяка има различен ефект. В крайна сметка всичко идва от ръката, а спреят е просто инструмент. Въпрос на техника е - можеш с най-дебелата дюза да направиш най-тънката линия. Това е изкуство и начините, по които да постигнеш търсения ефект, са сложни - не бива да се подценява. Категорично не е просто натискане на дюзата и пръскане. И процесът на учене не спира, защото с годините се появяват нови спрейове, с различно налягане, с различни дюзи, с различни цветове, всеки от които е специфичен за ползване. Навремето рисувахме със спрейове за боядисване и трябваше да се адаптираме. Сега има дистрибутори, няколко марки - всичко имаме.

Тази красота вместо гол бетон може да бъде видяна на бул. "Стефан Стамболов" в Бургас - точно пред зала "Арена Бургас"

- Противно на това, което казваш, много хора си мислят, че графити изкуството се свежда до това да отидеш в магазина, да си купиш си за 5-6 лева един спрей и драскаш каквото ти дойде на ум. Какъв е процесът, по който минава човек, за да направи графит и колко струва това?

Как за 1000 лв. всеки подлез в Бургас може да бъде преобразен

- Зависи от много фактори - за кой се прави, от кой се прави, върху какво се прави, има ли основа... Но да вземем хипотезата, в която някой графити артист иска да направи нещо за свое собствено удоволствие, а не за клиент. Най-добрият вариант е да се прави легално, за да може да му се отдели дълго време. За 5 минути можеш да направиш нещо, но качеството няма да е великолепно. Взема се първо разрешение, полага се основа и се купуват спрейове. Една стандартна стена може да излезе като сума всичко между 100 и 500 лв. Един спрей струва 9 лв. в момента, а с един не можеш да направиш нищо. В повечето случаи са необходими около 20 бройки. Отделно се купуват дюзи, четки и други пособия, отделно е основата, която полагаш преди това. А и с един цвят спрей не може да се постигне понякога нужният ефект - взима се цяла гама от определен цвят. В повечето случаи даже бих казал, че между 30 и 40 спрея е оптимално като количество, за да се постигнат хубави преливки, светлосенки и т.н.

- Преди години имаше идея в Бургас да се организира графити фестивал, какъвто досега не е имало - или поне аз не си спомням да е имало...

За по-цветен Бургас: Да изрисуваме подлезите с ежегоден графити фестивал!

-Имало е графити фестивали в Бургас. Понякога са били заедно със скейт състезания, дори и с опити за хип-хоп фестивали. Преди години организирах в Царево международен графити фестивал и така. Ще бъде направен такъв в Бургас на някакъв етап, но просто трябва да се организира добре и да се доведат тук подходящи хора - да не стане някаква безумна драсканица в целия град. Трябва концепция. Всичко друго не е уместно.

Одобрявате ли тази идея? Бургазлии искат графити фест на Морска гара (СНИМКИ/ВИДЕО)

-Каква би била тематиката на един бъдещ графити фестивал в Бургас?

- Всеки път може да е различно. Може да е свободна темата. Може да се избере голяма стена, върху която всички да работят. Не искам да казвам най-баналните теми - „Морско дъно” и т.н. Може да е за коли, може да е за човека в бъдещето. Има как да се случат нещата и процесът е измислен. Имам планове за такова нещо, но предпочитам да дам повече подробности, чак когато има нещо, което мога да покажа. Трябва да бъде направено както трябва и да покажем високо ниво.

 

19
Коментара по темата
19.
До 16
14.01.2025 12:46:35
Нищо чудно няма, целият град е пълен с профани. А този е поредният лентяй на безкрайния преход с неговия си номер. Шарени простотии за град, пълен с шарени простаци.
18.
До 11
13.01.2025 18:24:34
Абе я се хващай на работа бе ,калпазанин. Под всеки материал само с размера на заплатата си оправдаваш мързела.
17.
Desi
13.01.2025 14:52:01
От всичките му снимки само предпоследните 2 стават .В града от всичките графитнидрасканици под 0,01% имат художествена стойност т.е 99.9% са к-неф
16.
Учуден
11.01.2025 10:12:40
Хора,това е кич, опомнете се
След години,с ваши средства,ще си пребоядисвате сградите ,защото всичко ще е леш!
15.
Ester
11.01.2025 09:39:28
Пълна мизерия е навсякъде с тези арт графитици... 2-4 произведения в града да, но не остана жива стена бе хора.... Една празна бяла, жълта сива стена... Дори черна няма. Всичко е в драсканици... Позор! Резил! Продавайте боя само срещу лична карта...
14.
Даа
11.01.2025 09:14:02
Момчето има талант, дано да има и шанс да се превърне в голям художник.
13.
Геле
11.01.2025 07:42:24
Красиви са графитите, но ако не се поддържат се скапват бързо. Не знам колко пари е дала общината за графитите до стълбите на подлеза на операта, но не изкараха и 6 месеца и са за ремонт.
12.
"Изкуство"
11.01.2025 04:57:35
е, да - на гетото. То за някои и чалгата е изкуство.
А показаните картинки са банален кич.
11.
пфф
10.01.2025 23:08:16
така е, той Бургас е 20 години назад от останалите градове, нормално чак сега да се разбира, че графитите са изкуство. След още 20 години може заплататите да се вдигнат над 1000 лв че и да има някъв социален живот тука ...ама едва ли.
10.
Мартин бавния
10.01.2025 22:35:43
браво ся нарисувай флагман ама с правописна грешка флегман :)))))
9.
Е
10.01.2025 21:53:19
Браво!
8.
Мноо дообре
10.01.2025 21:47:12
Общината да му даде повече поле за изява.Повече грозотии да замаскира с графити изглежда много свежо.
7.
Веньо Венев
10.01.2025 21:28:36
това е красиво ... но жалост пише Ж+Л = ЛОВ или КЗЛ или САМО ЦСКА и рядко глупави такива драсканици
6.
До 4
10.01.2025 21:00:46
Пиша на български бе ГОВНО!!
5.
*********
10.01.2025 20:53:05
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
4.
33
10.01.2025 20:47:07
TOVA NE SA RISUNKI TOVA E PROPAGANDA NA GERB -- AKO BIAHA RISUNKI -- STE IMA TAKIVA KOITO RISUVAT BOYKO BORISOV SUS ZLATNI KULCHETA ILI VEJDI RASHIDOV SUS ERDOGAN ZAGRABVAT BULGARIA. TOVA NE E ART. TOVA E POLITICHESKA PORUCHKA NA GERB DA PRITUPIAVA HUDOJNICITE.
3.
Хахо
10.01.2025 20:34:08
Вандал !!!
2.
По принцип
10.01.2025 20:19:16
ненавиждам графитите загрозяващи красиви градове, но в грозни и мръсни кочини са все пак някакво подобрение...
1.
БРАВО!
10.01.2025 20:07:31
Голяма КРАСОТА! БРАВО!
Талант!
Адмирации!
  Добави Коментар
Тази храна е... Много полезна почти за всички хора Направи страхотен жест Калейн е много класна дама
Ергенът Мартин: Разбрах, че съм влюбен и ще й предложа брак, но сърцето ми е свободно Когато искам да бъда с някоя, или да я целуна, ще е по мое желание, каза той Остави бакшиш, който не се нуждае от коментар Някои хора имат много пари и не ги щадят
Жена му работеше в офис, после преспа с над 1000 мъже, а сега... Оливър Дейвидсън и Бони са в процес на развод, но още се разбират повече от добре  Получиха неочакван "подарък" Пингвините на Антарктида могат да си "играят" с пластмаса
Няма да повярвате на колко години е "Барбито" Марсела държи много на външността Държат се много необичайно Защо речните делфини в Амазонка правят така? Учените са в шах
Шокира всички в "Ергенът"? Маймуна остави Шри Ланка без ток Избухна огромен интимен скандал Бивша звезда от НБА изневери многократно на годеницата си...
Регулацията на цените мираж? Депутат заговори за изкривяване на пазара Когато с външен фактор грубо го ограничаваш, той намира същите обратни мерки на отговор, предупреди Васил Пандов Когато нямаше време, майка ми правеше тези експресни бъркани мекици Тестото се слага да втаса само един час