Проф. Пламен Киров обвини депутатите в шизофрения, но отказа безплатни съвети как да постъпят със Сарафов
Народното събрание не прави никакви усилия да избере парламентарна квота и да ликвидира това продължаване на дейността на един Висш съдебен съвет с изтекъл мандат. Вместо това депутатите внасят една каскада от закони, за да попречат на сегашния ВСС, който е в конституционните си правомощия да избере един конкретен човек за главен прокурор. Това каза в предаването „Лице в лице“ по бТВ преподавателят по конституционно право проф. Пламен Киров.
„Забележете каква сбъркана логика, която се приближава до някои психически състояния, свързани с психиатрично заболяване!“, добави той.
„Загубих броя на народните събрания през последните две години и половина, които не искат да направят усилие за 2/3 мнозинство, нужно за избора на нов състав на ВСС“, коментира професорът.
„Променят закона само заради един човек – Борислав Сарафов. Това е законодателна шизофрения“, обясни той.
„Законопроектът на ПП-ДБ е внесен отдавна. Той е ясен. Разписан е идеално с една цел – да не бъде направен избора през следващата седмица за главен прокурор в лицето на единствения кандидат Борислав Сарафов“, заяви проф. Киров.
След като водещата Цветанка Ризова го пита дали е възможно сроковете за приемане и обнародване на закона да бъдат съкратени, за да се осуети избора на обвинител номер едно, той отговори, че не е оптимист, защото има три отделни законопроекта за допълнение и изменение на Закона за съдебната власт.
„Ако днес бъдат гласувани на първо четене, ще попаднат отново в Комисията по правни въпроси и тя трябва да изработи консолидиран законопроект от трите предложени варианта на ПП-ДБ, „Възраждане“ и „Има такъв народ“. След това е нужно да бъде обсъждан и да се даде възможност на депутатите да правят предложения по отделни текстове“, обясни експертът по Конституционно право.
Той не отговори на въпроса какво ще се случи, ако Борислав Сарафов бъде избран на 16 януари, но президентът не издаде указ, а парламентът се забави със закона и го гласува на 30 януари. Не искам да давам безплатни съвети на депутатите, за да постигнат целта, сподели професорът.
„Има вероятност да се прегласува решението и президентът пак да не издаде указ. Свикнали сме да се нарушават закони, Конституцията и нищо да не следва от това. Затова ще го приемем спокойно“, добави той.
„Депутатите си почиваха на Нова година, защото всичко е програмирано“, каза още проф. Киров.