Бургас е като магнит за учени заради екзотични птици, излюпило се е първото поколение на розово фламинго
Този година в Бургас се е излюпило първото поколение на розово фламинго, каза водещата на „България в 60 минути“ по БНТ Мариана Векилска.
Популацията му в Атанасовското езеро привлича учени и любители от цял свят, които идват, за да наблюдават и да изследват.
В момента повече от 400 екземпляра от този вид обитават бургаските влажни зони.
Три розови фламинги се излюпиха край Бургас
Репортерът Елеана Цанова потвърди, че соленото езеро в Бургас е рай за екзотичните птици от вида розово фламинго. Те не се притеснява от студеното време и ледения вятър, който духа край морето, добави тя.
Орнитологът д-р Петър Янков от Българското дружество за защита на птиците обаче изтъкна, че не студа, а любопитните погледи може да прогонят пернатите.
„Група младежи са в момента в близост до птиците. Това не е притеснително, катастрофално е, защото както розовото фламинго, така и други птици, които обитават подобни езера, са изключително чувствителни към човешкото присъствие“, обясни той.
Есенни атракции и рекорд във водоема: 4000 розови фламинги в Атанасовското езеро
„Птиците виждат хората и по инстинкт отлитат колкото може по-далече, но в случая тези хора са влезли не в езерото, а в спалнята на птиците. Това е най-спокойното, най-тихото и сигурното място, което пернатите са си намерили“, заяви ученият.
Той призова хората да не влизат в Атанасовското езеро. „Няма да видите фламингите по-близо. Те няма да ви допуснат. Просто ще ги прогоните от единственото място, където могат да нощуват и да си намерят храна“, заяви д-р Янков.
„Студът няма значение за птиците. Оперението им е най-добрата топлоизолация, която съществува на нашата планета. Затова астронавтите, които излизат в космоса, са облечени в костюми, които са с пуха на гагата – арктическа птица“, обясни той.
За първи път розово фламинго гнезди у нас – в Бургас
„Розовото фламинго е постоянно в Атанасовското езеро от 2013 г. За първи път обаче опитаха да се размножават в 2021-2022 г. Това бяха техните т.нар. брачни игри, т.е. нещо като сватбени танци. Удължават си шиите, полюляват се един до друг, но за първи път намерихме гнезда преди 1 година. За съжаление точно от такива посещения на любопитни и недостатъчно образовани хора в езерото, които искаха да ги видят, птиците не можаха да отгледат малки“, изтъкна орнитологът.
„През 2013 г. бяха само две птици Фламенго. Преброяването, което БДЗП правеше през последните шест години, показа най-висока численост около 4400 птици в цялото езеро“, добави той.
„В момента птиците от този вид са около 650, но със сигурност има и в другите части на езерото. През зимата са по-малко. Отиват на юг, защото по-топлите места създават условия за повече храна“, каза още бургаският учен.
Г-н Петър Янков или някой от колегите му да отговори.
За последните 10 години наляха 10 милиона Евро в европейски пари само за Солниците.
Много ясно, че трябва да отчетат нещо. Проекта им сега завършва.
Тоя им е от баш тарторите, все него показват и нищо общо няма с Бургас.
Свъртя се преди няколко години заради проектите. Те софианците знаят къде е мазничкото.