Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Завършилите БСУ юристи са с най-сериозна реализация

Бургаският свободен университет е на второ място след СУ "Кл.Охридски" по брой реализирани председатели на съдилища
Ключови думи: право, юридически факултет, реализация, успешно, бсу, бургаски свободен университет

Завършилите специалност „Право“ в Бургаския свободен университет (БСУ) са обявени като най-сериозно реализиралите се кадри в съдебната система на страната. Това сочат данните в изготвения от Института за пазарна икономика (ИПИ), с подкрепата на Фондация „Фридрих Науман“ доклад „Юридическото образование и кадровата политика в правосъдието – анализ на образователните тенденции сред ръководните кадри“.

Данните в доклада показват, че 13% от ръководните кадри в съдебната система са завършили БСУ и следват завършилите Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ), които са 34%. Отчитайки, че броят на завършващите тази специалност в най-старото висше училище е много по-голям и факта, че стажът в системата на заемащите тези позиции често е над 25 години (доближаващи се до първите випуски на БСУ), това е равносилно на водещо място за Бургаския свободен университет. Освен завършилите СУ и Академията на МВР (която от дълги години не е в системата на обучението по спец. „Право“), само в три други висши училища са завършилите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), а с най-голям дял от трите (общо 10 % от членовете на ВСС) е БСУ. В доклада си ИПИ използва публично достъпни регистри и бази данни на официални институции. Общият брой на съдиите и ръководните кадри сред тях е изведен от Списъка на действащите съдии по реда на чл. 29 д, ал. 1 от ЗСВ и чл. 5 от Правилата за провеждане на избори на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите.

С решение на Великото народно събрание от 18 септември 1991 г., БСУ е сред първите три висше училища създадени след промените в нашата страна и исторически първото със статут на университет в Източна България. Университетът е и първият в Източна България с призната специалност „Право“. Доказателство за сериозната подготовка е практиката възпитаниците на специалност „Право“ в БСУ да се явяват и да печелят с най-високи резултати конкурси в съдебната система с десетки, а понякога и със стотици кандидати за едно място.

Част от другите данни в доклада на ИПИ  са извадкови - по индикатори в Рейтинговата система на висшите училища в Република България (РСВУРБ), администрирана от Министерството на образованието и науката. По най-съществените за подготовката на кадрите, БСУ неизменно е сред първите три висши училища в професионално направление „Право“. На първо място е по индикатора „Удовлетвореност от учебната среда“, а на второ – след Университета за национално и световно стопанство (УНСС) по комбинацията от критерии – „Интензивност на преподаването“, „Значимост на учебния процес за преподавателите“ и „Ексклузивност на преподавателския състав“.

По група от десет индикатора (сред които „Съотношение към осигурителните доходи за региона“, „Регионална реализация на позиция за висше образование“, „Безработица сред завършилите спрямо средната за региона”, “Регионална значимост“ и др.), касаещи реализацията на пазара на труда и регионалната значимост, БСУ е на второ място (с 1 точка разлика) след Нов български университет. Използването на индикатор “Безработица сред завършилите” за професионално направление „Право“, при което реализация на голяма част от кадрите е в свободни професии не е релевантно за сравнение, но дори и да се отчетат констатираните в РСВУРБ 3,9% - за випуска от БСУ те се равняват се на под 2 души.

Според индикаторите „Международна мобилност“ и „Възможности за международна мобилност“ на студентите по право, БСУ е на трето място през 2024 – годината, в която деканът проф. д.н. Мария Нейкова и зам.-деканът на Центъра по юридически науки доц. д-р Славка Димитрова осъществиха преподавателска мобилност в най-голямото висше училище на континента – Университета на Южна Африка. Не случайно директор на международното направление на арбитражния съд на страните от Африка е сред първия наш випуск юристи на БСУ. През 2024 г. БСУ бе сред създателите на Европейскя университет на пристанищните, островни и крайбрежните територии – алианс на висши училища от 12 държави, утвърден по програма „Еразъм+“ на ЕС.

 

Носи пръстен за 5 милиона долара Подарък от вече бившия й Костадинов вбеси Скопие  Той предложи обединение, вдъхновен от претенциите на Доналд Тръмп към Канада
Зрелищна катастрофа на жълтите павета! Последва и звучен скандал Ето какво се случи в столицата и социалните мрежи Отлична новина за Илия Груев Възстановен е
Мяза на травестит Повечето потребители отбелязват, че физиономията на Мара изглежда много загрубяла, да не кажем възмъжала и силно напомня ако не Имане Хелиф, то поне Ивонне Рей Арестували Елена от Ергенът за пране на пари в Германия Намерила си е добър адвокат и в крайна сметка се разминава само с глоба за изпирането на 20 хил. евро.
Засипаха го със суперлативи В Италия Печели близо 130 хил. лева на месец Откакто се раздели с „Пайнер“ кариерата на бившата на Коко Динев потръгна и тя се радва на завиден интерес
Тим от четвърта дивизия със сензационен трансфер Владо Стоянов ще пази в Австрия Ако имате един картоф вкъщи, непременно пробвайте тази рецепта! Фантастично вкусни картофени мекици с кашкавал
На почивка на Карпатите хапнахме най-вкусния гъбен сос, а любезната леля Люся ми даде рецептата В последния ден на почивка събрах смелост и помолих леля Люся да ми разкаже как приготвя своя специален сос от печурки Международна операция с участието на България: Заловени са над 2,7 милиона евро В и извън рамките на специализираната операция през 2024 г. българските митнически органи са установили парични средства с равностойност 13,9 млн. лв.