Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как и защо Бургас внедрява изкуствен интелект в училищата

Образованието не може да се развива встрани от бизнеса, нито бизнесът може да съществува без тесен контакт с образованието, подчертава зам.-кметът Михаил Ненов
Ключови думи: Михаил Ненов, новини, Флагман, Бургас, зам.-кмет, образование, ИТ технологии, изкуствен интелект

В последните няколко години освен по чисто градски показатели, община Бургас се утвърждава като пример за интеграция на технологии, образование и бизнес. Екипът, управляващ града, следва стратегия, която цели да превърне Бургас в един от първите "умни" градове в България, където иновациите и устойчивото развитие вървят ръка за ръка. Според заместник-кмета на община Бургас, който отговаря за образованието, социалните дейности и младежките политики, Михаил Ненов, визията им е образованието, бизнесът и общинската администрация да следват обща цел и да създават умни решения за бъдещето в образованието, пише Капитал.бг.

Ключова стъпка в тази посока е целенасоченото привличане на високотехнологични компании в града, както и инвестициите в развитието на работещите и преподавателите, така че те да могат да работят във високотехнологична среда. Ненов подчертава: "Ние не говорим за училище на бъдещето. Високите технологии вече са наше ежедневие и не можем да си позволим да не подготвяме децата за него".

Образованието в основата на иновациите

"Образованието е в центъра на стратегията за развитие на Бургас", казва зам.-кметът Михаил Ненов. Според него не е достатъчно да се внедряват иновации в един сектор, а целият град трябва да бъде подготвен за високотехнологичното бъдеще. За да бъде един град "умен", е необходимо да се създаде среда за обучение, която изгражда "смарт хора" - ученици и преподаватели, които не само усвояват нови технологии, но и могат да ги прилагат в реалния живот.

"В последните години кметът Димитър Николов и ръководството на общината активно работят по популяризирането на изкуствения интелект. Вече проведохме две конференции по темата на територията на община Бургас", споделя Ненов. Една от ключовите инициативи в тази посока е изграждането на лаборатории по изкуствен интелект (AI Lab) в училищата. "Те не са самоцелни, а служат като платформа за развиване на умения за иновации и проектно базирано обучение", казва зам.-кметът. Идеята е лабораториите да бъдат инструмент, който постоянно се надгражда съобразно индивидуалното виждане и подготовка на самото училище. Изграждането им има за цел да даде широка грамотност по отношение на изкуствения интелект.

Първи стъпки на AI Lab

Програмата по въвеждането на лабораториите в Бургас стартира с пилотни лаборатории в три основни и три общообразователни училища. Лаборатория се изгражда и в едно от специализираните училища - Професионалната гимназия по компютърно програмиране и иновации, където има паралелка за програмиране на изкуствен интелект. "Интерес проявиха още 23 училища от общо 52, които започват работа с лабораториите и програмата "Умения за иновации", казва зам.-кметът.

Партньор на общината в тази инициатива е Центърът за творческо обучение, който вече има опит в образователни проекти като "Училище в облака", реализиран с подкрепата на Google. Центърът подкрепя общината както с експертиза, така и с технологични решения. Те работят съвместно и по линия на фестивала за лего роботика First Lego League, който се провежда от миналата година.

Община Бургас и Центърът за творческо обучение представиха своята идея с AI Lab на престижния Future Skills Forum 2024 във Варшава в началото на декември. Форумът събира водещи международни лидери и експерти в сферата на изкуствения интелект и образованието, и е платформа за обсъждане на новите технологии и тяхната роля за развитие на уменията на бъдещето. Общината осигурява финансова и логистична подкрепа на училищата. Тя разполага със специален фонд за инфраструктурни проекти и "меки" мерки, който включва купуване на оборудване, разработване на методики и обучение на преподаватели.

Тази подкрепа се адаптира към нуждите на всяко училище. "Някои от тях имат по-добра подготовка и се нуждаят само от малка помощ, докато други разчитат на цялостно финансиране", пояснява зам.-кметът Михаил Ненов.

Проектът AI LAB беше представен на Националната конференция "Умения за иновации в образованието", проведена през ноември.

AI Lab е проект за промяна в образованието, който въвежда технологията на изкуствения интелект директно в учебните програми. Чрез създаването на специализирани лаборатории проектът предоставя възможност на училища в България да бъдат сред първите, които интегрират изкуствен интелект в образователния процес. Проектът стартира пилотно в община Бургас, която е и първата община в Европа с такива лаборатории.

Взаимодействие между община, бизнес и образование

Активността в осъвременяването на образованието в Бургас се дължи на тясното сътрудничество между общината, училищата и бизнеса. Компаниите участват в разработването на учебни програми, осигуряват стажове и поддържат постоянен контакт с учениците. Този модел подготвя кадри за местната икономика и създава устойчиви връзки между образованието и бизнеса. "Образованието не може да се развива встрани от бизнеса, нито бизнесът може да съществува без тесен контакт с образованието", казва зам.-кметът.

 

Защо сексът „по приятелски“ носи усложнения - 10 правила Ако сте „само за единия секс“, трябва да сте убедени, че никоя от двете страни няма да се влюби Ад на кръстовище в София заради пиян моторист Инцидентът е станал на кръстовищата на булевардите "Александър Стамболийски" и "Вардар"
18 знака, че женската ви енергия е блокирана Сравнявате се с мъжете 3 зодии, които ще направят голям скок в кариерата си тази пролет Дали сте сред тях
Няма такъв пухкав кекс с ябълка и моркови, става за нула време С ябълки, моркови и малко лимонада стават ето такива вкусотии - пухкав кекс с ябълка и моркови Клюкарстването било полезно, твърди учен Суийт обяснява, че клюкарстването е дълбоко вкоренено в социалната ни природа и има сложни психологически корени
Мариан Бачев уволни ключов шеф в културата Заповедта е издадена две седмици преди ресорният зам.-министър Тодор Чобанов да коментира пред ситуацията с НИНКН Проф. Рачев: Давайте към планината и морето, там агнешкото е по-вкусно! Във вторник може да има гръмотевични бури, но може да гръмне, може и да не гръмне
Путин смълча света, издаде грандиозния си план Президентът на Руската федерация подчерта, че Русия и Китай имат "големи планове - интересни, амбициозни и грандиозни" Няма да повярвате какво ще прави Ще пише роман
Превъртяха футбола През 2011 г. Бодьо/Глимт удря дъното – изпада във финансов колапс, играе във втора дивизия и функционира с условия, характерни за аматьорския футбол, а днес са на полуфинал в ЕКТ Мозъкът започва да работи с пълна сила между 60 и 80-годишна възраст Върхът на интелектуалната активност на човек е около 70 години, когато мозъкът започне да работи с пълна сила