Пеевски ли дръпна шалтера на ГЕРБ за правителство и кой вярва на оправданието за счупените преговори
Някой дръпна шалтера на ГЕРБ и преговорите за правителство спряха. Дали ще дойде токът, както хората чакаха 10 дни в дните около Коледа и Нова година, ще видим. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ политологът Теодор Славев.
„Кой спира тока е въпрос с повишена трудност. Предполагам, че по-голямата част от гражданите имат подозрения и те са на базата на анализа на това кой има интерес да се развалят преговорите. Това е само Пеевски, защото на едни следващи избори се очаква неговата електорална тежест да расте и в едно следващо Народно събрание може да се окаже невъзможен избора на Висш съдебен съвет без участието на ДПС-НН. В момента е невъзможно да се намерят 160 гласа без Пеевски и Доган“, добави той.
Според него, едно от обясненията ГЕРБ да встъпят в преговори, макар да бе отдавна ясно, че „Демократична България“ искат непартиен премиер и не биха приели нито Бойко Борисов, нито негов човек за поста, е да се отложат изборите. „Целта е да не са през зимата. Има и висящи дела в Конституционния съд. Не е маловажно кой организира вота при една ниска избирателна активност“, обясни Славев.
Контролираният вот, сезирането на Конституционния съд, съмненията за нелегитимност на изборите, гласоподаватели фантоми пречат, добави той.
„Пеевски иска избори и вероятно ще ги получи и въпреки това президентът Радев ще даде още няколко дни на партиите, преди да връчи първия мандат“, каза пък водещата Цветанка Ризова.
На въпроса й наистина ли името на премиера е това, което счупи преговорите, политологът Христо Панчугов отговори с „не“. Той обясни, че причината е в поведението на политическите формации в този месец, който предхождаше започването на разговорите за кабинет.
„Много отдавна въпреки всички фактори, които изискват формирането на нормално правителство и подреждане на политическия процес у нас или поне опит за това, представителите на партиите прекараха един месец, в който да се опитат да избият останалите, т.е. започнаха с това колко нелегитимни са всички останали в този парламент и завършиха с последната седмица с избор на председател на парламента, в която ме беше срам да ги гледам“, заяви политологът.
„Някакво преговори все пак започнаха, но основният въпрос бе как ще вземат тоя завой, след като довчера са се опитвали да унищожат другите, а сега ще говорят по същество за някакви общи принципи. Това беше отворен въпрос за мен, който не разбирах как може да бъде разрешен. Очевидно няма как да стане“, добави той.
„Нито един от политиците до този момент не е излязъл, за да обясни до какво води това тяхно поведение, каква е крайната цел и как изглежда дневния ред оттук-нататък“, изтъкна Панчугов.
Според него, за да се прекрати влиянието на Пеевски, целият неформален инструментариум, който в момента функционира в състояние на политически вакуум, е необходимо управление с ясно поети ангажименти. Точно това нито една от политическите формации не е способна да осигури, подчерта той.
Колегата му Любомир Стефанов пък каза, че разговор за правителство не видяхме, а съобщения, които бяха еднотипни. Затова имитация е думата, която бих използвал вместо преговори, обясни той.
„Има арабска пословица, че една работа както тръгне, така отива. Тази започна с призиви да не си нарушим коледните пости и празненства. Разговорът може би е прекъснат. Надявам се да сме на полувремето, тъй като цената на това окончателно взривява всякакви възможности“, заяви Стефанов.
Тези хора, които се смятат за политическо представителство, направиха всичко възможно, за да ни убедят, че начинът, по който са се озовали в парламента, е незаконен и нелегитимен, добави той.
„От 35 години България се управлява от коалиции, а в момента страната е в състояние на равнопоставено партньорство. Оттам, че премиерът се казвал някак, е претекст да заявят ... Сещам се за много нецензурни вицове по темата“, заяви политологът.
„Да предположим, че са на полувремето, имат какво да си кажат, но някак си не намират път, за да стигнат едни до други. Цента да не го направят ще е очевидното им самобламиране като политически представители. Те просто ще се изложат окончателно и ще трябва да дойдат други граждани, които знаят как да си общуват нормално“, добави той.
Според него колкото повече тези политици се компрометират, толкова повече президентът ще се откроява, стърчейки като някакъв нормален тип на целия фон. Това е пълен абсурд, защото те доскоро казваха, че заради него трябва да оправят държавата, коментира Стефанов.
„Въображението на тези хора, които се наричат политици, е липсващо. Те не могат да си представят какво трябва да се свърши“, добави той.
„Както Борисов твърди е най-опитния, то от тази каша може да структурира нещо, да му даде форма. Той трябва да си даде сметка, че по този начин повече не може да продължава. Нали има инстинкт? 6-7 пъти в една и съща стена се блъска. Очевидно нещо не работи. И проблемът не е другите май“, каза още политологът.
„Този, който ще спре Сарафов да стане главен прокурор, се нарича Румен Радев и това ще стане с играта с мандатите“, коментира пък Теодор Славев.
„Внесените законопроекти на ПП-ДБ, на „Възраждане“ и ИТН имат слабост. Те дават срок между мандатите. Според мен президентът е склонен да стигне докрай и въобще да не подписва никакъв указ за предложението на Сарафов“, добави той.
:)