Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Войната с дронове в Украйна доведе до ново неочаквано явление

На фронта в Украйна има толкова много дронове, че за войниците е трудно да определят чий дрон бръмчи в момента над тях - приятелски или вражески
Ключови думи: война Украйна, дрон

Войната с дроновете в Украйна доведе до ново неочаквано явление - множество случаи на неволно прихващане на това което се вижда от противникови дронове. Това често е полезно и дава възможност да се реагира при появата на вражески дрон, пише Business Insider, цитиран от БЛИЦ.

Както отбелязва изданието, на фронта в Украйна има толкова много дронове, че за войниците е трудно да определят чий дрон бръмчи в момента над тях - приятелски или вражески.

Самите оператори на безпилотни апарати казват, че случайното превключване към канала на чужд дрон е станало често срещано явление. Когато това се случи, операторите от едната страна на бойното поле могат да видят предаваното от камерата на противниковия дрон. Това помага да се идентифицират вражеските позиции или да се реагира на появата на вражески дрон в небето.

Ветеран от американската армия, воювал в Украйна, казва, че радиочестотите могат да бъдат „претъпкани“ на фронта. И ако случайно два дрона работят на една и съща честота в относителна близост един до друг, операторите може да получат сигнал от вражески дрон, а не от своя собствен.

Това обикновено се случва случайно, когато честотата на сигнала на два дрона повече или по-малко съвпада. Но, както обясни експертът по дронове Самуел Бендет, знаейки честотата, можете целенасочено да се свържете със сигнала от дрон на някой друг.

„И разбира се, това работи и в двете посоки: както украинските, така и руските оператори на дронове могат да уловят вражески сигнал.

Понякога, след като получи такъв сигнал, не остава нищо друго, освен безпомощно да се наблюдава полета на вражески дрон. Но за опитни пилоти на дронове, гледането на дрон на някой друг може да бъде много полезно. Това може да определи тактиката на врага, обхвата на полета на дрона, скоростта, маршрута и т.н., казва Бендет.

Експертът по автономни системи и киберсигурност Грегъри Фалко от университета Корнел добавя, че получаването на картината на вражески дрон не означава, че имате способността да го контролирате.

Сигналите "към дрона" и "от дрона" обикновено имат определени разлики. Освен това нивото на защита на тези сигнали е различно: сигналът от оператора към дрона е по-защитен.

Фалко също отбеляза, че сигналът, който дронът изпраща на оператора, също може да бъде допълнително защитен. Въпреки това, предвид хаотичния и краткотраен характер на боевете с дронове, това допълнително усилие просто не си струва.


 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Джони Деп предупреди феновете си, че... Дебнат злосторници Актьор с огромна изцепка Прекали ли, преценете сами?
Направи разтърсваща изповед Насар е имал трудно детство Ивана черпи с... Домашни вкусотии
Почина композиторът Александър Савелиев Състоянието му бе тежко, след като пострада при взрив на газова бутилка Неприятна новина за хляба Ето какво каза Тодор Джиков
126 загинали в Тибет, трусът е разлюлял и Индия 188 са ранените при земетресението с  магнитуд 7,1 по Рихтер  Шокира с думи за Рафа Надал Бублик има тежко мнение
Притеснителна информация за Зеленски Рейтингът му пада в Украйна Подигра се с Наско Сираков и треньора Хулио Младежа май грам не харесва настоящия президент на "Левски" 
Държи уникален рекорд Гришо е реклама за България Направи страхотен жест Към друга актриса и детето й