Гражданско обединение "Бургазлии" защити единната православна църква
На 16 декември Върховният касационен съд допусна регистрация на втора православна църква в България. Дебатът за разкол в Църквата се превърна от безпредметен и отживял в задължителен и непоносим. Този "дебат" от своя страна легитимира възможността да се атакува и официално Българската православна църква - кощунствено решение и начинание. Измина достатъчно време от тогава, в което и институции, и общество да заемат страна. В толкова важно изпитание за Църквата, според нас е важно да се заеме страна и то изрично.
Това се казва в позиция на Гражданското обединение "Бургазлии", изразена от лидера Иван Ненков, общински съветник в Общински съвет-Бургас.
Нашите аргументи, с които осъждаме това правно-религиозно недоразумение не могат да бъдат по-различни от тези, посочени в официалната позиция на Светия синод на Българската православна църква /БПЦ/. А именно чл.13 от Конституцията на Република България и чл. 10 от Закона за вероизповеданията - всеки заинтересован може да ги отвори, изчете и да се убеди, че БПЦ е единственият възможен "компас" за източноправославното вероизповедание в Република България!!! Само тя и никой друг!
Ние считаме за най-достоверни и съдържателни аргументите на Светия синод, защото това е институцията, която познава отлично и лично вътрешната логика на Православието.
Дълбокото ни убеждение е, че тук не съществува реален проблем и затова се прави опит да бъде създаден такъв. Проблемът доколкото вече е създаден ще бъде разрешен на масата на политиците, поне според нас. Тъй като отново според нас, най-недобронамерените сред тях го предизвикаха.
Впечатлени сме от обстоятелството, че Европейският съд по правата на човека /ЕСПЧ/ вече е отсъдил в полза на конституирането на Старостилна православна църква. Освен това нашият български съд според медийни публикации, го използва като аргумент, с който да оправдае решението си.
Питаме се дали европейските магистрати са "по-магистрати" от българските?
Заради такива примери в обществото ни се създава т.н. антиевропеизъм. Някой може да каже, че това е част от интеграцията ни като европейци и вероятно ще бъде прав. Но каква е тази интеграция, която "изравя" корените ни и ги заменя с чисто нови? Просто се питаме без да съдим - защо един наднационален съд - ЕСПЧ, да е повече съд от българския национален съд?
Още веднъж изразяваме нашето разочарование от създаването на втора православна църква и "посаждането" на семето на раздора.
Знаем, че Българската православна църква ще излезе още по-силна и след това изкуствено направено изпитание.
Оставяме линк към официалната позиция на Светия Синод на БПЦ:
https://bg-patriarshia.bg/news/izyavlenie-na-svetia-sinod-na-bpts-bp-vav-vrazka-s-resheniet
Светият Синод: Днес сме изправени пред опасността от нови разделения
Къщата на Ваня Костова се оказа единственият имот на алтернативната православна църква в Бургаско