Ние харчим най-много за заплати в ЕС, изчисли Васил Велев за бюджетните приоритети на България
Предложеният проект за нов бюджет, който е внесен, предвижда законът за събиране на приходи и извършване на разходи да бъде приет до приемането на бюджета. Това е по-добрият вариант, особено с надеждата най-накрая да се сформира правителство. По-добре е да не се обсъжда внесеният проект за закон, а да се изтегли и да се приеме удължителният закон за бюджета. Той крие риск, тъй като безразборните разходи, които парламентът гласува през изминалата година, започват да се реализират и много трудно могат да се ревизират. Това каза индустриалецът и председател на АИКБ Васил Велев пред Bulgaria On Air.
По думите му, в някои сфери се предлага увеличение на заплатите от 50 до 75%.
"В момента ние харчим най-много за заплати в целия ЕС, като процент от БВП за сектор "Сигурност". А от 1 януари се увеличават разходите за заплати с още 50%, без да се правят реформи, без да се намали числеността на персонала, без да се намалят хората, които не са на терен и си пречат. Запазва се порочността на тези разходи, имаме три пъти сбъркано съотношение", допълни Велев в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че парите за превенция към парите за болнична помощ трябва да са 3 към 3, а при нас са едно за превенция, три за болнична помощ.
"Болниците и фармациите имат силни лобита, хората нямат. В пенсионната система също продължават грешките с минималната пенсия, която ще се получава от близо половината пенсионери. Нашата позиция е, че не трябва да има минимална пенсия. Тя трябва да е такава, какъвто е осигурителният принос, тя се изчислява по формула. Но ако тя е много малка и човекът ще мизерства, тогава има социално подпомагане", подчерта председателят на АИКБ.
Гостът предупреди, че някои политики водят до увеличаване на данъците.
"Това, което е предложено, е още от следващата година да се увеличи данък "Труд", който е най-високият. В момента е 53%. Той ще нарасне с близо 8 процентни пункта. Това, което се прави в момента, е изсмукване на ресурс от икономиката, производствения сектор - там, където се правят парите и се вкарват в бюджета. Ако всички са на бюджетна заплата, няма да има кой да произвежда, няма да има какво да се яде и с какво да се облечем, и кой да построи жилища", категоричен бе Васил Велев.
Той е на мнение, че в много сфери има отстъпление и вървим назад: "Ние сме на дъното на класациите по конкурентоспособност, икономическа свобода. И сме на върха в класациите по усещане за корупция. Публичните инвестиции постоянно не се изпълняват".
Страх го е че и в частния сектор трябва да се вдигнат заплатите
Българите трябва да взимат достойни заплати
Нека вдигнат в сектор "Сигурност" заплатите, но да изкарат работещите пенсионери
Това е, с което всъщност аз не съм съгласен, това е проклятието на процеса, който някои в България наричат преход, а аз наричам катастрофа. Българският национален суверенитет е ипотекиран в Брюксел
а оттам изплащат дивиденти за тези, които го ипотекираха.
Само най-правилните семейства – между сто и триста правилни семейства, имат право да менажират европейските траншове и да благоденстват. Това е т. нар. европеиден елит на България, който е дълбоко антинационален, който е компрадорски, макар че думата е вехта и едва ли нашите слушатели са длъжни да знаят какво значи това, това е елит, който търгува с национален суверенитет и национална сигурност, за което пък е на заплата във формата на дивиденти или рента от Брюксел.
Това е една много тънка ципа от хора, които имат право да пипат митичните европейски пари. Останалата част от българите, това е огромното мнозинство, живеят с дребни хитрости, каквито ние ги умеем до безкрайност. Има теории, няколко теории, които са различни в елитологията. Общото между тях е, че днешният контра-елит е утрешният елит.
Аз виждам вече новия контра-елит на България, и той ще роди елита по много по-автентичен път, няма да е необходимо да му се правят „кръгли маси”.
Аз помня как на кръглата маса се караха и как се държаха за ръце под нея. Онова беше заговор на късните социалистически номенклатурни деца, на бащите в името на децата за прехвърляне на властта във формите на собственост, на собствеността отново във власт. Но историята отрече тази схема. Властта и собствеността не са взаимно заменяеми. Между тях няма мост, по който да се превръщат. Властта не се купува и не се продава. Тя се заслужава. ПОНЯКОГА по ЖЕСТОК начин. Хората на новия ден са децата на хората от стария ден. (Нямаше нов елит, който да изтласка стария. В България нямаше трето съсловие, което да унищожи първото и второто, та ако ще и с гилотина.) (У нас просто елитът вътрешно се преобразува, изтласка напред децата си и се оказа, че това е успешно само за тях.) В провинцията степента на приемственост е около 60-70 процента. В София е между 50 и 60 процента. Но в малките градчета в провинцията като събереш градските големци и направиш списък и след това отвориш списъка на ЦК на БКП, ще видиш 50% съвпадение на фамилии, които в момента държат властни политически, икономически, криминални и културни позиции в града и в окръга. Например Овчаров, или Бобоковите… Децата на секретариата и на ЦК на БКП, в най-лошия случай децата на окръжните комитети – сега е тяхното време. Това е положението – обществото в България беше и е йерархично. (Сега дори е по-лошо, защото вертикалните лифтове са напълно блокирани.)В България стана не смяна на елита, а възпроизводство на елита. )(Родителите на днешния елит отстъпиха назад, върнаха се в селските си вили и пуснаха напред децата си), които вече бяха получили съответното образование. Десетилетия преди 10 ноември 1989 г. в България се въведе системата на (езиковите) гимназии. Имаше и училище за особено надарени деца. Т. е. новият български елит след падането на Живков беше вече отдавна подготвен да заеме нови социални функции. Българската специфика е, че не един елит си е отишъл, а че родителите на сегашния елит са в Чужбина и са изпратили във властните позиции на политиката, държавното управление, икономиката и културата своите деца. Ето точно тези деца бяха успешно издирвани от „Отворено общество“. Просто съвпаднаха две неща – крачката назад на родителите, които дадоха тласък на децата си под лозунга „Това време е наше“. Българският политически продължител на „Отворено Общество“ е именно кръгът „Капитал“. Българският политически модел е в жестока криза, отвъд всяка възможност за ремонт. Новият елит идва от тъмното и от студеното и заема властните си позиции в епоха на социален безпорядък, объркване, безвремие.
А за военните тулупи и по една хилка отгоре.
Е, няма да гладувам за да може десетки хиляди тюфлеци да лапат и пенсия и заплата, НО ПАСАРАН идиоти!
Вместо това в заглавието се внушава, че обобщава за всички....
1. Пенисята да стане лична партида. Тогава ще е на всеки според приноса. Очевадно е, че текущата система не работи. Всъщност рабботи за всички на минималка или от сивия сектор.
2. Всички държавни служители да си плащат данъците и осигуровките сами.
3. Да се премахне тавана на пенсията :)
4. Здравеопазването също да стане на лична партида. Солидарността работи само за неплащащите. Всички останали ни дерат за да живуркат мизерниците!
Ей това е НАРОДА, който му късат живо месо и няма почивка и отпуски по 50 дни, за да може да му вземат и последната стотинка от джоба ...
Съкратете пенсионерите на хранилка, махнете лешперите бордоваци и тем подобни търтей и ще останат пари да сте доволни.
Ама НЕ!
Ганьо и Ганьовица са научени да не работят за хората и благото на държавата, след тях и потоп!
Чезни по най-бързия начин, назначен бизнесмен.
------
Ми спри да харчиш ве лек! Само да не ревеш след това, че няма работници, които да ти работят? Лесно е нали? Хората ще си намерят работодател и ще са добре. А на теб като не ти отърва да плащаш, ми Ел да станеш работник и да получаваш колкото тях, щом им завиждаш