Разработват нов уникален софтуерен продукт на среща в Бургас
Ключови думи:
проф. Ованес Мекенян, Лаборатория за математична химия, Университет Проф д-р Асен Златаров, чуждестранни гости, софтуерен продукт, Европейски съюз, Димитър Николов
Авторитетна международна среща на представители от най-развитите страни,
която ще се състои на 18 и 19 април в Бургас . Преди нея ще има
пресконференция, в която ще участват кметът Димитър Николов, проф.
Ованес Мекенян - ръководител на Лабораторията за математична химия
/ЛМХ/ към Университет „Проф. д-р Асен Златаров”, чуждестранни гости.
В работата на форума ще участват делегации от страните членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие /OECD/. Това са представители на правителствата на САЩ, Канада, Япония, Франция, Великобритания, Германия, Италия, Дания, Швеция; представители на Агенция за защита на околната среда от САЩ (US EPA); на Министерство на икономика, търговия и индустрия в Япония (METI); на Министерства на здравеопазване и околна среда от Канада (Health Canada, Environment Canada); на Федерален институт за рискова оценка Германия (BfR), представители от Европейската агенция по химикалите (ECHA), представители на най-големите международни химически компании, сред които Procter & Gamble, BASF, L’OREAL и др., които от години използват софтуерни продукти на на Лабораторията за математична химия в Бургас.
Международната среща е посветена на разработването на нов уникален софтуерен продукт –версия 3 на (Q)SAR Toolbox. ЛМХ Бургас е основен изпълнител на този проект. Чрез (Q)SAR Toolbox се прогнозират опасни свойства като токсичност, канцерогенност, предизвикване на алергии и др. на химическите съединения, в това число индустриално произведени предмети и стоки за най-широко битово потребление. Домакин на форума е Лаборатория за математична химия в Бургас, която от края на 80-те години на миналия век има водеща световна роля при разработването на подобни технологии.
Софтуерният продукт (Q)SAR Toolbox се разработва с финансовата подкрепа на ЕС. Той заменя опитите с животни в рисковата оценка на химическите съединения. Например, при експериментални тестове за определяне на токсичност и канцерогенност, при които не се използва софтуерен анализ, годишно се жертват близо 10 милиона опитни животни само в страните членки на Европейския съюз. Икономическите и социални разходи за преодоляване на един от известните токсични ефекти - кожната алергия, се оценява годишно на 29 милиарда евро, а един тест за канцерогенност върху плъхове струва пет милиона долара и отнема две години.
Именно поради тези причини, новата версия на (Q)SAR Toolbox, която ще се презентира в Бургас на 18 и 19 април т.г., се очаква с голям интерес от световната индустрия и правителствата на най-развитите държави, които по този повод изпращат свои представители в нашия град.
Добави Коментар