Една от най-редките птици в България е намерена мъртва
Трагична съдба сполетя млад царски орел, освободен в природата след лечение от екипа на Спасителния център на Зелени Балкани. Работата на Зелени Балкани включва грижа за живи животни, което означава, че експертите не се спират дори по време на национални празници, почивни дни или отпуски. Независимо дали сме на терен за проучвания на царски орли, лешояди, белошипи ветрушки, ловни соколи или други видове, работим във волиерите на Спасителния център или се грижим за стадата домашни животни за устойчиво управление на местообитанията на редките видове, нашата работа за опазването на биологичното разнообразие не спира. Това е валидно дори по време на празници и забавления за мнозина други хора.
Часове преди настъпването на Нова година, екипът на проекта BESTbelt, получи тревожен сигнал от сателитния предавател на един от проследяваните царски орли. Проверката на терен в района на Горнотракийската низина откри мъртвата птица под стълб от електропреносната мрежа. След уведомяване на компетентните органи, орелът беше транспортиран към Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани за аутопсия.
Още с приемането на орела, ветеринарните лекари от Центъра посочиха, че токов удар е една от честите причини за смъртността при царските орли. Предстоящата аутопсия ще покаже дали това е причината, но при предварителния преглед ясно личат характерните следи по тялото.
Въпреки усилията на природозащитни организации и електроразпределителни дружества за обезопасяването на електрическите стълбове и проводници, негативната тенденция продължава, и много от електроразпределителните системи остават незащитени, заплашвайки различни видове птици.
Младият царски орел, наречен Ямбол, беше приет в Спасителния център през лятото на 2023, след като бе намерен в частен двор в околностите на областния град. След рехабилитацията му, екипът реши да приложи новаторска методика за освобождаването му в природата, като неговото връщане беше планирано за пролетта на 2024. Така експертите целяха да подпомогнат младия орел в преживяването на рисковия скитнически период.
През пролетта на 2024, Ямбол и друг царски орел, Самуил, бяха освободени в природата. Те успешно се адаптираха към самостоятелния живот, демонстрирайки характерни за вида скитания на големи разстояния. Ямбол често се придържаше към околностите на Сливен и Природен парк "Сините камъни", където редовно се подхранваше на специализираната площадка за лешояди, поддържана от Зелени Балкани.
Въпреки надеждите на екипа за успешното гнездене на двете птици в бъдеще, в навечерието на Нова година Ямбол загина. Той успя да се адаптира и оцелее в дивата природа повече от половин година, доказвайки ефективността на методите на Зелени Балкани, които ще се прилагат и за други пациенти на Спасителния център.
Проследяването със сателитни предаватели на двата орела е част от проект BESTbelt, изпълняван с подкрепата на Европейския съюз и в партньорство с турската организация „Обратно към природата“ и германската фондация EuroNatur. Проектът е насочен към опазване и проучване на редки и защитени видове птици в граничните райони на България и Турция, част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
Добави Коментар