Православната църква е една, категоричен е патриарх Даниил
Православната църква е една. Това заяви Патриарх Даниил при посещението си в Ресиловския манастир "Покров Богородичен", съобщава БНТ.
Той подчерта, че според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия, не може да има две православни църкви, предава news.bg.
По негови думи в Закона за вероизповеданията ясно е записано, че в България традиционното вероизповедание е източно православие и изразител на това вероизповедание е Българската православна църква, Българската патриаршия.
Патриарх Даниил изрази учудване от решението на Върховния касационен съд и припомни, че още през 2012 г. при опит за регистрация съдът се е обърнал към Дирекция по вероизповеданията, която е поискала експертно становище от Светия синод.
"Съдът е имал възможност да се запознае с това становище, в което се казва, че не може да се подходи в този случай, както с търговските дружества, защото с малка разлика в наименованието на дружеството да се регистрира ново такова дружество. В случая се получава смесване на юридически лица", обясни патриарх Даниил. Той изтъкна, че Българската православна църква по закон е неразривно свързана с Едната свята съборна Апостолска църква, тоест тя е в общение с останалите поместни православни църкви, което е условие една църква да бъде православна.
С това решение сякаш се връщаме години назад, предупреди той.
"Защото, когато се създаде разколът, Българската православна църква изстрада това да обясни пред държавата, че православна църква може да бъде тази, която е в общение с останалите православни църкви. Затова беше свикан Всеправославният събор през 1998 г.", поясни патриархът.
Той изрази недоумение защо, как и откъде накъде е взето това решение.
Припомняме, за решението на ВКС, постановено на 16 декември, стана ясно преди дни от медийни публикации. С него се решава окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в регистъра на вероизповеданията към Софийския градски съд. Основната й характеристика е, че не приема промяната на църковния календар от 1968 г. и продължава да спазва Юлианския календар.
Жест, с който иска да го децлокират от Магнитски.
Пеевски е готов на всичко.
Няма нещо, което да не продаде, предаде или стъпче в името на
собственото му оцеляване !
Изборът на Патриарх Данил бе чудото, което спъна и отложи плановете на Вартоломей за БПЦ.
Затова сега Пеевски връща и показва желание за сътрудничество с Сорос.
Имахме един познат, който често се отбиваше преди години в един бар без име надолу по стълбите, където пеят опера....
Та, той беше завършил за поп, но го бяха изгонили, защото , според него имало някакви заигравки между монахините и ......
Беше ходил и с расото на популярно заведение в Морската градина и го бяха гощавали хората.
Млад човек, свеж беше.
Дано да е оцелял в ковида.
Озъбен беше с виснала бърна.
Нормалните хора знаем какво е сърдечна усмивка.
В банка „Свети Никола”
Любен Гоцев присъства и в създадената през декември 1994 г. Международна ортодоксална банка (МОБ) „Св. Никола”, която обединява и ключови кадрови офицери от бившето Първо главно управление на ДС (ПГУ, разузнаването). Гоцев е член на Надзорния съвет от февруари 1997 г. до април 1998 г.
МОБ „Св. Никола” е създадена в края на 1994 г. с капитал от 465 млн. лв. и от малко над 200 акционери. Най-големият акционер е Руската патриаршия с квота от 150 млн. лв. След нея е Българската православна църква, представена от епархиите и манастирите си, с 58,2 млн. лв. Арменската апостолическа църква е с 26 млн. лв., а гръцки делови кръгове са записали 40 млн. лв. на квотата на Гръцката патриаршия.
При създаването е огласено, че процент от средствата ще бъдат отделени в специален фонд за подпомагане на Българската православна църква. През 1998 г. акционерите на МОБ „Св. Никола” влизат в остър конфликт, който налага дори назначаването на квестори от БНБ. Впоследствие борбата за власт в банката е спечелена от Митко Събев и групата фирми около „Юкос петролеум”, които я преименуват в „Нефтинвестбанк”. Губещата страна в спора, начело с бившия шеф и щатен служител на ПГУ Цветан Начев, води години наред съдебни дела за собствеността върху банката.
През 2002 г. „Нефтинвестбанк” е преименувана в Търговска банка „Инвестбанк” АД, в която свързаната с банкерката Петя Славова „Феста Холдинг” АД е най-големият акционер с 49,50 процента. Самата Петя Славова държи 14, 56 процента и е председател на Надзорния съвет на трезора. В интервюта Гоцев потвърждава, че е имал общ бизнес със Събев и Славова.
https://www.eurochicago.com/2020/10/gotzev-ds/