България е била остров, откриха кости от динозаври
Преди 80 млн. години територията на днешна Бългафия е била остров с богата растителност. Тук е бил тропически рай. Това каза пред Нова телевизия палеонтологът доц. Латинка Христова.
Тя и колегите й отхриха кости от огромен динозавър и се заговори за пробив за българската палеонтология. Учените потвърждават, че са намерили фосили на мозазавър.
Доц. Дочо Дочев каза пред камерата, че този воден исполин с дължина над 14 метра имал огромен череп. Бил отличен плувец.
Разкопките са от района на Стара планина. На този фон, само че край Трън - по време на Седмата палеонтологична експедиция, са намерени останки и от растителнояден динозавър.
Без дори да подозират доц. Дочев, доц. Любомир Методиев и д-р Георги Грънчовски, намират фосили от върховния хищник в края на Късната креда.
„Попаднахме на една много интересна находка, оказа се, че сме намерили доста добре запазен череп на мозазавър“, заяви доц. Дочев.
„Мозазавърът е водно влечуго с размери между 14 и 17 метра. „Те са били много добри плувци, с дълги, змиевидни, обтекаеми тела... черепите им също са били доста издължени, като те са били пълни с едни конични зъби, които са били много страховити“, допълни той.
Учените установили, че мозазавърът от Стара планина е живял преди около 70 милиона години. А скелетът му е най-добре запазеният по рода си у нас.
Пробив и в находището край Трън. Сред откритията на екипа, ръководен от доц. Латинка Христова, са екзотични хищни риби, костенурки и голяма кост от динозавър.
„Понеже тази кост все още не е обработена, мога да ви покажа как изглежда една друга кост от динозавър, който сме открили в находището - раменна кост на двукрак растителнояден динозавър“, сподели Владимир Николов.
В находището има следи от два различни вида – един дългошиест и един двукрак растителнояден.
„Дългошиестият динозавър, според костите, които откриваме, вероятно е животно с дължина 7-8 метра, а двукракият разстителнояден динозавър е бил между 4-5 метра", каза още Николов.
И двата са от края на късната Креда. И вероятно са нови за науката. „Когато се намери находка, всички разбират, защото се чува един вик – кост или зъб или костенурка“, каза още доц. Латинка Христова.
обтека̀ема, обтека̀емо, мн. обтека̀еми, прил. Който предизвиква най-малко съпротивление в средата, през която преминава (за форма на автомобил, лодка, самолет и др.). Автомобилът е с обтекаема форма.