Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

"Галъп" изброи скандалите и събитията от 2024, които развълнуваха българите

Положителното за страната също заема водещо място в оценките на българите
Ключови думи: галъп, проучване, скандали, събития, 2024

Скандалите, разцепленията и динамиката на вътрешнополитическия живот, превърнали се в център на обществения дебат в страната, остават сякаш в по-странично от централното място в очите на българите, а ключови международни събития са изтласкани в страни от общественото съзнание. Това показват резултати от национално представително проучване, проведено от „Галъп интернешънъл болкан“ специално за БНТ.

Резултатите не представляват класация, а анкетираните не са подреждали събитията – за всяко от тях е дадена отделна оценка. Подредбата по отговори „важно е“ обаче показва интересна картина за 2024 г. в очите на българина.

Не е изненада, че в най-голяма степен като важни са оценени опустошителните пожари от лятото на тази година. Именно непосредствената заплаха, а и нейните преки изражения и причини, поставят пожарите на водещо място сред обществото ни. Значително мнозинство от 90,2% посочват, че това е важно за тях лично.

Положителното за страната също заема водещо място в оценките на българите. Спечелените от българските спортисти медали по време на Олимпиадата в Париж тази година са оценени като важни от 79,2% от обществото у нас. Една десета (10,5%) не ги приемат нито като важни, нито като маловажни, а малцина са тези, които не виждат спечелените медали като важни или не могат да преценят.

От наситената със събития в международен план година българите открояват конфликта в Близкия изток. Две трети (62,2%) от обществото у нас посочват, че случващото се там е важно за тях, за една десета интензивните бойни действия в Близкия изток не са важни, а около 20 на сто застават по средата.

Украинската офанзива в Русия от лятото на тази година също е оценена като важна - 55,1% от българите отговарят така. Макар и много по-близо до нас и с много по- непосредствено значение, бойните действия между Русия и Украйна все повече се превръщат в стрес, с който българите привикват.

Друго събитие от международен характер, което получи широк отзвук в българския обществен и политически дебат – изборите в САЩ, по-скоро не е разпознато като твърде важно от значителна част от обществото ни. Въпросът за ключовия вот в САЩ беше зададен преди вота, но дори и тогава резултатите от него бяха разчетени от наблюдатели като значими за развитието на национални и международни процеси. Българите са по-скоро разделени – приблизително равни дялове отговарят „важно е“ (38,2%) и „не е важно“ (34,3%).

Изборите за Европейски парламент обаче, бидейки част от и националния политически живот и от принадлежността на България към Съюза, са оценени като важни от повече от половината от запитаните (51%). По около една пета оценяват изборите за представители в Европейския парламент като неважни (20,4%) или нито важни, нито неважни (22,8%).

Влизането на България в Шенген по въздух и по вода намира място сред по-важните събития за българите през изтеклата година. 56,7% казват, че частичното ни приемане в Шенген е важно за тях лично. 19,4% заемат позиция по средата, а 17,9% не припознават събитието като важно. Така изглежда, дори и непълно, отпадането на границите (с изключение на сухоземните) е припознато като успех и е оценено като важно в ежедневието на българите.

Друго събитие с изцяло национален характер заема високо място сред важните през годината неща – изборът на нов патриарх на Българската православна църква (важно за 57,5% от анкетираните). Събития от църковния дневен ред на страната рядко изпъкват като съществени в ежедневието на българите.

Без да са нарочно класирани, но все пак значително по-надолу в своеобразната подредба, са две събития от вътрешнополитическия живот на страната, превзели обществения дневен ред през годината. Разпадането на т.нар. „сглобка“ в парламента е оценено като важно от относително мнозинство от 40,1% от всички запитани. Една четвърт (26%) казват, че това не е важно за тях, а 23,6% избират опцията „нито, нито“.

Разделението в ДПС пък е оценено като важно от 38% от запитаните българи и получава най-малко такива отговори от всички предварително зададени събития. Една трета (32%) не виждат в разпадането на една от основните партии след прехода нещо важно, а 23,1% заемат по-скоро неутралната позиция „нито важно, нито не е важно“.

Изследването е проведено сред 806 души по метода „лице в лице“ с таблети. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.5% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 54 хиляди души.

2
Коментара по темата
2.
Ти да видиш!
28.12.2024 11:11:44
Галъп опитват да се смесят с тълпата. Като дойдат избори да не забравят как се правят социологически проучвания?
1.
Да бе да
28.12.2024 10:09:17
"Галъп" преди няколко месеца бе купен от Пеевски !
Който иска да му вярва !
  Добави Коментар
Ето какво ще е времето Дъжд почти в цяла България Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи
Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах
Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри 
Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта" PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова
Твърди, че е била опипвана от... Полицайка Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал?
Неочаквано високи температури в... Англия Почина млад футболист Трагедия до България