Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Не само в България обичат кисело зеле

Ключови думи: кисело зеле, страни по света, вкусно

Не само в България обичат кисело зеле. И в Германия то има дълга история и традиции. А и в други страни го ценят. Днес киселото зеле е доста модерно, а освен това е много здравословно.

По света киселото зеле е смятано за най-германското от всички германски ястия, пише Deutsche Welle. А това не е особено оправдано, тъй като версии на ферментиралото зеле има по цял свят. То е особено популярно в регионите с дълги зими, тъй като съдържа витамин С и други важни хранителни вещества. Именно поради тях навремето са товарили големи количества зеле по морските плавателни съдове - за да защитят моряците от скорбут. 

Най-важна роля за процеса на ферментация играят бактериите на млечната киселина. Те разграждат въглехидратите, съдържащи се в зелето, на млечна киселина и въглероден диоксид. Предимствата от това са две: млечната киселина намалява pH (водородния показател) на киселото зеле и така предотвратява разпространението на нежелани бактерии - благодарение на това киселият зеленчук има дълъг срок на годност. Освен това млечната киселина придава на зелето желания вкус и го прави по-лесно смилаемо.

Защо киселото зеле е добро за храносмилането

Чрез ферментацията отделяните от зелето газове се намаляват. Фибрите и млечнокиселите бактерии пък осигуряват здравословна чревна флора и могат да стимулират имунната система - но ако зелето се консумира без да е обработено термично.

Принципно за ферментиралите продукти се смята, че имат благоприятно въздействие върху здравето. Смята се също така, че редовната им консумация е полезна за чревната флора и имунната система, помага при затлъстяване и предотвратява различни заболявания, като например на сърдечно-съдовата система. Но основните механизми на този ефект не са окончателно изяснени - има нужда от допълнителни изследвания.

Въпреки това съмнения в ползите от киселото зеле няма - 100 грама от него съдържат само 26 калории, а освен това 1,5 грама протеин, 0,8 грама въглехидрати, 0,3 грама мазнини, 3,5 грама баластни вещества. То съдържа и голямо количество витамин С, холиеви киселини, витамин К, калий, магнезий и калций.

Историята на киселото зеле

Млечнокиселата ферментация наред със сушенето и осоляването е един от най-старите методи за консервиране на храни - вероятно се прилага от над 10 000 години. За киселото зеле няма сведения кога и от кого точно е "открито". Но макар и да има дълга традиция в Германия, определено не е германско откритие.

Още при строителството на Голямата китайска стена през трети век пр.Хр. работниците са се изхранвали предимно с кисело зеле и ориз. Според преданията монголските племена и татарите са пренесли киселото зеле от Китай на запад.

Още Хипократ е описвал в трудовете си киселото зеле, римляните също са го ценели. В Европа зелето се разпространява най-вече чрез градините на манастирите и през 12-и век вече се налага по трапезите. След като през 1804 един френски готвач успява да го консервира в буркани, Наполеоновата армия също въвежда киселото зеле "на въоръжение". Същия подход възприемат и противниковите армии и така киселото зеле се превръща във важна тяхна провизия. По тази причина германците още по време на Първата световна война са наричани най-вече от американците The Krauts - зелчовците. Италианците са малко по-любезни - те наричат германците Krauti.

Още през 1687 година италиански пътеводител отправя специално предупреждение във връзка с трудно смилаемата храна: "Германците ядат големи количества зеле, което не би понесло всекиму". През 19 век швабският поет Лудвиг Уланд в своята "Песен за месарската супа" възпява зелето като най-типичната германска храна. Особено в САЩ в един момент "немското" и "киселото зеле" стават направо синоними - документирана е фразата "германско като киселото зеле", през 1869 година в едно американско списание за първи път като обидна за германците се използва думата Sauerkrauter - кисели зелки.

2
Коментара по темата
2.
до 1
28.12.2024 10:10:10
Интересно е,че доста велики Бг лекари и други специалисти упорито ни втълпяват,че киселото зеле бъкало от витамин C,а всичко натъпкано със сол е супер вредно и няма нищо полезно!От осолени храни навремето са получавали скорбут!
1.
Стоян
28.12.2024 09:32:07
Млечната киселина е предпоставка за камъни в бъбреците.
  Добави Коментар
Взривиха руски влак край Москва Кремъл се тресе от подозрения за вътрешен саботаж, украинското разузнаване провежда саботажна кампания Земетресение разлюля Крит Трусът е с епицентър на 715 км от Златоград, на 760 км от Петрич и на 890 км от София
Георги от "Биг Брадър" крие провален брак и дъщеря Оказва се, че ромът с ланците има много тайни Дъщерята на Желю Желев влиза в политиката? Решила е да създаде културно движение
16-годишно момиче с избити зъби след зверски побой Приятелият й пък е с комоцио, биячите използвали разтегателна палка за нанасяне на удари Георги Бърдаров: Младите все повече предпочитат селата Демографските данни показват, че през 2023 г. имахме голям прираст
Земетресение на гръцкия остров Крит Билo е с епицентър на 715 км от Златоград, на 760 км от Петрич и на 890 км от София Свидетели на катастрофата в Южна Корея: Самолетът се опита да кацне два пъти Чул се звук, като "метално стържене"
Почина легендарен италианец, женен за българка Даниеле Баньоли си отиде от този свят на 71 години, постигна грандиозни успехи във волейбола Почина най-възрастният оцелял след атаката в Пърл Харбър Той е бил на 105 години
Лековете срещу махмурлук и тротоарна екзема на Северозапада Киселото зеле е един от тях Кафето поскъпна с 80% на световната борса, ето цените у нас Климатичните промени, довел и до сушата, били главната причина за главоломния скок