Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

НОИ разкри: Това са най-богатите пенсионери в България

Ключови думи: пенсионери, пенсии, богати

Какви са отличителните характеристики на пенсионерите, които получават пенсия, ограничена на 3400 лв. заради тавана на пенсиите - този любопитен профил описват експертите на НОИ в новия информационен бюлетин на института.

Таванът на пенсиите е 3400 лв. от 1 октомври 2022 г., въпреки че междувременно максималният осигурителен доход расте.

Към ноември 2024 г. общо 4616 пенсионери получават пенсия, ограничена на 3400 лв. Накратко - повечето от тях са мъже, с някакъв вид превърнат стаж - работещи в сектор "Сигурност", първа и втора категория труд, като преобладават хората на възраст 70-79 г., пише "Сега". 

Почти изцяло пенсиите на "тавана" са лични пенсии. 48 пенсионери получават наследствена пенсия на максимален размер - наистина много малък брой, но въпреки това техният случай е забележителен, защото наследствената пенсия е най-много 50% от получаваната приживе за един наследник.

За да получава максимална пенсия наследникът, би следвало действителният й размер за получателя приживе да е бил над 7200 лв.

Разпределението на пенсионерите по възраст показва, че в групата на получателите на пенсия на „тавана“ преобладават хората между 70 и 79 г. От 70 до 74 г. са 1146 пенсионери (24,8% от общия брой), а между 75 и 79 г. са 966 души (20,9%).

Над 98,5% от пенсионерите, получаващи пенсия на „тавана“, са пенсионери за осигурителен стаж и възраст. Около 26,7% от тях са работили в сектора на вътрешната сигурност. Останалите 71,8% от получателите са пенсионери с пенсия, изплащана от Фонд „Пенсии“ и само 23 са пенсионери с пенсия за инвалидност от Фонд „Трудова злополука и професионална болест“.

С какъв стаж се получава максимална пенсия

Пенсионерите с максимална пенсия са предимно хора, които имат т.нар. "превърнат" стаж. Превръща се стажът не само на миньори, летци, водолази и др. от първа и втора категория труд, но и този на полицаи, военни и други служители на сектор "Сигурност".

Експертите на НОИ обръщат внимание, че средният зачетен осигурителен стаж на пенсионерите с пенсия на „тавана“ е средно 59 г. и 6 м., от който само около 1/3 е осигурителен стаж от трета категория труд.

Макар и голяма част от зачетения стаж да е „превърнат“, получателите на пенсии на „тавана“ са хора с доста продължителна осигурителна кариера, отбелязват авторите на профила.

Пенсионерите с пенсия за осигурителен стаж и възраст на „тавана“, изплащана от Фонд „Пенсии“, са работили средно над 43 календарни години, а тези с пенсия от Фонд „Пенсии за лицата по чл. 69“ – средно над 41 г.

Какви са жените с таван на пенсията

Получателите на пенсии на „тавана“ са преди всичко мъже. Жените, които получават пенсия с максимален размер, са само 762 (16,5% от общия брой). За сметка на това мъжете са 3854 (83,5%). Отличителна характеристика на жените с пенсия на „тавана“ е, че те имат значителен период на отложено пенсиониране.

Според Кодекса за социално осигуряване, лицата, които са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст при стандартните условия и продължават да работят, без да упражнят правото си, получават бонус за всяка година отложено пенсиониране.

Бонусът се състои в това, че т.нар. „тежест“ на година стаж при изчисляване размера на пенсията е 4% (до 2012 г. – 3%). И в този смисъл трябва да се посочи, че жените с пенсия на „тавана“ имат средно 4 г. и 2 м. отложено пенсиониране, а при мъжете този период е малко над 6 м., което се дължи на по-високата пенсионна възраст за мъжете в сравнение с тази на жените.

За сметка на това при мъжете с пенсия на „тавана“ има много по-голяма продължителност на превърнатия стаж. Без превръщане общият осигурителен стаж на мъжете е близо 41 г. и 6 м., а с превръщане – над 62 г.

Какъв е действителният размер на пенсията

Средният действителен размер на пенсията на пенсионерите с пенсия на „тавана“ е малко под 4048 лв., в т.ч. 4003 лв. за жените и 4057 лв. за мъжете. Същевременно около 35,5% от всички получатели на пенсия на „тавана“ са с действителен размер на пенсията до 3600 лв., а около 20% - с действителен размер между над 3600 до 3800 лв.

Пенсионерите с действителен размер на пенсията над 5000 лв. са под 8,5% от общия брой. За тях прави впечатление, че те имат много висок среден индивидуален коефициент – 6,87, и също така много голяма продължителност на стажа, който се превръща в съотношения 1 към 3 г. – средно над 12 г. и 9 м. С такова съотношение се превръща стажът на:

♦ работниците, инженерно-техническите специалисти и ръководните служители до ръководител на участък включително, заети на работа под земята в подземните рудници, в подземните геологопроучвателни и хидротехнически обекти, в тунелното и подземното минно строителство;

♦ лицата от летателния състав на реактивната авиация, екипажите на подводните съдове и от водолазния
състав;

♦ военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната с висока степен на риск, както и при участие в бойни действия или във военно време.

Как се променя пенсионерът с максимална пенсия

♦ Общата продължителност на зачетения им стаж намалява с всяка следваща кохорта пенсионери. Това се дължи на все по-малкия принос на т.нар. „превърнат“ стаж със съотношение 1 към 3 г. Значението на превърнатия стаж въобще обаче се запазва;

♦ Значително се увеличава приносът на стажа от трета категория труд, т.е. всяка следваща кохорта пенсионери прекарва повече време реално в осигуряване;

♦ Нараства приносът на стажа при т.нар. „отложено пенсиониране“;

♦ Все повече намалява средният индивидуален коефициент. Причината за това е въвеждането на т.нар. „максимален осигурителен доход“, чийто темп на изменение не следва динамиката на средния осигурителен доход за страната.

Наред с това има продължителни периоди, в които равнището на максималния осигурителен доход не се актуализира – между 2008 г. и 2012 г. той се запазва на 2000 лв., между 2015 г. и 2018 г. се запазва на 2600 лв., между 2019 г. и 2021 г. – на 3000 лв. 

Поради това, както много пъти са изтъквали експерти, се наблюдава трайно потискане на стойността а стойността на индивидуалния коефициент на хората, осигуряващи се на максимален осигурителен доход. С други думи - за тях не е изгодно той да не расте.

3
Коментара по темата
3.
Фери
28.12.2024 08:35:50
Работещите на бюро във военното министерство не трябва да се равняват при пенсиониране с миньори, металурзи, летци и др. Крайно време е да се преразгледат и намалят такива сладки и незаслужени пенсии!
2.
Халифат
27.12.2024 17:31:45
Идвам за вас и вашите деца, внуци и правнуците! И в гроба няма да намерите покой аааахахахахахахахаха
1.
gradski
27.12.2024 10:55:19
А кога тия шапкаджии са се осигурявали на тези пари?
  Добави Коментар
Кънчев с двойна грешка... За Роналдо Пияницата, който отне два живота, съжалявал, но го оставиха в ареста Обвиняемият Тодор Нейков е без книжка от катастрофата на "Тракия", но често се качвал зад волана
Бой в метрото в София Младежи са с наранявания Отиде си известен режисьор Този свят напусна Ив Боасе
Пребиха 20-годишен в София след катастрофа Агресивен шофьор слязъл от колата си и нападнал младият мъж, счупил и стъклото на колата му Протестиращи затвориха път в България, има задържан Граждани са недоволни от битови условия
Откриха мъртви трима американски войници Автомобилът на военните потъна във воден басейн  Ад край Луковит, тежкотоварен автомобил уби дете  Водачът на камиона, разбира се, е освободен, защо да го задържат, пита Диана Русинова
Мъж отиде на гости на 42-годишна пловдивчанка, тя го... Нападна с нож Човек бере душа след нападение от мечка До България
Дете падна от тераса В България Икономист: С приемането на еврото България ще влезе в сърцето на ЕС Благосъстоянието на хората в България се подобрява, уверява Румен Гълъбинов