Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда

Поздравителният адрес е сътворен в Лондон в далечната 1843 година.
Ключови думи: коледна картичка, печат, ретро, новини от русе, Симеон Сакскобурготски

"Весела Коледа и Щастлива Нова Година". Това е посланието на първата в света коледна картичка. Тя е изработена през 1843 г. по идея на директора на лондонския музей "Виктория и Албърт" Хенри Коул, който в качеството си на неин съавтор прави истинска революция, докарвайки солидни печалби.

А ето и историята на картичката. Държавният служител бил твърде зает с организацията на предстоящо изложение и нямал достатъчно време да напише своите пожелания до роднини, колеги и приятели, както правел преди. Така му хрумнала идеята да изработи рисунка с  пожелание, което да се изпрати на всички свои близки. И, речено - сторено. Със съдействието на британския художник Джон Хорсли той сътворява първообраза на коледната картичка.  Тя представлява триптих - в центъра около богата трапеза е изобразено семейство Коул, а на страничните сцени са изрисувани библейски сцени - обличане на бедните и хранене на гладните. 

Джон Коул поръчал 40 картички за приятелите си, от които днес 12 са в частни колекции и имат изключително висока стойност. Година по-късно - през 1844-та се произвеждат общо 1000 картички със "сцената" на семейство Коул. Всяка от тях е струвала 1 шилинг, което било равно на средната седмична надница.

Отличителното при британските поздравителни картички е, че те рядко показват зимни или религиозни пейзажи. По тях с фино перо са изографисани цветя и феи, които напомнят на човека за настъпването на предстоящата пролет.

Хумористичните и сантиментални изображения на деца и животни също са доста популярни, както и все по-сложните форми, декорации и материали. Масовото производство на коледни картички от различни компании започва след 1860 г. като през 50-те години на 20-ти век те стават световен хит.  Такъв пример е широко признатата марка Hallmark Cards, създадена през 1913 г. от

Джойс Хол и брат му Роли. Двамата печелят от производството си по време на Първата световна война, когато хората масово търсили и купували картички, за да поздравят роднините си на фронта. Световните войни дават повод за изработване на картички с патриотична тематика.  Носталгичните, сантиментални и религиозни изображения продължават да се радват на популярност като и през 21 век репродукциите на викториански и едуардски карти стават хит.

Първите коледни картички от Великобритания пристигат в Америка през 1850 г. Тук обаче те били много скъпи и в началото се считали привилегия на по-богатите.  През 1875 г. печатарят Луис Пранг, който бил полски емигрант, започва масово производство на картички, използвайки технологията на пълноцветния печат. Той продавал по около 5 милиона екземляра всяка година. През 1915 г. пък Джон Хол и братята му създават картички "Холмарк" (Hallmark), които са много известни по цял свят и днес.

Първата коледна картичка в Русия била сътворена през 1898 г. от известните  художници Александър Бенуа и Иван Библин като парите от продажбата на тиража й отивали за благотворителни цели. Следва внос на напечатани коледни картички от Европа без надписи. Изписването било дело на калиграфи, което правело изкуството на създаване и изпращане на коледни картички твърде скъпо за всеки джоб.

В България първата коледна картичка е изпратена по пощата през 1885 г. Традицията датира от времето на княз Фердинанд, първият притежател на подобна честитка. И до днес семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите и ценни колекции в света от поздравителни коледни и новогодишни картички.

Първите картички за нашия пазар били печатани в Германия, след което у нас се добавял текст на български език.  Най-масово картичките се разпространявали в крайдунавските градове Русе, Лом, Видин, тъй като модата идвала от Виена. 

В началото на 20-ти век русенската печатница "Модерно изкуство" произвела първите картички в България. Днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които са коледни. Общият им брой надхвърля 10 000, като много от експонатите са с голяма антикварна стойност.

Предпочитените от цял свят поздравителни картички по всички поводи обаче, остават дигиталните. 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Катастрофа затвори пътя към Пампорово Движението е спряно, тъй като организация на обходен маршрут не е възможна „Ангелска елха” зарадва с подаръци десетки деца на родители, лишени от свобода Патриарх Даниил полага първа копка на нов енорийски център
Рекорден брой мигранти са загинали в морето на път за Испания през 2024 г. Това е над 50% повече от миналата година Адам Броуди разкри тайната на щастливия брак Женен е за актрисата Лейтън Мийстър
Финландия разследва чуждестранен кораб след поредно скъсване на подводен кабел През 2022 г. газопроводите "Северен поток" Русия-Германия, минаващи по морското дъно в същите води, бяха взривени Щe дaдeтe ли $100 000 зa eднa нoщyвĸa? Ето кои ca нaй-лyĸcoзнитe и cĸъпи xoтeлcĸи cтaи в cвeтa
Шок край Барселона, откриха мъртво бебе в контейнер за боклук На място пристигна и екип на здравните служби, който потвърждава смъртта Биткойнът чупи рекордите Експерти отдават поскъпването на oптимизмa oĸoлo пoлитиĸитe нa нoвoизбpaния aмepиĸaнcĸи пpeзидeнт Дoнaлд Tpъмп
25-годишна сладурана вбесила Надал Вдигнала му нервите с топла вода Още един българин загина зловещо На 24 декември 2024 г., около 23:00 ч., тежка катастрофа между автомобил Audi с българска регистрация и линейка стана на провинциалния път SP30 в област Фоджа
Лавров посочи условието на Русия за мир в Украйна По думите му подобно примирие просто ще бъде използвано от Запада, за да превъоръжи Украйна Инженерно чудо в Пловдив Всички цъкат с език заради това "бижу"