Европейските компании изпреварват тези от САЩ и Китай по растеж на инвестициите в научноизследователската и развойна дейност
Компаниите от Европейския съюз вече са на първо място, изпреварвайки САЩ и Китай в растежа на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност, с което нарушава десетилетната тенденция тези две държави да са преди него.
Промишлеността на Европа увеличи инвестициите си в научноизследователска и развойна дейност (НИРД) с 9,8 % през 2023 г., което надмина растежа на корпоративните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност в САЩ (+ 5,9 %) и Китай (+ 9,6 %) за първи път от 2013 г. насам, според новото издание на Индекса на ЕС за индустриални инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, публикувано днес.
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %). Въпреки забавянето на растежа на научноизследователската и развойната дейност в световен мащаб (+ 7,8 % спрямо + 12,6 % през 2022 г.), първите 2000 дружества са инвестирали рекордните 1257.7 милиарда евро в научноизследователска и развойна дейност през 2023 г. Първите 50, сред които 11 дружества от ЕС, са допринесли за 40,1 % от инвестициите, което показва силна концентрация на научноизследователска и развойна дейност сред най-големите участници.
Научните изследвания и иновациите (НИИ) ще бъдат в центъра на икономиката на ЕС през следващите години, като целта е да се стимулират иновациите и високите научни постижения в надпреварата за чиста и цифрова икономика и да се допринесе за устойчивата конкурентоспособност и просперитет на ЕС. Тазгодишният индекс потвърждава, че макар европейските дружества да са значими глобални участници, промишлената структура обяснява пропуските в иновациите спрямо основните конкуренти. Освен това ЕС трябва допълнително да стимулира частните инвестиции в научни изследвания и иновации, да развива ключови сектори като информационните и комуникационните технологии (ИКТ) и здравеопазването, да преодолява различията между държавите членки и да насърчава внедряването на технологии и създаването и растежа на установени в ЕС участници.
ЕС ръководи инвестициите в научноизследователска и развойна дейност в автомобилната промишленост, които заедно с ИКТ и здравеопазването стимулират растежа на научноизследователската и развойната дейност в световен мащаб
През последното десетилетие четири сектора — софтуер, ИКТ хардуер, здравеопазване и автомобилостроене — представляват повече от три четвърти от световните инвестиции в научноизследователска и развойна дейност. Секторът на ИКТ софтуера е нараснал най-бързо в света с 10-годишен комбиниран годишен темп на растеж от 13,3 %, следван от здравеопазването (7 %), ИКТ хардуера (6,9 %) и автомобилостроенето (6,3 %). Инвестициите в научноизследователска и развойна дейност в областта на ИКТ и здравеопазването в момента се забавят от скока след COVID-19.
Източник: Европейска комисия
Снимка: pixabay
Добави Коментар