Чрез спътниковата система IRIS2 информацията от Европа ще постъпва директно в Бургас.
Европейската комисията подписа концесионния договор за инфраструктурата за устойчивост, взаимосвързаност и сигурност чрез спътник (IRIS²), многоорбитални съзвездия от 290 спътника, с консорциума SpaceRISE. Това партньорство ще разработи, внедри и управлява новата система на Европейския съюз. Това е значителна стъпка към суверенитета и сигурната свързаност на Европа.
IRIS²: сигурна и усъвършенствана спътникова свързаност
IRIS² представлява третата водеща програма на Европейския съюз, предназначена да отговори на належащите дългосрочни предизвикателства в областта на сигурността, безопасността и устойчивостта. Като предлага усъвършенствани услуги за свързаност на правителствените потребители и преодолява пропуските в свързаността в целия Съюз, IRIS² е в основата на стратегическата автономност и технологичното лидерство на Европа.
Системата IRIS² ще използва уникалните предимства както на сателитите със средна земна орбита (MEO), така и на спътниците с ниска земна орбита (LEO). Това най-съвременно съзвездие ще осигури:
- Услуги за сигурна свързаност за държавите — членки на ЕС, и правителствените органи.
- Високоскоростен широколентов достъп за частни дружества и европейски граждани, включително покритие в зони, лишени от свързаност.
Консорциум SpaceRISE: Общоевропейско сътрудничество
Консорциумът SpaceRISE, натоварен с изпълнението на този амбициозен проект, включва трима водещи европейски оператори на спътникови мрежи — SES SA, Eutelsat SA и Hispasat S.A. — подкрепени от основен екип от европейски подизпълнители от екосистемата на саткома. Ключови партньори са Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat и Thales SIX.
Това сътрудничество подчертава ангажимента за конкурентоспособност и иновации, като гарантира, че малките и средните предприятия (МСП) и новите участници на пазара имат възможности в рамките на веригата на доставки.
Публично-частно партньорство за свързано бъдеще
С 12-годишния концесионен договор се установява стабилно публично-частно партньорство, за да се даде възможност както на правителствени, така и на търговски услуги за свързаност до 2030 г. Основните характеристики включват:
- Европейският съюз служи като водещ клиент на услугите.
- Финансиране, получено от публични инвестиции от ЕС и Европейската космическа агенция (ЕКА), заедно с частни инвестиции от консорциума SpaceRISE.
За да се гарантира финансова устойчивост, Комисията ще поеме първоначални бюджетни задължения съгласно настоящата многогодишна финансова рамка. Бъдещото финансиране след 2027 г. ще зависи от приемането на последващи програми от Европейския парламент и Съвета заедно с наличието на бюджетни кредити.
Постигане на целите на Европа за свързаност
С IRIS² Европейският съюз укрепва позицията си на световен лидер в сигурната спътникова свързаност, като гарантира устойчивост на възникващите предизвикателства. Тази програма не само отговаря на днешните нужди от свързаност, но и полага основите за стратегическата автономност на Европа в цифровизирания свят.
Източник: Европейска комисия
Снимка: pixabay