Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа

Ключови думи: Новини, Флагман, майчинство

Платеното майчинство да продължи и при по-ранно връщане на работа, за да се подкрепи положителния демографски тренд у нас, наблюдаван през миналата година. Такава идея лансира в ефира на БНР Лидия Шулева, бивш министър на труда и социалната политика, бивш министър на икономиката. "Оказва се, че България има най-дългото майчинство в Европа, но това не е оказало съществено влияние върху раждаемостта.

Оставането на жените дълго време вкъщи се отразява на тяхната квалификация. След това по-трудно си намират работа, получават и по-ниски заплати. Предлагаме, ако една жена реши да се върне на работа, преди да изтече майчинството ѝ, парите които ѝ се полагат, да продължат да ѝ бъдат изплащани в пълен размер. Да може евентуално да наеме детегледачка, която да ѝ помага. В момента ги наказваме – те се връщат на работа, а ние им отнемаме осигурителни права. Това не е справедливо и трябва да се промени. Имаме успех в тази посока и той е, че сме подсигурили 50% от плащането на майчинството за първата година. Преборихме се за промяна в закона. То вече е в сила, но искаме да бъде 100%".

Над 50% от обажданията с въпроси към НОИ - за болничните и майчинството МС одобри промени, свързани с прехвърлянето на майчинство и бащинство Във всички развити държави се наблюдава демографска криза, отчете Шулева. "През 1990 година сме имали 105 000 родени бебета, докато през 2023 г. са 57 478. Хубавата новина е, че за първи път през 2023 г. има леко повишаване спрямо 2022 г.". Повишаването на раждаемостта с 1% не е бейби бум, обясни обаче тя.

"Подобряването на жизнения стандарт оказва влияние. Икономическото развитие в страната следва графиката на раждаемостта. Освен това, през миналата година и повече хора са се завърнали в България". Шулева отбеляза в предаването "12+3", че е член на "Съвета на жените в бизнеса в България", в който активно се работи по възможностите за подкрепа на семействата. "Най-голяма необходимост от подкрепа има за децата до 12-годишна възраст. Изработили сме законодателни предложения, които се свеждат до ползване на гъвкаво работно време от родителите и на дистанционна работа". Второто важно нещо е наличието на детски градини в големите градове, обясни Шулева.

"В държавата има пари за построяване на детски градини, но общините не могат да се справят по една или друга причина. Ние предлагаме да се осигури субсидия за частния бизнес, за да изгради градини, като има ангажимент децата в тях да плащат същите такси, каквито в държавните за определен период. Много от бизнесите имат и социални програми, но държавата трябва да ги подкрепи. Може да бъде частично финансирането, но срещу намалена такса за определен период". Друго предложение е в Министерството на труда и социалната политика да се направи програма за квалификация на детегледачки, каза Лидия Шулева.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Заслужава ли само 8 години затвор Извергът Чернев е записвал част от изтезанията на видеото, в което се чува как детето умолява да бъде убито, защото не издържа повече болката и ужаса, на е подложено Край с това предаване Идва "България търси талант"
5 финансови грешки, които да не правиш Как да спреш да тънеш в дългове и да вземеш контрола над парите си? Какво е бъдещето на селското стопанство в Европейския съюз
Много силно земетресение в Азия (ВИДЕО) Земята се разтресе в Мианмар Ученици и учители заедно даряват кръв в Бургас В акцията са се включили 6 гимназии от Бургас и региона
С това "Хелс Китчън" удари дъното Финансистката Виктория получи изненадващо предложение за брак от дългогодишния си приятел по време на емоционално посещение в техния дом До една година ще санират 1000 блока, обеща зам.-министър От местните власти се очаква да уведомят собствениците за промяната, тъй като те трябва да осигурят 20-процентовото съфинансиране
Бившата на Доган и дъщеря им заедно в хитов сериал Любопитна подробност е, че единствената дъщеря на Ахмед Доган всъщност завърши "Журналистика“, но така и не пробва развитие в тази сфера "Ограби" го в "Ергенът" Джентълменът и бизнесмен Васил разбърка картите в предаването
Гаджето го заряза Близки на Рая обаче не отричат, че водещата отдавна е трябвало да вземе това решение, защото Явор само я дърпал надолу Хлътна рязко Мартин с голямо обещание към Даниела в "Ергенът"