Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ловът за изчезналите милиарди на династията Асад започва

Ключови думи: сирия, башар асад, изчезнали милиарди

С падането на режима на Асад в Сирия сега започва глобален лов за милиарди долари в брой и активи, които семейството е скрило за половин век на деспотично управление, пише The Wall Street Journal. Преследването вероятно ще бъде дълго, ако дългогодишните опити да се възстановят богатствата, скрити в чужбина от Саддам Хюсеин и Моамар Кадафи, са нещо, което да се вземе предвид, предава dnes.bg.

Семейството на Асад е изградило широка мрежа от инвестиции и бизнес интереси през десетилетията, откакто патриархът Хафез ал-Асад пое властта през 1970 г. Сред международните покупки, направени през годините от близки роднини на сина му, сваленият лидер Башар ал -Асад са първокласни недвижими имоти в Русия, виенски бутикови хотели и частен самолет, намиращи се в Дубай, според бивши американски служители, адвокати и изследователски организации, които са разследва състоянието на бившия управляващ клан. Адвокатите по правата на човека казват, че планират да проследят още активи, надявайки се да ги върнат за сирийския народ.

„Ще има международен лов за активите на режима“, каза Андрю Тейблър, бивш служител на Белия дом, който идентифицира активите на членове на семейството на Асад чрез работа по санкциите на САЩ. „Те имаха много време преди революцията да изперат парите си. Те винаги са имали план Б и сега са добре оборудвани за изгнание.

Асад избяга от Сирия в Русия на 8 декември, докато опозиционните бунтовници бързо напредваха към столицата Дамаск, слагайки край на неговата 24-годишна диктатура, последвала почти три десетилетия управление на баща му. И двамата лидери използваха роднини, за да скрият богатство в чужбина в система, която обогати членовете на семейството, но също така предизвика по-широко напрежение в клана Асад.

Точният размер на богатството на семейство Асад и кой член на семейството контролира какви активи не е известен. В доклад на Държавния департамент от 2022 г. се казва, че цифрата е трудна за определяне, но предполагаемите бизнеси и активи, свързани с Асад, може да струват 12 милиарда долара или едва 1 милиард долара.

В оценката се казва, че парите често са получавани чрез държавни монополи и търговия с наркотици, особено амфетамин каптагон, и частично реинвестирани в юрисдикции извън обсега на международното право.

Богатството на клана Асад продължи да расте, докато обикновените сирийци се бореха с въздействието на гражданската война в страната, която започна през 2011 г. Световната банка изчисли, че през 2022 г. почти 70% от населението е живяло в бедност.
Много от най-могъщите фигури на силно милитаризирания режим бяха бизнес настроени, по-специално съпругата на Башар ал-Асад, родена във Великобритания, Асма, бивш банкер в JPMorgan.

Отне малко повече от седмица, за да падне 54-годишният режим на Асад в Сирия и бунтовническата група Хаят Тахрир ал Шам да поеме контрола. WSJ разкрива как се е случило – и какво следва за Сирия и Близкия изток. Илюстрация: Маделин Маршал
„Управляващото семейство беше също толкова експерт в криминалното насилие, колкото и във финансовите престъпления“, каза Тоби Кадман, базиран в Лондон адвокат по правата на човека от Guernica 37 International Justice Chambers, който е разследвал активите на Асад.

Намирането и замразяването на активите вероятно ще бъде трудно. САЩ започнаха продължителна санкционна кампания срещу режима на Асад, принуждавайки своите пари да крият богатство извън Запада и чрез данъчни убежища. Разследващите, които водеха преследването на милиарди, скрити от Хюсеин и Кадафи, прекараха години в преследване на хора, свързани с диктаторите, навигиране в фиктивни компании и завеждане на международни дела за възстановяване на парите с ограничен успех. От приблизително 54 милиарда долара активи, натрупани от бившия либийски режим, например, много малко - включително имот за 12 милиона долара в Лондон и 100 милиона долара в брой в Малта - бяха възстановени, каза либийски служител миналата година .
Правните екипи вече са успели да осигурят замразяване на някои активи, свързани с богатството на Асад. Парижки съд през 2019 г. замрази имущество на стойност 90 милиона евро – което се равнява на 95 милиона долара – държано във Франция от Рифаат ал-Асад , чичо на Башар ал-Асад, който ръководи бруталното потушаване на опозицията през 1982 г. Трибуналът постанови, че активите са получени чрез организирано пране на присвоени обществени средства.

Уилям Бурдън, адвокатът по правата на човека, който заведе делото в Париж, каза, че парите в данъчни убежища като Дубай и Русия ще бъдат много по-трудни за възстановяване. Следователите трябва да поискат съдебни разпореждания за замразяване на активи и след това да наложат възстановяването им, а също така не е ясно кой ще получи средствата. След падането на Асад правителството на Сирия е в хаос, като ислямистките бунтовници се стремят да запълнят вакуума във властта .

Кланът Асад започна да натрупва състояние скоро след като Хафез ал-Асад пое контрола над Сирия след безкръвен преврат.

Махлуф е взимал големи комисионни за процъфтяващия строителен сектор, каза Абдел Нур, който по-късно също е бил неплатен съветник на Башар ал-Асад. Когато Башар наследи баща си като лидер през 2000 г., Махлуф предаде бизнес империята на собствения си син Рами.

Очакваше се Махлуф да правят пари от името на президента и да финансират режима и неговото управляващо семейство, когато е необходимо, каза Бурдън, парижкият адвокат, който е разследвал активите на Асад. „Махлуф са слугите на Асад“, каза Бурдън.
По-късно Рами Махлуф става основният финансист на режима с активи в банки, медии, безмитни магазини, авиокомпании и телекомуникации, достигайки стойност от 10 милиарда долара, според Държавния департамент. Правителството на САЩ санкционира Махлуф през 2008 г. за облагодетелстване и подпомагане на обществената корупция на служители на сирийския режим.

Избухването на гражданската война в Сирия през 2011 г. постави началото на нови възможности за клана Асад. По-малкият брат на Башар Асад Махер командваше сирийската Четвърта бронирана дивизия, която се занимаваше с контрабанда на каптагон в останалата част от Близкия изток, според Държавния департамент.

Приходите от лекарството в продължение на години помогнаха на режима да компенсира наказателните западни икономически санкции , носейки средно около 2,4 милиарда долара годишно между 2020 г. и 2022 г., според Обсерваторията за политически и икономически мрежи, сирийска и арабска изследователска организация, която проследява каптагона търговия.

Бившата бунтовническа група, която сега работи за създаването на временно правителство в Сирия, казва, че ще забрани трафика и е публикувала кадри, разкриващи откриването на промишлени количества каптагон след падането на режима, някои от които в съоръжения, контролирани от Махер.

Махер започва да инвестира в чужбина преди гражданската война и активите му включват ферма в Аржентина, според бивш служител на европейското разузнаване и съветник на несъществуващия режим. Бившият съветник каза, че аржентинският актив е чаена плантация.

Семейство Махлуф също закупи бутикови хотели във Виена на стойност 20 милиона евро и франчайз, свързан с Buddha Bar, луксозния салон, първоначално от Париж, каза Рами Махлуф в молба за австрийско гражданство, получена от Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията , антикорупционна организация с нестопанска цел.

Според разследване от 2019 г. на антикорупционната група Global Witness членовете на семейство Махлуф също са притежавали имоти на стойност около 40 милиона долара в луксозни небостъргачи в Москва. Кремъл не отговори на запитване за коментар.

Тогава през 2020 г. икономическите отношения в основата на сирийския режим се разпаднаха. Башар ал-Асад публично отстрани Рами Махлуф. Обстоятелствата на разпада им остават неясни. Но сирийският лидер затягаше контрола върху лостовете на пропадащата сирийска икономика.

Махлуф беше поставен под домашен арест и сирийските власти поставиха много от неговите бизнес интереси в държавен синдик, съобщи по-рано The Wall Street Journal.

През последните дни сирийците разграбиха богато украсен дворец на Асад, изнасяйки мебели и произведения на изкуството. Някои направиха видеоклипове на себе си в гараж, пълен със спортни коли, включително Aston Martins и Lamborghini.

1
Коментара по темата
1.
Да се знае!
17.12.2024 19:24:05
Колкото ни върнаха соц.активите, толкова ще намерят и парите на Асад.
  Добави Коментар
Ето какво време ни очаква Слънчев и топъл ще бъде днешният ден Голям празник е! Църквата почита...
"Искам цялата британска армия да..." Еротичен модел желае всички британски военни в леглото си, ако е възможно Разтърсващо: Мъж по гащи скочи от 8-ия етаж Любопитна случка в Русия, за огромно щастие инцидентът не е фатален
Чудна рецепта с пиле и кисело зеле Вкусно и ароматно ястие Снаряди за Орешник стават хит заради войната в Украйна, но може да си ги приготвите сами Цената им е по-висока и от тази на говеждото, жалват се руснаци. Всяка домакиня може да си направи по тази рецепта
Обра точките в "Стани богат" Дама от Русе показа много знания Странна тактика му донесе 20 бона В "Сделка или не"
Принцът на Уелс отиде в култов пъб! Седна на маса с ултраси и... Възхити част от агитката на Вила Каза разтърсващи думи Венци Стефанов трогна футболна България
След тежката диагноза: Уникален кадър с Брус Уилис Той отдава респект на полицаи в Лос Анджелис Били шута на Антон Зингаревич заради криптосхема? Любопитно твърдение за Зингаревич-младши