Първо във Флагман! Вижте трите варианта за бъдеща визия на пл. Тройката и историческата "Дупка" на Бургас
Община Бургас ще обяви архитектурен конкурс за бъдещето на „Дупката“. Това стана ясно от докладна записка, внесена днес от кмета Димитър Николов, която ще бъде разгледана на предстоящата последна за годината сесия на Общинския съвет в края на седмицата.
В нея са описани основните варианти, предложени от бургазлии, веднага след като бе оповестено, че теренът вече е общински и бе обявена разширена анкета.
Има две предложения за организирането на конкурса, с който ще бъде избрана съдбата на „Жабарника“, както е известен още имотът, където преди години се извисяваше скелетът на незавършения Бургаски универсален магазин.
Първият вариант е той да бъде национален, даващ възможност за участие на проектанти и проектантски екипи, юридически лица и сдружения на територията на България.
Вторият вариант е международен, с участие на проектанти от цял свят.
Според докладната, това ще даде възможност на водещи специалисти от цял свят и ще осигури достъп до иновативни решения за уникален дизайн и разпознаваема функция на пространството в центъра.
В петък вероятно ще се гласува кой от двата варианта ще бъде избран.
Следва да се определи и на колко фази ще бъде конкурсът.
При еднофазен се избират трите най-добри проекта и се определя печелившият сред тях от експертно жури. При двуфазен, първо журито определя трите най-добри, а след това в оценяването се включват гражданите чрез гласуване, което може да измени финалното решение на журито.
Ето как са описани те:
Впечатление веднага прави третият вариант, в чийто обхват влиза и... паметникът на Альоша. Какво означава това, на този етап е въпрос само на догадки.
А ето и всички предложения на бургазлии през анкетата, структурирани в няколко подкатегории.
- Парк/Екопарк/Воден парк/Ботаническа градина - озеленяване с местни растителни видове, детски и спортни площадки, водни обекти и ефекти, информация за биоразнообразието; Алея със скулптури на видни личности и исторически събития
- Културен център/Интерактивен музей/Галерия за съвременно изкуство/Пространство за създаване на изкуство/Концертна зала;
- Университет/Научно-изследователски център/Център за продължаващо обучение - обхваща пълните процеси на висше образование, допълнително обучение и преквалификация, научни изследвания и внедряване на нови технологии;
- Пространство за културни индустрии, вкл. Развитие на автентични местни занаяти;
- Бизнес център/Технологичен хъб - Покриване на цялостния процес от създаване на идея, нейното разработване, тестване и пускане на пазара;
- Атранциоон/Универсален детски парк;
- Търговски център - Разнообразни по вид магазини, ресторант с местна морска кухня
- Спортна зала.
ВСС хвърли око на „Дупката” в центъра на Бургас - за сграда на Административния съд
Край на сагата с Дупката! Община Бургас спечели всички дела
Как бяха закопани 10 млн.лв. в трапа на ГУМ-Бургас или развръзката на тъмната сделка за мола на ГИР 2
Минахме дълъг път, за да изчистим казуса с "Дупката"
Лятото да се нагрява до 65°C, зимата да топлоотдава.
Най-добрия вариянт
Да няма хепатитни къщички и мизерни кафененца и пържилни.
Затворена (и с покрив) красива японска градина с тиха и успокояваща музика. Забранени са:
-двукраки с вид на батки и кифли
-дечурлига
-помияри
-разговори
-телефони и всякакви други уреди от дигиталния затвор
-велосипеди, кукунетки, колички и каквото и да е от този сорт
Някои от нас бихме платили и 50 лв. дори за един час спокойствие в най-отвратителния град под небето! Опитайте! Може и да е печелившо. Не сте уморили всички ни все още.
Защото само когато започнат да бъдат систематично екзекутирани тези, които желаят и предлагат паметникът Альоша да бъде разрушен или преместен, само тогава България може да спре да тъпче на едно място и да затъва все повече и повече, а най-сетне да тръгне напред!
Одобрявам идеята!
Z
За един нерагламентиран внос на техника става въпрос.
Подводната улица се прокопава до пантеона и става Канале Гранде.
Каквото пипнете разваляте.
Дупката е вече готова.
Не искам хонорар.
Айде със здраве.
да бъде !
Предполагам, че производителите на гореописаните ще ми наскачат веднага, но за множеството празни и безполезни спортни зали, по-известни като паметници на пладнешкия грабеж, можем да постигнем единогласие.
За това пространство трябва да се избира само между 3 предложения, ако искаме да се развиваме като град, с някакъв туризъм и културен живот:
1. Музей - археологически или исторически, който да събере всички находки от областта, а и не само от нея. Страната ни е на трето място в Европа по богатство на археологически открития, а музеите ни са някакви читалищни сгради, абсолютно непригодни за посетители и повече туристи;
2. Художествена галерия. Няма нито една в страната, която да е от мащаба дори на средна като големина градска художествена галерия в Западна Европа. Имаме уникални картини, които се помещават в мазета и колиби, има вече огромни частни колекции, защо не е изложено всичко това и не печелим пари от него, докато се създава и нещо красиво?
3. Библиотека. С огромен фонд, архив, читални, истинско богатство от поколенията и за поколенията.
Разбира се, трябва и мащабно мислене, защото терена позволява да се изгради нещо наистина голямо, което да остане за векове. А може и да се отчете дейност с поредната сграда тип "кооперация". Опасявам се, познавайки общинарите ни, че вторият вариант е много по-вероятен.