Намерихме най-доброто решение да няма никога кариера край Каблешково без референдум
- Г-н Алексиев, каменна кариера край Каблешково няма да има, след като инвеститорът оттегли намерението си. Но изглежда, че макар това да е добра новина, има ли и лоша такава.
- Инвеститорът е внесъл заявление до Министерството на енергетиката, до ОбС-Поморие, до кмета на Каблешково, иска отмяна на процедурата по даване на концесия на този терен. Той взима предвид дълбоките опасения на жителите на община Поморие, това му прави чест и му благодарим. Така обаче не се решава проблемът изконно. През 2008 г. имаше искане за концесия на същата територия, после през 2013 г. и сега отново през 2024 г. Тоест интересът е много голям и не се знае след година, след две или след три, дали пак няма да има ново искане. Това ми е притеснението. Да не се намери "вратичка". Защото ние, дотук, удържахме на натиска.
Свикват събрание на жителите на Каблешково заради мераците на нов инвеститор за каменна кариера
- А през годините един и същ ли е бил инвеститорът, който иска да обособи кариера край Каблешково?
- Досега фирмата, която е желаела да работи на тези земи по концесия е една и съща. Тя е базирана във Варна.
- В този смисъл ще има ли референдум в крайна сметка, за да се сложи край на всичко това?
- Тук е лошата новина. Вчера следобед излезе решение на Бургаския административен съд, което е окончателно и не подлежи на обжалване. Магистратите смятат по отношение на референдума, че областният управител проф. Мария Нейкова правилно е преценила решението на Общински съвет-Поморие за незаконосъобразно. Причината е проста - отдаването на тази територия под концесия е в правомощията на министъра на енергетиката и е в компетенциите на Министерски съвет, а не от тази на местната общност.
Каблешково на протест срещу каменна кариера
- А значи ли това, че за да има референдум, това трябва да стане само с решение на държавата?
- Точно така. Съдът правилно отчита, че местната общност е заинтересована, защото става въпрос за нейна територия. Но не са изпълнени условията. Според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, излиза така, че има две условия, които трябва да са изпълнени, за да се обяви референдум. Първото, което е изпълнено дори според съда, е да е от местно значение, защото се намира в землището на град Каблешково. Но вторият - да е от компетентността на органите на местно самоуправление или кметство, не е изпълнен, защото компетентността е в Министерски съвет. Това е причината референдумът да не може да се състои. Всъщност такъв не може да се проведе никога, а дори и да се проведе - резултатът от него няма да е легитимен и признат.
Иван Алексиев към съдиите от Бургас: Ако гърмят до домовете ви, това проблем на министъра ли е?
- В такъв случай отпада ли възможността този проблем да бъде решен окончателно?
- Не, защото ние открихме друга възможност. Законите в България позволяват това. Вчера в спешен порядък внесох докладна до Общински съвет-Поморие, с която да се вземе решение за предприемане на съответните законови действия пред министъра на околната среда и водите за обявяване на територията за Природна забележителност „Биберна”, с природно-историческа стойност, по смисъла на Закона за защитените територии, в която да бъдат включени всички поземлени имоти от връх Биберна.
- Има ли аргументи за подобно решение?
- Там се пресичат две защитени зони - „Натура 2000” и „Айтоска планина”. От друга страна пък е исторически доказано, че Цар Симеон I е водил битката край река Ахелой, където сразява византийците именно от връх Биберна през 917 г. От там тръгва Златният век на България. На 18 ноември предстои редовната сесия на ОбС, съветниците са абсолютно единодушни, че ще подкрепят това решение. Така ние даваме старт на процедурата за обявяването на целия връх за природна забележителност и така решаваме проблема веднъж завинаги.
Заради кариерата в Каблешково, Слънчев бряг може да остане без вода
- А така ще се създадат ли и условия за туризъм?
- Това е идеята ни. Затова стъпваме на Закона за защитените територии. Там има няколко опции за такива и ние сме избрали Природна забележителност „Биберна”, защото освен всичко друго, тази местност има и историческо значение. Така ще можем да развиваме не само еко туризъм, но и културно-исторически такъв.
- По този начин ще успеете ли да прекратите този апетит към въпросния имот?
- С обявяването на такава природна забележителност със заповед на министъра на околната среда и водите, по Закон тя има съответните ограничения. Реално там няма да могат да се извършват никакви дейности - строителство, копане, гърмежи и т.н. Ще може да има екопътеки, ще могат да се отбележат исторически места. Така с решението на ОбС-Поморие идната сряда, на 18 декември, и впоследствие заповедта на министъра ние блокираме всякакъв такъв вид инвестиционно намерение за разработка на кариери.
Не са нужни протести, когато има правилно написани закони. Когато ги знаем, ползваме ги в полза на хората и ги спазваме, всичко ще върви в правилна посока. В крайна сметка ние искаме спокойствие за хората в Каблешково, за да могат да живеят те нормално и да не са под напрежение. Целта е по този елегантен и дипломатичен начин да решим проблема.
- Веднъж влязло в кабинета на министъра на околната среда и водите писмото с решението на ОбС-Поморие, колко време ще отнеме да се обяви зоната за защитена?
- Още на 18 декември ще изпратим писмото с предложението. То ще бъде придружено с всички геодезически измервания, които са необходими. След това мисля, че в рамките на най-много 3 месеца, връх Биберна и територията около него ще бъде вече Природна забележителност „Биберна” и това трябва да стане официално от МОСВ.
Долната променлива пасмина, потроши София и Варна, имат мераци вселенски да потрошат и България, но манталитета им махленски, на троловете им елфи, като Бай-- и подобни неграмотници!
Браво на кмета, че не си оставя кметството на Променливата Паплач!