Кънчо Стойчев: Финансовата ни система е пред крах, а политиците раздават пари
Финансовата система на България е пред крах. Масово се харчат пари, които не са произведени. Този бюджет, който служебното правителство ни представя, още на първото тримесечие на 2025 г. ще е несъстоятелен. Това каза в „Лице в лице“ по бТВ социологът Кънчо Стойчев, който обаче бе представен от водещата Цветанка Ризова в една по-непривична за него роля – като заместник-председател на Асоциация на индустриалния капитал в България.
„Сбъркана е философията на бюджета. Шокиращото е, че ни се предлагат с 20 млрд. лева повече разходи. Те се оправдават с едни написани на хартия повече приходи. Ако бюджетът на България беше трилиони, 20 млрд. са някакви малки процента, но когато става въпрос за 100 млрд., 20 са страшно много“, коментира той.
„Една от основните части – ще се събират данъци от хора и фирми, които не са си ги платили. Тук не става дума за укриване на данъци, а за фирми и юридически лица, които са декларирали своите задължения, но поради една или друга причина не могат да ги изпълнят. На тези лица им се начисляват лихви, но те е не могат, защото бизнесът им е пропаднал. Как ще си върнат тези пари? Чрез един банков механизъм, който е през държавна банка, ще се дадат едни пари, те ще се отпуснат и някакви пари ще влязат в бюджета“, заяви Стойчев.
„Ужасното и опасното тук е, че те ще влязат еднократно – 2026 година няма да ги има. А разходите - така са направени, че не можеш да ги съкратиш. Как се стигна до този разход 20 млрд. повече? Имаме очаквания за ръст от 23% на разходите за държавен персонал, както и 36% ръст на разходите за здравно осигуряване и пенсиите. Тоест ние масово харчим пари, които ние не сме произвели. Затова финансовата ни система отива към крах, тя ще колабира“, коментира той.
„До този бюджет се стигна с поредица от избори, служебни правителства и липса на стабилност в управлението. Всеки от политиците иска да купи гласове, като даде на този или онзи. Всъщност най-голямата корупция в България, е тази, която гледаме по телевизията в парламента – това раздаване на пари, които не са произведени“, подчерта социологът.
„Няма нищо лошо хората да получават повече, ако са го изработили. Иначе всичко ще ни бъде иззето. Кризата ще го отнеме. Само след две години по този път годишното плащане на лихви ще е 3 млрд. лева, т.е. по 3-4 магистрали ще ни тежат като лихви. Какво ще стане със страната ни?“, попита той.
„С този бюджет се постъпва така, както беше направено онова мнозинство, което разгони майката на Конституцията и заради това не може председател на парламента да изберем заради безпрецедентното безумие да се гледат някакви списъци. Сега искате същото да направим още веднъж ли?“, заяви Стойчев.
Тези 20 млрд. лева приходи няма откъде да дойдат, уверява той.
„Дайте да видим какво става в Германия! Вървят много зле нещата. Цели сектори у нас пък закриват и спират работа. Във Франция е още по-зле. Българската икономика не е китайска, американска или руска. Те са затворени. За тях какво става в света може да не е важно. Нашата обаче сме изцяло отворена. Целият континент е в криза. Ужасни войни текат. Напълно непредвидимо е положението и ние влизаме с 20 млрд. лева повече разходи без никакъв резерв“, коментира социологът.
„Трябва да се съкрати държавната администрация с 20 %. Има недостиг на работна ръка. Тези хора веднага ще бъдат наети от бизнеса, но ще заздравим страната“, подчерта той.
„Ако трябва ще увеличим ДДС. Това е най-справедливия данък, защото по-богатия, т.е. този, който консумира повече, плаща най-много“, каза още Стойчев.
Вервайте му